facebook RSS # #

23.06.2018 21:37

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-07 17:43       aktualizacja: 2017-03-08 17:31       PRZEGLĄD PRASY
  A A A

Kobieca ręka. Rozmowa z burmistrz Mielna z okazji Dnia Kobiet

Kobieca ręka. Rozmowa z burmistrz Mielna z okazji Dnia Kobiet
Społeczność postawiła na moją
wizję,nie patrząc na płeć - mówi
Olga Roszak-Pezała
Fot. UM Mielno
Powierzono mi pełnienie funkcji gospodarza – dobrego, rządzącego twardą ręką. Niekoniecznie musi ona być męska – mówi Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna.

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim naszym Czytelniczkom życzymy spełnienia zawodowego, godziwego wynagrodzenia oraz szczęścia w życiu osobistym.

W przeddzień święta kobiet rozmawialiśmy z burmistrz Mielna Olgą Roszak-Pezałą. Publikujemy wywiad.

Jakie problemy, z którymi borykają się samorządy, uważa Pani obecnie za najpoważniejsze?

Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna: Myślę, że borykamy się z podobnymi dylematami jak większość samorządów w Polsce. Jednak dodatkowo nękają nas także problemy związane ze specyfiką geograficznego położenia i funkcji turystycznej naszej gminy. W tzw. wysokim sezonie gmina musi zadbać o bezpieczeństwo ogromnej ilości odwiedzających nas gości, którzy odpoczywają zarówno na lądzie, jak i aktywnie w wodzie.

Potrzebne są więc nie tylko służby policyjne, medyczne, ale także ratownicy. Dodatkowo osoby odpowiedzialne za sprzątanie plaż, promenad, ulic czy odbiór odpadów komunalnych. Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania norm jakości wody czy utrzymywania porządku i czystości na terenie kąpielisk.

Które z nich najbardziej dotykają Pani gminy?

- Przede wszystkim musimy (i chcemy) kierować się przy naszych wszelkich działaniach - także inwestycyjnych - ochroną środowiska. To priorytet. Stąd położyliśmy duży nacisk na sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Procedura ich uchwalania trwa czasami długo, ale warto, bo my w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć kwestie ważne dla gminy oraz ochrony środowiska.

Ponadto to właśnie mpzp pozwalają uporządkować przestrzeń architektoniczną i „zwalczać” np. tymczasowe „budy”, czy uporządkować handel w centrum miasta. Warto podkreślić, że jest też szereg czynników, z którymi musimy się liczyć, a na które nie mamy żadnego wpływu. Jednym z nich jest oczywiście natura, której siła może być bardzo niszcząca. Przekonaliśmy się o tym podczas Orkanu Ksawery, czy ostatnio Niżu Axel.

Czy kobiecie na stanowisku burmistrza jest trudniej sprawować swój urząd?

- Nie myślę w tych kategoriach. Pełniąc powierzoną mi funkcję, zawsze na pierwszym miejscu stawiam dobro gminy i jej mieszkańców - bez względu na wiek czy płeć.

Czy miała Pani kiedykolwiek sytuację, w której zarzucono Pani brak kompetencji ze względu na płeć?

- Doświadczenia każdy samorządowiec - bez względu na płeć - nabiera z czasem. Kompetencje do kierowania gminą najlepiej ocenili moi wyborcy, powierzając mi mandat wójta, a następnie burmistrza. Jednak nigdy w mojej pracy zawodowej nie odczułam dyskryminacji ze względu na płeć.

Czy kobiecie jest trudniej zdobyć zaufanie mieszkańców jako burmistrz?

- Pochodzę z tej gminy, znam ją od podszewki, znam jej potrzeby, ale także jej atuty i walory. To naprawdę jest taka moja „Mała Ojczyzna” i nigdy ze strony mieszkańców nie odczułam braku zaufania ze względu na to, że jestem kobietą. Wręcz przeciwnie. Powierzono mi pełnienie funkcji gospodarza – dobrego gospodarza, rządzącego twardą ręką. Niekoniecznie musi ona być męska. Społeczność postawiła na moją wizję, oceniając rezultaty mojej pierwszej kadencji - bez względu na płeć.

Czy odczuła Pani kiedykolwiek „inne traktowanie” ze strony współpracowników bądź oponentów ze względu na płeć?

- Kobieta w polityce i przez otoczenie, w którym pracuje jest podwójnie oceniana – i za swą kobiecość, i za swoje zawodowe decyzje. Oceniają i kobiety, i mężczyźni - równie surowo. Moi współpracownicy to osoby z dużą wiedzą oraz doświadczeniem. Za to ich tak samo cenię i oceniam – „inne traktowanie” jest dla mnie naganne.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

mao/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: URZĄD
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25