facebook RSS # #

24.01.2020 18:59

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-17 23:45       aktualizacja: 2019-05-20 14:53       NIERUCHOMOŚCI
  A A A

Czytelna instrukcja. Procedury przekształcania prawa użytkowania wieczystego gruntów we własność

Czytelna instrukcja. Procedury przekształcania prawa użytkowania wieczystego gruntów we własność
Fot. PAP/R.Pietruszka
Przyjęcie przez Sejm w czwartek nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oznacza, że samorządy otrzymały czytelne procedury przekształcania gruntów na własność - ocenił w piątek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Dodał, że dla właścicieli nieruchomości nowelizacja oznacza, że będą oni szybciej otrzymywali zaświadczenia o wpisywaniu ich nieruchomości do ksiąg wieczystych.

Soboń poinformował też, że dzięki nowelizacji określone grupy obywateli otrzymają ulgi w wysokości 99 proc. opłaty przekształceniowej. Takie bonifikaty będą przysługiwały gospodarstwom domowym, w których znajduje się osoba niepełnosprawna, rodzinom wielodzietnym, inwalidom wojennym i wojskowym oraz kombatantom.

Jak mówił, "przyjęcie ważnych i oczekiwanych przez Sejm zmian w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości oznacza, że samorządy otrzymają łatwe, proste, czytelne procedury przekształcenia nieruchomości gruntowych na własność".

Uchwalona w czwartek nowelizacja ustawy o KZN ma też pozwolić na zwiększenie zasobu gruntów, które będzie można wykorzystać na cele mieszkaniowe przez Krajowy Zasób Nieruchomości. W ustawie wprowadzono m.in. przepisy umożliwiające pozyskiwanie przez KZN nieruchomości stanowiących własność lub oddanych w użytkowanie wieczyste jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.

Nowe przepisy umożliwiają pozyskiwanie przez KZN nieruchomości stanowiących własność lub oddanych w użytkowanie wieczyste jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Podmioty te będą musiały przekazywać cyklicznie do KZN wykazy nieruchomości, którymi gospodarują. Gdy nieruchomość ujęta w wykazie zostanie przekazana do zasobu, którym gospodaruje KZN, spółkom wypłacana będzie kwota – oparta na wartości rynkowej nieruchomości – która zabezpieczy ich interesy majątkowe.

Nowela pozwolić ma również na efektywniejszy udział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Mienia Wojskowego w zasilaniu Zasobu Nieruchomości gruntami, które będą mogły być wykorzystanie pod budownictwo mieszkaniowe.

Nowe przepisy nie będą stosowane do gruntów zarządzanych przez Lasy Państwowe. Z przeprowadzonej analizy wynika, że nieruchomości ujęte w wykazach są położone w większości w dużych, zwartych kompleksach leśnych, co stanowi istotne ograniczenie ich wykorzystania pod inwestycje mieszkaniowe.

Ustawa o KZN weszła w życie we wrześniu 2017 roku. Przepisy przygotowane zostały w ówczesnym Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. KZN miał pełnić rolę państwowego banku gruntów, na których miały powstać lokale w ramach Mieszkania plus.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-05-20 13:17:55
Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP: Tyle że poprawka wprowadzona w II czytaniu, zmieniająca ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego nieruchomości mieszkaniowych we własność (nie było jej w projekcie rządowym), dokonuje grabieży mienia komunalnego nie służącego celom mieszkaniowym. Oczywiście poprosimy Pana Prezydenta o negatywną decyzję w tej sprawie, to znaczy niepodpisywanie ustawy bądź wskazanie, że ta część nowelizacji jest niekonstytucyjna.

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25