facebook RSS # #

16.02.2020 11:43

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-03 11:17       aktualizacja: 2020-01-03 11:20       PARLAMENT EUROPEJSKI 2019
  A A A

Aktywny okres. Prezydencja Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej pod znakiem Brexitu i WRF

Aktywny okres. Prezydencja Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej pod znakiem Brexitu i WRF
EC - Audiovisual Service;Agence
Prezydencja Chorwacji w Radzie UE, która rozpoczęła się 1 stycznia, przypada na aktywny okres, szczególnie ze względu na Brexit i negocjowanie Wieloletnich Ram Finansowych UE (WRF). Chorwaccy europosłowie liczą jednak, że nie zabraknie czasu również na inne priorytety.

Zagrzeb przejął rotacyjną prezydencję Rady od Finlandii. Motto Chorwacji na jej 6-miesięczną przewodnictwo  to: „Silna Europa w świecie pełnym wyzwań”. Najmłodszy stażem członek UE chce skupić się na zrównoważonym rozwoju, gospodarce o silnych wzajemnych powiązaniach, bezpieczeństwie i wzmocnieniu wiodącej roli Europy na arenie międzynarodowej.

Priorytety prezydencji Chorwacji to: "Europa, która się rozwija", "Europa, która łączy", "Europa, która chroni" oraz "Europa, która ma wpływy".


Europoseł Karlo Ressler (EPL) postrzega prezydencję jako doskonałą okazję dla Chorwacji na dalsze pozycjonowanie się w UE na poziomie politycznym, gospodarczym i dyplomatycznym.


„Chorwacja będzie kontynuować prace nad kwestią Brexitu i przewodzić negocjacjom nad budżetem na następne siedem lat. Jednym z kluczowych wydarzeń będzie bez wątpienia szczyt w Zagrzebiu, ze szczególnym uwzględnieniem europejskiej perspektywy krajów Europy Południowo-Wschodniej” - powiedział.


Według europosłanki Biljany Borzan (S&D), na pierwszym planie powinna znaleźć się ochrona praw pracowniczych i konsumentów, zdrowia publicznego i praworządności.


„Mam nadzieję, że negocjacje w sprawie MFF zakończą się sukcesem, ponieważ od tego zależy realizacja programów i polityk, na które obywatele głosowali w wyborach europejskich, takich jak Europejski Zielony Ład” – zaznaczyła.


Poseł Grupy Renew Europe Valter Flego ocenił, że „Chorwacja musi być neutralnym mediatorem i zapewnić efektywną współpracę i ciągłą realizację programu UE”. Poseł uważa również, że Chorwacja będzie miała okazję „wprost pokazać swoim obywatelom, co Europa dla nich robi”.


Z kolei europosłanka Ruza Tomasic (EKR) oczekuje lobbingu w interesach narodowych. „Najważniejszy dokument z poprzedniej kadencji, raport na temat planu wieloletniego dotyczącego zasobów rybnych w Morzu Adriatyckim, utknął w martwym punkcie w Radzie. Oczekuję, że to się zmieni w trakcie chorwackiej prezydencji” – podkreśliła.


Posłanka liczy także na postępy w zakresie płatności bezpośrednich w rolnictwie i w aktywizacji nieużywanych gruntów rolnych.


kic/


TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25