facebook RSS # #

16.02.2020 19:42

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-22 12:44       aktualizacja: 2020-01-22 11:18       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Stalowa Wola: Prezydent Duda w naszym mieście

Stalowa Wola: Prezydent Duda w naszym mieście
Fot. UM Stalowa Wola
Blisko 100 firm z całego kraju, panele dyskusyjne z udziałem autorytetów gospodarczych, szereg atrakcji dla dzieci, a to wszystko z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 16 stycznia w nowo wybudowanej hali ARP odbyła się wystawa „Od COP do Gospodarki 4.0” Stalowa Wola 2020. – Dzięki temu wydarzeniu, jak w soczewce, można pokazać siłę polskiej gospodarki – zauważył Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

– Trzeba było stalowej woli, żeby na piaskach, gdzie rósł tylko las, zbudować miasto, a przede wszystkim zbudować wielkie zakłady przemysłowe, aby podjąć odważną decyzję: tak, to właśnie tutaj będzie – dzisiaj śmiało można mówić – przemysłowe centrum kraju. Taka była idea Centralnego Okręgu Przemysłowego, ale za nią stała właśnie ta stalowa wola zmiany ówczesnej II Rzeczypospolitej, w ogóle zmiany jej charakteru, jeżeli chodzi o sytuację gospodarczą kraju, ekonomię i strukturę społeczną – mówił w Stalowej Woli Andrzej Duda.

Prezydent RP zauważył, że dziś potrzebny nam kolejny skok gospodarczy, taki, jakim było powstanie Centralnego Okręgu Przemysłowego, skok w erę gospodarki 4.0, gospodarki nowoczesnej, która będzie kolejnym etapem rozwoju przemysłowego świata. Polska natomiast chce być w awangardzie tego rozwoju, wśród tych, którzy będą na jego przedzie.

– To jest czas nowych wyzwań, w których chcemy wziąć bardzo aktywny udział. To bardzo dobrze widać dzisiaj, właśnie w Stalowej Woli i na Podkarpaciu: jak wielkiego skoku to miasto, ta ziemia, ten region naszego kraju dokonuje na przestrzeni ostatnich lat, jak bardzo wiele nowoczesnych i innowacyjnych przedsiębiorstw się tutaj pojawiło, jak wiele nowoczesnej myśli technicznej powstaje - śmiało można powiedzieć - nawet każdego dnia – mówił Prezydent Duda.

– Wspólnie dzisiaj patrzymy na polską gospodarkę, na to, jak w perspektywie czasu zmienia się, jak pojawiają się nowe, innowacyjne rozwiązania, które sprawiają, że Polska i Polacy mogą być dumni z tego, że jesteśmy narodem zdolnym, pracowitym, uczciwym, który tworzy silną gospodarkę – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli.

– Od COP-u w Stalowej Woli zmieniło się wiele, ale nie zmieniła się dobroć płynąca z serc mieszkających tu ludzi, pracowitość ludzi mających wielką wiarą, patriotyzm i to wszystko przekłada się na naszą siłę, również tą gospodarczą. Tworzymy wspaniały region, wspaniałe województwo podkarpackie – przyznał włodarz Stalowej Woli.

Po wystąpieniach prezydentów odbyła się debata poświęcona polskiej gospodarce. Na temat przemian na przestrzeni niespełna wieku rozmawiali: Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, prof. Piotr Wachowiak Przewodniczący Kapituły PWG, prof. dr hab. Paweł Grata z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Bartłomiej Zając Prezes Zarządu HSW S.A. oraz Marta Tokarz Członek Zarządu Astronika Sp. z o.o. W trakcie wydarzenia odbyła się też debata organizowana przez Dziennik Gazetę Prawną pn. „COP 4.0 – jak polski przemysł może wykonać kolejny skok w przyszłość”.

