facebook RSS # #

24.09.2018 08:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-01-29 15:07       aktualizacja: 2016-01-31 07:33       Skrzynka Pytań i Odpowiedzi
  A A A

MRPiPS odpowiada. Czytelnicy pytają o zasady wypłat w programie 500 Plus

MRPiPS odpowiada. Czytelnicy pytają o zasady wypłat w programie 500 Plus
MRPiPS odpowiada na pytania naszych czytelników
Fot.www.mpips.gov.pl
W przypadku rodziny z dwójką niepełnoletnich dzieci świadczenie wychowawcze na najmłodsze dziecko będzie przysługiwało niezależnie od dochodu, natomiast świadczenie na starsze dziecko, będzie przysługiwało jeżeli spełnione zostanie kryterium dochodowe – informuje resort rodziny.

Czytelniczka zwróciła się do Serwisu Samorządowego PAP z pytaniem, na jakie świadczenie może liczyć rodzina z czwórką dzieci, w której dwoje z nich nie ukończyło 18 roku życia, a pozostali są studentami na utrzymaniu rodziców (nie ukończyli 25 lat)?

- Czy 500 zł będzie należało się każdemu z dwójki dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia niezależnie od dochodu? Czy uzyskanie świadczenia będzie możliwe tylko, wtedy gdy zostanie spełnione kryterium dochodowe?- pyta Czytelniczka.

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z definicją określoną w art. 2 pkt 14 projektu ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, pierwsze dziecko oznacza jedyne lub najstarsze dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18 roku życia.

Projekt ustawy przewiduje, że na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie świadczenie wychowawcze będzie przysługiwać wszystkim rodzinom, bez względu na osiągany dochód.

Jak podkreśla resort rodziny, zgodnie z art. 4 ust. 3 ww. projektu ustawy, świadczenie wychowawcze przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Oznacza to, że świadczenie to nie przysługuje na dziecko, które ukończyło 18 rok życia. Dla przykładu w sytuacji, gdy rodzic ma czworo dzieci: dwoje, które ukończyło 18 rok życia oraz dwoje młodszych, świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało tylko na dwoje młodszych dzieci.

W takim przypadku świadczenie wychowawcze na najmłodsze dziecko będzie przysługiwało niezależnie od osiąganego przez rodzinę dochodu, natomiast świadczenie na starsze dziecko, które nie ukończyło 18 lat, będzie przysługiwało jeżeli spełnione zostanie kryterium dochodowe.
jm/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-02-25 08:21:32
Piotr: Czy dane zbierane we wnioskach będą danymi wrażliwymi ?
Zgodnie z ustawą każdy Administrator danych musi taki zbiór zarejestrować w GIODO i to jeszcze przed przyjmowaniem wniosków tj. 1 kwietnia. Na chwilę obecną rejestracja wniosków w GIODO trwa około 1 roku. Oznacza to że każdy wójt, burmistrz przyjmując wnioski 1 kwietnia złamię prawo i ustawę o ochronie danych osobowych.
 
2016-02-01 15:21:25
mw: Obywatele, obywatelki, podatnicy. Tzw. "Państwo" niczego nie ma - ma to co "zabierze" tym którzy płacą podatki. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest to, żeby podatnikom Państwo po prostu mniej zabierało. Jeszcze nikt nie zbudował dobrobytu z "DOTACJI", buduje się go tylko i wyłącznie pracą - pzdr
 
2016-02-01 13:42:27
Ojciec czwórki synów: Czy to aby konstytucyjne jest, traktowanie dziecka urodzonego jako trzecie - jako jedyne pierwsze w powyższym przykładzie. Kryterium dochodowe powinno być dzielone na 6 osób dwoje dorosłych i czworo dzieci - bo się uczą!!!!!! a świadczenie w zależności od dochodu będzie przysługiwało dwójce pozostałych lub jednemu z nich w przypadku gdy kryterium zostanie przekroczone oczywiści do 18 roku życia. PIS chce dać dzieciom ale niekoniecznie. Zyskają tylko nieuczciwi, niepracujący........ więc po co miało być dla każdego dziecka, może być w zależności od dochodów rodziny ale całej nie wybiórczo ten ukończył 18 lat.............masakra
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25