facebook RSS # #

17.01.2019 23:36

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-11-10 15:44       aktualizacja: 2016-11-12 17:13       Aktualności
  A A A

Części układanki. Administracja częściej bierze udział w wyścigu o inwestycje, talenty, mieszkańców

Części układanki. Administracja częściej bierze udział w wyścigu o inwestycje, talenty, mieszkańców
Administracja częściej bierze udział
w wyścigu o inwestycje, talenty, mieszkańców
Fot. Fotolia
Obecnie administracja coraz częściej bierze udział w wyścigu o inwestycje, talenty, pracowników, mieszkańców. Niezbędne w tym procesie jest nawiązanie odpowiednich relacji - uważa Beata Michalska-Dominiak z Uniwersytetu Łódzkiego.

Innowacyjna administracja publiczna

Biznes już zaczyna rozumieć, że aby być konkurencyjnym, musi być również innowacyjny. Firmy zorientowane na potrzeby klientów, projektujące marzenia i pozytywne doświadczenia swoich klientów, bardzo szybko zdobywają przewagę konkurencyjną i odnajdują się na bardzo dynamicznym rynku.

Szkoły i uczelnie też dochodzą coraz częściej do wniosku, że stanowią bardzo ważne ogniwo w procesie przygotowania swoich uczniów i studentów do podejmowania świadomych decyzji popartych znajomością własnego potencjału i umiejętności znajdowania pomysłu na siebie i swoją drogę zawodową.

W układance, która ma uwzględniać wszystkie komponenty „smart” otoczenia, nie może też zabraknąć instytucji i usług publicznych, które, czy tego chcemy czy nie, wkraczają w każdą dziedzinę naszej aktywności.

Obecnie administracja coraz częściej bierze udział w wyścigu o inwestycje, talenty, pracowników, mieszkańców. Rosnące oczekiwania i coraz większa świadomość społeczna wymuszają ciągłe podnoszenie standardów oferowanych usług. Niezbędne w tym procesie jest nawiązanie relacji z odbiorcami owych usług, troska i wnikliwa obserwacja potrzeb, zadawanie pytań, udzielanie odpowiedzi i wychodzenie naprzeciw problemom. W ten sposób buduje się poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności za ludzi i miejsca, w których żyjemy.

Kilka budujących przykładów

„Łódzkie ma pomysł!” – to kampania mająca na celu pobudzenie dumy lokalnej i tożsamości regionalnej mieszkańców województwa łódzkiego. Działania podjęte w ramach projektu zakładały zachęcenie mieszkańców regionu do dialogu, do współdecydowania o sprawach codziennych województwa. Podczas trwającego blisko miesiąc roadshow po regionie mieszkańcy mieli okazję do zgłaszania pomysłów na poprawę jakości ich życia w województwie łódzkim. Do konkursu towarzyszącego kampanii wpłynęło blisko 200 innowacyjnych i kreatywnych pomysłów. Zwyciężył projekt gry planszowej o regionie. Gra została wydana i cieszy się powodzeniem dużej grupy odbiorców.

Design… do usług! – projekt realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, Instytucję Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris, Politechnikę Śląską w Gliwicach i Zamek Cieszyn. Inicjatywa miała na celu zaprojektowanie usług w wybranych instytucjach publicznych zorientowanych na potrzeby klientów tych instytucji, z wykorzystaniem metodologii design thinking. W jej ramach przeprojektowano usługi w Śląskim Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu i Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Dzięki temu projektowi okazało się, że instytucje publiczne z powodzeniem mogą wprowadzać innowacje w swojej kulturze organizacyjnej i w sposób świadomy projektować usługi dostosowane do oczekiwań klientów.

Celem projektu PLAŻA 60+ zainicjowanego przez Centrum Designu Gdynia i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny było przystosowanie plaży w Gdyni do potrzeb seniorów, tak aby to miejsce stało się dla tej grupy mieszkańców otwarte i przyjazne. Efektem projektu są prototypy obiektów użytkowych przeznaczonych do wykorzystywania na gdyńskiej plaży stworzonych w oparciu o badania socjologiczne nt. sposobów eksploatacji plaż przez seniorów oraz analizę form rekreacji, wypoczynku i spędzania wolnego czasu.

Najnowszy partycypacyjny projekt Województwa Śląskiego – „Śląskie. Tu rozmawiamy”, ma na celu włączenie mieszkańców województwa w proces budowania przyszłości regionu. U podstaw projektu leży przekonanie, że to właśnie ludzie tworzą wyjątkowe miejsca. Dlatego władze województwa śląskiego postanowiły wykorzystać potencjał mieszkańców i zaprojektować wspólnie z nimi działania poprawiające jakość życia w regionie.

Projekt Tatrzańskiego Parku Narodowego zakładał poprawę doświadczeń turystów pokonujących trasę do Morskiego Oka. Opracowano krótkie komunikaty na asfalcie, które wyjaśniają i pomagają zrozumieć zasady obowiązujące w parku, informują o aktualnym położeniu na trasie, przekazują treści edukacyjne. Komunikaty zachęcają do eksploracji przestrzeni (np. szkic panoramy, na której podpisano nazwy i wysokości szczytów), przedstawiają również ciekawostki o danym miejscu i motywują do wysiłku na ostatnim odcinku trasy.
Powyższe przykłady świadczą o tym, że usługi publiczne mogą być zorientowane na ich użytkowników i uwzględniać ich potrzeby. Dzięki temu wpływają na poprawę jakości życia w miastach i regionach.

Jeśli zainteresował Państwa temat tworzenia innowacyjnych produktów i usług nie tylko w sferze administracji publicznej, zapraszam do lektury kolejnego artykułu, który już wkrótce.
Beata Michalska-Dominiak

Beata Michalska-Dominiak - od sześciu lat związana z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego początkowo w zakresie promocji przedsiębiorczości, od dwóch lat promocji marki Województwa Łódzkiego. Najważniejsze projekty: Europejskie Forum Gospodarcze, kampania „Łódzkie ma pomysł”, Festiwal Myślenia Projektowego. Jest certyfikowanym moderatorem design thinking, trenerem, praktykiem - na co dzień wykorzystuje kreatywne metody tworzenia produktów i usług, wierzy, że dzięki design thinking&doing można zaprojektować sukces i skutecznie budować przewagę w każdej dziedzinie. Zafascynowana potencjałem myślenia projektowego prowadzi szkolenia, warsztaty, angażuje się w wiele inicjatyw, w ramach których zamienia problemy na wyzwania i odnajduje skuteczne rozwiązania. Prowadzi blog na www.dt.lodzkie.pl,  dzieli się wiedzą i doświadczeniem na: www.facebook.com/projektowaniesukcesu.

Źródło: Uniwersytet Łódzki
kkż/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25