facebook RSS # #

26.01.2020 10:50

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-02 12:13       aktualizacja: 2020-01-02 12:16       PARLAMENT EUROPEJSKI 2019
  A A A

Co nas czeka. Zielony Ład i usługi cyfrowe wśród planów legislacyjnych instytucji UE na 2020 rok

Co nas czeka. Zielony Ład i usługi cyfrowe wśród planów legislacyjnych instytucji UE na 2020 rok
© European Union 2015 - EP Paul-
Henri SPAAK building

W tym roku unijne instytucje zaproponują m.in. przepisy dotyczące walki z kryzysem klimatycznym, zabezpieczenia granic UE oraz sztucznej inteligencji.


Kryzys klimatyczny


Walka z kryzysem klimatycznym to jeden z głównych priorytetów UE. Komisja Europejska pracuje nad pakietem środków pod nazwą Europejski Zielony Ład, dzięki któremu Europa ma się stać kontynentem neutralnym klimatycznie do 2050 roku. Możemy oczekiwać projektów przepisów o zrównoważonej produkcji żywności, bardziej trwałych produktach, pestycydach, strategii bioróżnorodności na 2030 rok oraz planów ograniczenia szkodliwych emisji z lotnictwa i żeglugi.


Wieloletni budżet UE


Trwają negocjacje budżetu UE na lata 2021-2027. Parlament nawołuje do zwiększenia funduszy na walkę ze zmianą klimatu, wsparcie innowacji i ochronę naszych granic.


Brexit


Zjednoczone Królestwo ma wyjść z UE 31 stycznia 2020 r., chociaż jest możliwość, że stanie się to wcześniej, jeśli umowa o wystąpieniu zostanie zatwierdzona przez parlament Zjednoczonego Królestwa i Parlament Europejski.


Następnym krokiem po zatwierdzeniu umowy o wystąpieniu będzie wynegocjowanie umowy w sprawie przyszłych stosunków, która obejmie takie kwestie jak handel i współpraca w zakresie obrony, środowiska i walki z terroryzmem.


Usługi cyfrowe


Oczekuje się, że Komisja przedstawi projekt prawa o usługach cyfrowych oraz prawa o sztucznej inteligencji. Ten drugi ma wyjaśnić kwestie prawne i pomóc zwiększyć inwestycje dla firm zajmujących się sztuczną inteligencją w Europie. Parlament zbada, czy zautomatyzowane systemy podejmowania decyzji mogą być stronnicze z powodu zastosowanego algorytmu


Unia bankowa


Kryzys strefy euro ujawnił potrzebę dalszej integracji systemu finansowego UE. W 2020 r. Parlament będzie pracował nad przepisami o sfinalizowaniu unii bankowej, w tym systemu ochrony oszczędności oraz środków zabezpieczających w razie upadłości banku.


Umowy handlowe


Parlament będzie głosował w sprawie umów handlowych i inwestycyjnych z Wietnamem, które zniosłyby 99 proc. obecnie obowiązujących ceł. UE będzie też kontynuować prace nad nowymi umowami z innymi krajami, takimi jak Australia, Nowa Zelandia, Chile, Indonezja, Filipiny, Maroko i Tunezja. Trwają również rozmowy na temat umowy inwestycyjnej z Chinami.


Zdrowie


Na początku roku Komisja Europejska ma opracować plan działania na rzecz walki z rakiem, który następnie zostanie przeanalizowany przez Europarlament.


Prawa pasażerów


Nowy projekt przepisów aktualizujących kwestie praw pasażerów podróżujących samolotem lub pociągiem ma przede wszystkim poszerzyć prawa osób niepełnosprawnych.


Rozszerzenie


Kontynuowane będą też rozmowy z krajami chcącymi przystąpić do UE. Parlament domaga się od Unii rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, ponieważ spełniły one kryteria akcesyjne. Europosłowie będą również debatować nad perspektywami przystąpienia krajów Bałkanów Zachodnich do UE.


Bezpieczeństwo


Parlament i Rada negocjują obecnie środki zwalczania rozpowszechniania treści terrorystycznych w internecie. Przedmiotem dyskusji są również tymczasowe kontrole graniczne w strefie Schengen. Ponadto oczekuje się, że w tym roku Komisja przedstawi wniosek w sprawie zabezpieczenia granic UE.


Rocznica planu Schumana


9 maja przypada 70-ta rocznica zaproponowania przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, co było pierwszym krokiem na drodze do Unii Europejskiej jaką znamy dzisiaj.


kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25