facebook RSS # #

28.01.2020 17:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-19 11:10       aktualizacja: 2019-06-21 12:08       NIERUCHOMOŚCI
  A A A

List do prezydenta. ZMP do prezydenta RP, by nie podpisywał ustawy o KZM

List do prezydenta. ZMP do prezydenta RP, by nie podpisywał ustawy o KZM
Fot. PAP Samorząd
Związek Miast Polskich zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Mieszkaniowym.

„W imieniu Zarządu Związku Miast Polskich zwracam się z prośbą o rozważenie odmowy złożenia podpisu pod uchwaloną w dniu 13 czerwca, po rozpatrzeniu poprawek Senatu, ustawą o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Mieszkaniowym oraz niektórych innych ustaw” - pisze Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich w liście do Prezydenta RP.

Chodzi o nowelizację przepisów ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

„Zmiany w tej ustawie przewidują, bez wystarczającego uzasadnienia, wbrew tytułowi ustawy, rozszerzenia uwłaszczenia na tereny, na których znajdują się obiekty inne niż mieszkaniowe albo związane z funkcją mieszkaniową” – pisze Frankiewicz. „Oznacza to, że wywłaszczenie Skarbu Państwa albo gmin nastąpi na inny cel niż przewidziany w zmienianej ustawie. W dodatku wprowadzana zmiana działa wstecz!” – podkreśla.

Według ZMP możliwe są inne, zgodne z ustawą zasadniczą rozwiązania. „Na przykład dokonanie przez właściwy organ z urzędu podziału nieruchomości, w wyniku którego następowałoby wydzielenie części nieruchomości niezwiązanych z funkcją mieszkaniową” – wskazuje prezydent Frankiewicz.

Prezes ZMP zwraca uwagę, że zmiana została zgłoszona w II czytaniu, co uniemożliwiło samorządom zaopiniowanie projektu. W opinii Zygmunta Frankiewicza było to nie tylko złamanie Regulaminu Sejmu, lecz również „można wręcz stwierdzić, że przebieg prac legislacyjnych w tej części naruszył art. 119 Konstytucji”.
„Zmiana (…) pozbawia Skarb Państwa i JST stałych, stabilnych źródeł dochodów z majątku” – zaznacza samorządowiec.

Rząd zdecydował się na nowelę, ponieważ dotychczasowe rozwiązania okazały się niewystarczające, aby sprawnie przejmować grunty do Zasobu KZN i budować na nich mieszkania w ramach programu Mieszkanie+. Nowe przepisy rozszerzają grupy podmiotów, które będą zasilały gruntami Krajowy Zasób Nieruchomości. W ustawie wprowadzono m.in. regulacje umożliwiające pozyskiwanie przez KZN nieruchomości stanowiących własność lub oddanych w użytkowanie wieczyste jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Nowela ma pozwolić również na bardziej efektywny udział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Agencji Mienia Wojskowego (AMW) w zasilaniu Zasobu Nieruchomości gruntami, które będą mogły być wykorzystanie pod budownictwo mieszkaniowe.

aba/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-06-21 12:07:08
Qwerty: Akurat ta zmiana pozwoli uwłaszczyć ludzi w sytuacjach, gdy obok domu stoi np. warsztat lub inny obiekt, który - delikatnie rzecz ujmując - niekoniecznie jest związany z celem "mieszkaniowym" wskazanym przez ustawodawcę. A może ustawodawca powinien iść w kierunku takim, gdzie cel mieszkaniowy jako taki będzie jedynie wiodącym. Ewentualnie zabudowa inna niz ta "mieszkaniowa" będzie ściśle powiązana z nim. Jakoś ustawodawcy zabrakło wyobraźni i widac aż nadto efekt pisania ustawy na kolanie. Fakt działania noweli w stecz - kuriozalny. A nie można wprowadzic tego zapisu od 2020 r. ze wszystkimi konsekwencjami finansowymi ?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25