facebook RSS # #

22.01.2020 20:43

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-29 23:45       aktualizacja: 2019-04-01 14:57       NIERUCHOMOŚCI
  A A A

Szybsze procedury. Soboń: musimy przyspieszyć procedury przekształcania użytkowania wieczystego we własność

Szybsze procedury. Soboń: musimy przyspieszyć procedury przekształcania użytkowania wieczystego we własność
Fot. PAP/T.Gzell
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotuje pakiet usprawnień w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. „Musimy przyspieszyć procedury” – powiedział wiceminister Artur Soboń.

Jak podał w piątek resort rozwoju, przygotowywane zmiany są efektem analizy realizacji uwłaszczenia Polaków przez samorządy w pierwszym kwartale funkcjonowania ustawy. Celem zmian jest usprawnienie przekształcenia i wyeliminowanie sytuacji, w których samorządy mogą blokować powszechne uwłaszczenie Polaków.

„Musimy przyspieszyć procedury, żeby zaświadczenia trafiły do właścicieli jeszcze w tym roku. W ustawie uwłaszczeniowej daliśmy dużą swobodę samorządom. Dostały możliwość kształtowania opłat i organizacji likwidacji użytkowania. Gotowi jesteśmy zmieniać ustawę, oczekując jednocześnie pełnego zaangażowania samorządów w szybkie wydawanie zaświadczeń” – podkreślił wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Wśród proponowanych zmian prawnych MIiR przewiduje: 

·        wyeliminowanie blokowania przekształcenia koniecznością dokonania podziału nieruchomości zabudowanej na cel mieszkaniowy, na której są dodatkowo inne obiekty;
·        wprowadzenie „uproszczonego” trybu dokonania podziału nieruchomości, w przypadkach gdy taki podział będzie niezbędny;
·        objęcie ustawowym przekształceniem gruntów zabudowanych garażami i innymi budynkami i urządzeniami pełniącymi rolę służebną wobec gruntów mieszkaniowych, a ujawnionych w odrębnych księgach wieczystych;
·        określenie w ustawie, czy i w jakich przypadkach jest wymagane zezwolenie na przekształcenie prawa na rzecz cudzoziemca;
·        doprecyzowanie trybu udzielania pomocy publicznej, tak aby zapewnić organom sprawną weryfikację pomocy, a przedsiębiorcom elastyczne warunki korzystania z możliwości wyboru sposobu płatności za przekształcenie;
·        ustawowe zapewnienie najwyższych bonifikat w opłacie przekształceniowej osobom w trudnej sytuacji życiowej, m.in. rodzinom z osobami z niepełnosprawnością.

Podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przedstawiciele miast skarzyli się m.in. na ogromne problemy z wydawaniem zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. 

„Od początku sygnalizowaliśmy, że nie ma praktycznych możliwości wydania tak dużej liczby zaświadczeń w ciągu 12 miesięcy jednego roku. Statystycznie wypadałoby, że np. Łódź, czy Wrocław musiałyby wydawać dziennie ok. 800 zaświadczeń, a miasto stołeczne Warszawa nawet 2 tysiące” – tłumaczył Lech Filipiak z UM we Wrocławiu. 

Oprócz wydłużenia terminów na wydanie zaświadczeń Filipiak zaapelował też o opracowanie przepisów przejściowych. „Nie wiadomo bowiem, jaki będzie status dzisiejszego właściciela i byłego użytkownika wieczystego w okresie od przekształcenia do wydania zaświadczenia” – wskazywał dyrektor.

O problemach ze stosowaniem ustawy przekształceniowej mówił też w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że za chaos związany z wydawaniem zaświadczeń odpowiedzialny jest jego zdaniem rząd. "My nie jesteśmy w stanie wydawać wszystkich zaświadczeń w momencie, kiedy niejasna jest sytuacja prawna" - mówił. Jak dodał, gdy sytuacja prawna stanie się jasna, możliwe będzie szybsze wydawanie dokumentów.

Zdaniem Trzaskowskiego ustawa, na mocy której dokonuje się przekształcenie, jest "bublem prawnym". "Wystosowaliśmy bardzo wiele pytań do ministerstwa, ponieważ nie do końca wiadomo, jak traktować spółdzielnie, nie do końca wiadomo, co dokładnie ma się dziać, gdy mamy w danym budynku mieszkania, ale również mamy np. sklepy albo warsztaty" - wymieniał.

Czytaj także: Gminy nie wyrabiają. MIiR: w II kwartale decyzja o ewentualnym przedużeniu terminu wydawania zaświadczeń o przekształceniu

mp/
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-04-01 10:07:41
głos anty: Żeby przyspieszyć procedury należy też jednoznacznie i wiążąco dla wszystkich organów skarbowych wyjaśnić, co z VAT-em przy przekształceniu? Czy opłata przekształceniowa podlega opodatkowaniu, jest zwolniona, czy w ogóle jest poza kręgiem VAT, bo gminy też stracą czas na pisanie wniosków o interpretację indywidualną i czekanie na odpowiedź na nie.
Mam taki apel do rządu: Chcecie coś przeprowadzić szybko i sprawnie, podjedźcie do tego kompleksowo, zapytajcie ludzi, którzy będą to realizować jakie przeszkody można przy realizacji napotkać.
 
2019-03-29 12:29:40
:): A proszę podać definicję (i od razu jej interpretację) pojęcia "gruntów zabudowanych garażami i innymi budynkami i urządzeniami pełniącymi rolę służebną wobec gruntów mieszkaniowych". Nowy twór gotowy, i zaraz konieczna będzie kolejna nowela ustawy. Rece opadają.
 
2019-03-29 10:37:37
Mariola: Jak powiedział Pan wiceminister - Celem zmian jest usprawnienie przekształcenia i wyeliminowanie sytuacji, w których samorządy mogą blokować powszechne uwłaszczenie Polaków.Mówi Pan bzdury. Przepchnięty został akt prawa, który nijak nie przystaje do rzeczywistości i teraz znów rząd szuka wroga, który "chce blokować Polakom uwłaszczenie". Czyli te złe samorządy i dobry, kochany rząd.
 
2019-03-29 10:32:24
uowl: Tak to jest Panie Soboń, jak się pisze ustawę "na kolanie". Termin wydania zaświadczeń jest nierealny nawet w gminach liczących 20,000 ludności. Najłatwiej wszystko zrzucić na samorządy, zapominając o własnej indolencji.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25