Po części oficjalnej Prezydent RP odwiedził stoiska wystawców Polskiej Wystawy Gospodarczej, a następnie razem z Prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym i Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem strefę Stalowej Woli i Podkarpacia.

Wystawa „Od COP do Gospodarki 4.0” Stalowa Wola 2020 zgromadziła blisko 70 firm z całego kraju, które zostały wybrane w ramach Prezydenckiej Kapituły Gospodarczej, ale również wielu naszych lokalnych i regionalnych przedsiębiorców. Firmy, które zaprezentowały się na wystawie to krajowi liderzy innowacji z różnych branż – od przemysłu ciężkiego, innowacyjnego, po branże lekkie, spożywcze, czy start-upy.

W stalowowolskiej strefie pokazały się miejscowe przedsiębiorstwa, reprezentanci lokalnej kultury i sportu, czy podmioty zewnętrzne tworzące razem z miastem spójny obraz i środowisko Stalowej Woli. Ze swoimi flagowymi produktami zaprezentowały się Huta Stalowa Wola S.A., Liugong Dressta Machinery, Halmar, Thoni Alutec, Superior Industries, Mista, Intermech, Rakoczy Stal, Cellfast, Cerkamed i Iwamet. Swoje stoisko miał też Miejski Zakład Komunalny.

Nie zabrakło także tradycyjnego akcentu. Oprócz Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” oraz Kapeli ZPiT „Lasowiacy”, którzy prezentowali lokalny folklor, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Stalowa Wola pokazała swoje produkty z lasowiackim etnodesignem.

Kulturalną stronę miasta reprezentowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli z Galerią Alfonsa Karpińskiego oraz Chór Kameralny Miejskiego Domu Kultury, a sportową Piłkarska Spółka Akcyjna „Stal” Stalowa Wola i Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej.

Stalowa Wola niezmiennie kojarzy się także z sosną, więc pojawiła się ona w jej strefie podczas wystawy. O leśny klimat zadbały Nadleśnictwo Rozwadów i Nadleśnictwo Gościeradów. Nie mogło też zabraknąć miejsca z bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi, które zapewnił Szpital Specjalistyczny „Sanus”.

Swoją strefę miało także Województwo Podkarpackie, gdzie pokazało swój potencjał lotniczy, motoryzacyjny i ekologiczny. Na stoisku Podkarpacia pojawili się tacy giganci jak LOT AMS i BorgWarner, ale też lokalne firmy jak Bionly produkująca ekologiczne kosmetyki, czy Ambusada Bieszczadzka z pysznymi proziakami. Tam także znalazły się ciekawe projekty jak kapsuła Green Velo, czy planetarium.

Atrakcji nie zabrakło również dla najmłodszych. Na hali pojawiła się fotobudka, stanowisko budowania rakiet, pokaz rzeźbienia w soli, wytopu szkła, pokazy z wodą, warsztaty ekologiczne i malarskie, stoisko interaktywne z drukarką 3D i wiele innych. Zainteresowani mogli też zobaczyć fascynujący pojedynek mistrza lutowania z robotem lutowniczym.

Wystawie towarzyszyło również oficjalne otwarcie hali Agencji Rozwoju Przemysłu. Inauguracji dokonał Prezydent RP Andrzej Duda wraz z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim.

Organizatorami wydarzenia „Od COP do Gospodarki 4.0” byli: Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Polskiej Wystawie Gospodarczej osobiście patronował prezydent RP Andrzej Duda. Wystawę prowadził znany dziennikarz – Krzysztof Ziemiec.

Parnerami głównymi wydarzenia byli: Huta Stalowa Wola S.A., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Liugong Dressta Machinery Sp. z o.o. Partnerami organizacyjnymi natomiast: Zamek w Baranowie Sandomierskim, Thoni Alutec Sp. z o.o., Superior Industries Production Poland Sp. z o.o., Halmar Sp. z o.o., LedLive, PPH CERKAMED Wojciech Pawłowski, Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o., Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25