facebook RSS # #

16.02.2020 21:05

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-24 18:15       aktualizacja: 2020-01-24 18:11       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Konin: #WeźsięzaRynek

Konin: #WeźsięzaRynek
Fot. UM Konin
Jaki ma być koniński rynek? Odpowiedzi na to pytanie, podczas czwartkowych konsultacji #WeźsięzaRynek, szukało kilkadziesiąt osób, wśród nich: lokalni architekci, urbaniści, specjaliści w dziedzinie ochrony zabytków, wizjonerzy oraz osoby po prostu interesujące się konińską Starówką.

Celem spotkania było znalezienie rozwiązań, które pozwolą stworzyć przyjazną przestrzeń dla każdego: mieszkańców, turystów, kultury, biznesu, właścicieli i najemców kamienic.

- Zaprosiłam gości do spojrzenia na plac Wolności z szerszej perspektywy, Dobra aranżacja płyty rynku, przywrócenie jej dla mieszkańców, turystów i stworzenie warunków dla rozwoju biznesu, historycznego centrum miasta, przyczyni się do rozwoju całego układu Starówki. Dotknę jeszcze wątków klimatycznych, gdzie w letnich miesiącach plac Wolności staje się „wyspą ciepła, suszy” oraz parkingiem, zupełnie nieprzyjaznym miejscem dla człowieka – wyjaśnia kierownik Wydziału Urbanistyki i Architektury Joanna Olczak. – Konsultacje przyniosły ciekawe wnioski – a potrzeby mieszkańców określiły kierunki zmian. Uczestnicy chcieli na rynku kontaktu z wodą, zielenią, zacienionych miejsc, gastronomii, gdzie mogą usiąść i odpocząć. Bardzo ciekawym pomysłem było ustawienie na rynku małej, mobilnej sceny do organizowania kameralnych wydarzeń muzycznych – tłumaczy Joanna Olczak.

Wydział Urbanistyki i Architektury planuje kolejne spotkania dotyczą innych części miasta. Rozpoczynamy cykl konsultacji tematycznych. Wygląd rynku był pierwszym z podjętych tematów. Konsultacje dotyczyły organizacji układu komunikacyjnego na Starówce oraz przebiegu przyszłych szlaków turystycznych.

- Spotkanie było bardzo udane. Dziękuję Wydziałowi Urbanistyki i Architektury za kilka miesięcy pracy nad propozycjami. Przed zaprezentowaniem zostały one uzgodnione z konserwatorem zabytków, co nie było proste – wyjaśnia zastępca prezydenta Konina ds. gospodarczych Paweł Adamów.

W najbliższych tygodniach wydział opracuje zebrany materiał i zorganizuje spotkanie techniczne, podczas którego fachowcy od strony praktycznej sprawdzą zaproponowane rozwiązania.

Konsultacje to kolejny etap rewitalizacji Starówki. Wcześniej wykonane zostało otoczenie Konińskiego Słupa Drogowego. Ruszyliśmy z dwoma dużymi projektami mieszkaniowymi realizowanymi przez MTBS, objęliśmy wsparciem doradczym i promocyjnym lokale gastronomiczne na Starówce, zwolniliśmy z podatku od nieruchomości właścicieli, którzy odnowią fasady budynków na Starówce, zrewitalizowaliśmy dwa podwórka komunalne, opracowaliśmy dokumentację na Dom Zemełki (aplikujemy o środki) oraz na budynek dawnego sądu, zmniejszyliśmy wysokość opłat za ogródki gastronomiczne na bulwarze. Z bardzo dobrym przyjęciem mieszkańców spotkał się zakup świątecznych ozdób na placu Wolności – to projekt zrealizowany w ramach Konińskiego Budżetu Obywatelskiego.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25