facebook RSS # #

26.01.2020 20:05

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-06 10:56       aktualizacja: 2019-12-06 05:58       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Toruń: Centrum dla młodych

Toruń: Centrum dla młodych
Fot. Sławomir Kowalski
6 grudnia 2019 r. otwarte zostanie Centrum Innowacyjnej Edukacji wraz z interaktywną wystawą „Ścieżki dorastania”. To pierwsza tego typu instalacja w Polsce, której celem jest ułatwienie osobie dojrzewającej zrozumienia otaczającego świata oraz przede wszystkim siebie.

Centrum powstało na miejscu dawnego budynku administracyjno-mieszkalnego Młynów Toruńskich przy ul. Władysława Łokietka. W murach tzw. “Minikoperników” znajdziemy: wystawę stałą składającą się z 31 interaktywnych stanowisk, sale modułowe, które umożliwiają czasową modyfikację przestrzeni na powierzchnie warsztatowe, pokazowe, szkoleniowe czy konferencyjne, oraz czytelnię czasopism popularnonaukowych.

- Pomysł na projekt zrodził się z potrzeby rozwijania u młodych ludzi postawy utożsamianej z postacią Mikołaja Kopernika, czyli twórczej oraz wynalazczej - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji prasowej 5 grudnia 2019 r. - Mam nadzieję, że będzie to miejsce ciekawe, interesujące oraz że będzie inspirować młodych ludzi do odkrywania siebie, swoich pasji i świata ich otaczającego.

Interaktywna wystawa stała podzielona została na trzy ścieżki tematyczne:

społeczno-kulturową – poświęcona procesowi dojrzewania w kontekście społecznym i kulturowym. Stanowiska poświęcone będą, m.in. bezpiecznemu korzystaniu z Internetu, subkulturom, festiwalom muzycznym, stylom i modzie, tabu kulturowemu oraz modyfikacjom ciała człowieka,

emocji – skupia się na rozpoznaniu emocji, właściwym ich nazywaniu, wyrażaniu i rozładowywaniu. Stworzone zostały specjalne „kapsuły emocji” (strachu, śmiechu, adrenaliny), które mają wywołać daną emocję poprzez różne zabiegi, np. przejście nad wijącymi wężami, przejażdżka rollercoasterem czy stanowisko sumo,

dojrzewania - poświęcona biologicznej sferze życia człowieka. Dotyczyć będzie zmian fizjologicznych w dorastających organizmie, zmian hormonalnych i ich wpływowi na organizm oraz prawidłowej i zdrowej diety dla dorastającego organizmu. Na tej ścieżce będzie można doświadczyć jak zachowuje się organizm po nadmiernym spożyciu alkoholu lub środków odurzających, poczuć się jak kobieta w ciąży, zakładając model brzucha ciążowego, czy też nauczyć się prawidłowo przewijać dziecko.

Jak zapewniają pracownicy centrum, “Minikoperniki” nie ograniczają się wyłącznie do prezentacji wystawy. Budynek Centrum Innowacyjnej Edukacji ma się stać miejscem debaty, w której głos będą mieli zarówno młodzi ludzie, jak i ich rodzice i opiekunowie. Planowane jest powołanie Rady Młodych, która miałaby wpływ na program centrum. Nowa przestrzeń to także świetne miejsce do stworzenia Klubu Wychowawcy. Specjalny program poświęcony będzie również komunikacji międzyludzkiej, także tej pomiędzy dorosłymi i nastolatkami. Nie zabraknie też spotkań z naukowcami, popularnymi youtuberami, ludźmi ze świata kultury i sztuki, którzy opowiedzą o sobie w kontekście dojrzewania.

Całkowity koszt projektu wyniósł 17 984 544,01 zł, z czego 12 416 318,23 zł (85%) dofinansowane zostało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zadanie realizowane było przez Gminę Miasta Toruń w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25