facebook RSS # #

28.01.2020 16:57

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-03 14:45       aktualizacja: 2019-04-03 15:14       NIERUCHOMOŚCI
  A A A

Prawo budowlane. Kwieciński: projekt noweli Prawa budowlanego w najbliższych dniach trafi do konsultacji

Prawo budowlane. Kwieciński: projekt noweli Prawa budowlanego w najbliższych dniach trafi do konsultacji
Fot. PAP/R.Pietruszka
Prostsze i szybsze procedury, brak możliwości podważenia pozwolenia na budowę po 5 latach, większe bezpieczeństwo pożarowe – takie zmiany w Prawie budowlanym proponuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

„Projekt nowelizacji Prawa budowlanego w najbliższych dniach trafi do konsultacji”- poinformował w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Nad propozycjami zmian w ustawie pracował zespół ekspertów doradzających ministrowi. Wiele rozwiązań, które znajdą się w projekcie wynika z rekomendacji zespołu. (O efektach prac zespołu pisaliśmy: W MIiR ruszyły prace nad projektami ustaw reformujących przepisy budowlane i planowanie przestrzenne)

Minister dodał, że ze względu na kompleksowość zmian rekomendacje będą wprowadzone w dwóch etapach. "Najpierw zajmiemy się nowelizacją Prawa budowlanego, później nową ustawą o planowaniu przestrzennym – zaznaczył Kwieciński.

Jakie zmiany w nowej ustawie?

Najistotniejszą zmianą dla budujących będzie zmniejszenie zakresu dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenia na budowę lub zgłoszenie. „Zamiast taczki z projektami, inwestorowi wystarczy kilka teczek. Do wniosku będzie dołączał bowiem tylko uproszczony projekt” – zapewnił wiceminister Artur Soboń, który w resorcie inwestycji i rozwoju pilotuje nowelizację ustawy.

Projekt techniczny zawierający między innymi rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne będzie składany w urzędzie na etapie zgłoszenia zakończenia robót budowlanych lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Zmniejszy się również liczba wymaganych egzemplarzy projektu dołączanego do wniosku z 4 do 3.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie granicznego, pięcioletniego terminu dla stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do tej pory było tak, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym jak budynek już powstał i był użytkowany. Wprowadzało to niepewność prawną. Nowe rozwiązania sprawią, że po 5 latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej podważyć.

Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom skuteczniej egzekwowany będzie, przewidziany w Prawie energetycznym, obowiązek podłączania budynków do sieci ciepłowniczej. Te zmiany wynikają z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Projektant będzie sprawdzał czy budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne można podłączyć do istniejącej sieci ciepłowniczej. Jeśli przedsiębiorca zarządzający siecią będzie opóźniał wydanie warunków przyłączenia do sieci, zapłaci karę za każdy dzień zwłoki.

W projekcie ustawy znajdzie się też zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.

Ważna zmiana poprawiająca bezpieczeństwo budynków dotyczy starych - co najmniej 20-letnich - samowoli budowlanych. Łatwiej będzie je zalegalizować, co pozwoli włączyć je w system kontroli bezpieczeństwa. Warunkiem skorzystania z uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

W nowelizacji pojawią się kolejne zwolnienia z obowiązku pozwolenia na budowę, między innymi dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, czy naziemnych tarasów przydomowych o powierzchni zabudowy do 35 m2. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. huśtawki w parku i inne obiekty małej architektury w przestrzeni publicznej.

Kwestie bezpieczeństwa użytkowania wzmocnione będą również w zakresie zmiany sposobu użytkowania budynku wpływającej na bezpieczeństwo pożarowe, na przykład przy zmianie mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room. W takiej sytuacji konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.

mp/

 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-04-04 15:33:49
Asia: Ważne,nawet bardzo, ale osoba wydająca pozwolenia nie jest w stanie sprawdzić poprawności projektu pod względem rozwiązań konstrukcyjnych, nie bedzie tego przeliczać ponownie albo sprawdzać czy np. ktoś uwzględnił w obliczeniach poprawną strefę klimatyczna do wiatru. . gdyż musiałaby być jednocześnie projektantem we wszelkich dziedzinach które obejmuje projekt budowlany... Nie da się. Więc do tego służy oświadczenie projektantow załączane do projektów.
 
2019-04-04 10:44:18
nnn8: Po co komu projekt techniczny z rozwiązaniami konstrukcyjnymi po zakończeniu budowy? Większej bzdury nie słyszałem. Mniej dokumentów to lepiej? Część konstrukcyjna projektu jest ważniejsza od architektonicznej. Nawet przy małych domkach ważne jest zbrojenie fundamentów czy stropu.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25