facebook RSS # #

24.01.2020 17:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-27 13:41       aktualizacja: 2019-03-27 14:06       NIERUCHOMOŚCI
  A A A

Gminy nie wyrabiają. MIiR: w II kwartale decyzja o ewentualnym przedużeniu terminu wydawania zaświadczeń o przekształceniu

Gminy nie wyrabiają. MIiR: w II kwartale decyzja o ewentualnym przedużeniu terminu wydawania zaświadczeń o przekształceniu
Fot. Serwis Samorządowy PAP
Resort rozwoju nie wyklucza przedłużenia terminu na wydawanie zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Decyzja zapadnie w II połowie roku po analizie tempa wydawania zaświadczen w I kwartale br.

Edyta Lubaszewska, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Nieruchomościami w MIiR poinformowała w środę, że resort obserwuje postępy procesu potwierdzania przekształcania użytkowania wieczystego zarówno w dużych miastach i małych gminach.

„Wspólnie z ministerstwem sprawiedliwości ustaliliśmy, że po I kwartale br. będziemy mieć zestawienie i będziemy mogli ocenić postępy procesu potwierdzania przekształcania użytkowania wieczystego i wykazywania prawa w księgach wieczystych. Pozwoli nam to podjąć ostateczną decyzję co do potrzeby ewentualnego przedłużenie terminu na wydanie zaświadczeń” – powiedziała Lubaszewska na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. 

Dodała, że decyzja o ewentualnym przedłużeniu terminu i okresu na jaki ono nastąpi zostanie podjęta w II połowie roku. 

Wcześniej Lech Filipiak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji we wrocławskim magistracie poinformował, że większe miasta mają ogromne problemy z szybkim wydawaniem zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. 

„Od początku sygnalizowaliśmy, że nie ma praktycznych możliwości wydania tak dużej liczby zaświadczeń w ciągu 12 miesięcy jednego roku. Statystycznie wypadałoby, że np. Łódź, czy Wrocław musiałyby wydawać dziennie ok. 800 zaświadczeń, a miasto stołeczne Warszawa nawet 2 tysiące” – tłumaczył Filipiak. 

Dodał przy tym, że w I kwartale Wrocław wydał ok. 4,5 tys. zaświadczeń, a więc zaledwie 3 proc. dokumentów, jakie mają zostać przygotowane. 

Oprócz wydłużenia terminów na wydanie zaświadczeń Filipiak zaapelował też o opracowanie przepisów przejściowych. „Nie wiadomo bowiem, jaki będzie status dzisiejszego właściciela i byłego użytkownika wieczystego w okresie od przekształcenia do wydania zaświadczenia” – wskazywał dyrektor.

Z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego wygasło z mocy ustawy. Fakt ten potwierdza zaświadczenie wydane przez właściwy organ. W zależności od tego, kto był wcześniej właścicielem gruntu – jest to wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub starosta (w przypadku gruntów Skarbu Państwa) albo dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa lub dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego. Na wydanie zaświadczenia mają do 12 miesięcy od przekształcenia.


mp/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25