facebook RSS # #

16.02.2020 22:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-29 13:22       aktualizacja: 2019-07-29 13:23       PARLAMENT EUROPEJSKI 2019
  A A A

Fińskie priorytety. Fińscy ministrowie przedstawiają priorytety prezydencji parlamentarnym komisjom

Fińskie priorytety. Fińscy ministrowie przedstawiają priorytety prezydencji parlamentarnym komisjom
Fot.PE
Komisje Parlamentu Europejskiego rozpoczęły serię spotkań z fińskimi ministrami, którzy przedstawiają priorytety prezydencji. Finlandia będzie sprawować prezydencję Rady do końca tego roku. Relację z pierwszych posiedzeń przygotowało Biuro Prasowe PE.

Podczas posiedzenia komisji przemysłu, badań i energii minister spraw gospodarczych Katri Kulmuni podkreśliła, że Finlandia będzie promować nowoczesną politykę przemysłową, napędzaną przez gospodarkę cyfrową, ze szczególnym naciskiem na badania i innowacje. Celem jest stworzenia zrównoważonego wzrostu w unijnych państwach. Jak podkreśliła, będzie to niezwykle istotne przy przechodzeniu na gospodarkę neutralną dla klimatu. Ważnym celem prezydencji będzie doprowadzenie do porozumienia między państwami członkowskimi w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027.

Minister transportu i komunikacji Sanna Marin oświadczyła z kolei, że priorytetem powinno być również budowanie zaufania obywateli do nowych technologii, na przykład w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Europosłowie zwrócili uwagę na potrzebę ambitnego podejścia do długoterminowego budżetu UE, ponieważ zwiększenie funduszy, zwłaszcza na badania i technologię, jest niezbędne do promowania zatrudnienia i wzrostu. Przewodniczący komisji wezwał prezydencję, aby nie ograniczała finansowania UE na badania i innowacje w budżecie na 2020 r., zgodnie z propozycją Rady.

Minister spraw gospodarczych Katri Kulmuni przedstawiła posłom z komisji rozwoju regionalnego priorytety w tej dziedzinie. Według niej polityka spójności ma być bardziej zorientowana na efekty. Prezydencja proponuje bardziej tematyczne podejście do spraw rozwoju regionów, w tym w szczególności pobudzanie badań i innowacji.

Posłowie z aprobatą przyjęli zapowiedź Kulmuni, że prezydencja jest gotowa jak najszybciej wznowić negocjacje międzyinstytucjonalne, przy czym priorytetem będzie zapewnienie szybkiego rozpoczęcia programów nowej generacji.

Na komisji zatrudnienia i spraw społecznych minister zatrudnienia Timo Harakka powiedział posłom, że najważniejszym celem prezydencji jest zapewnienie zrównoważonej przyszłości. Aby osiągnąć ten cel, Finlandia będzie promować przyspieszone przejście do gospodarki neutralnej dla klimatu w sposób społecznie zrównoważony.

Podczas posiedzenia komisji dyskutowano m.in. o kwestiach ochrony pracowników. Zapytany przez posłów o sposoby pomocy osobom niepełnosprawnym, minister odpowiedział, że obecnie opracowywane są konkluzje Rady UE w sprawie promowania zatrudnienia osób mających trudności z dostępem do rynku pracy. Harakka dodał, że z niecierpliwością oczekuje dalszych prac nad możliwą minimalną płacą w UE.

Obecny na posiedzeniu minister spraw społecznych i zdrowia Aino-Kaisa Pekonen podkreślił z kolei, że europejski filar społeczny powinny uwzględniać aspekt dobrobytu.

Europa potrzebuje szerszej oferty usług transportowych, a automatyzacja będzie kluczem do rozwiązania problemów związanych z ochroną środowiska i bezpieczeństwem - argumentowała minister transportu i komunikacji Sanna Marin. Zadeklarowała, że w związku ze złożonymi już wnioskami legislacyjnymi prezydencja zajmie stanowisko w sprawie praw pasażerów kolei, osób podróżujących droga lotniczą oraz w sprawie eurowiniety. Będzie także kontynuować prace nad ustaleniami dotyczącymi czasu letniego; jest gotowa do negocjacji w sprawie pakietu mobilności.

Minister spraw gospodarczych Katri Kulmuni, odpowiedzialna za turystykę, powiedziała, że głównym priorytetem w tej dziedzinie będzie zwiększenie cyfryzacji sektora turystyki, co mieści się w unijnej polityce przyspieszenia wzrostu i zatrudnienia.

Posłowie z komisji transportu i turystyki wyrazili poparcie dla zakończenia prac legislacyjnych nad propozycjami jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej i eurowiniety. Dyskutowano ponadto nad kwestiami transportu kolejowego, kontrowersji wokół pakietu mobilności, propozycją otwarcia rynku autobusów i autokarów, a także na temat wsparcia finansowego dla sektora turystyki w nowym długoterminowym budżecie UE.

woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25