facebook RSS # #

21.02.2019 15:49

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-10 10:49       aktualizacja: 2017-10-10 11:59       Aktualności
  A A A

Co czwarty wypadek. Zaproszenie na konferencję „Łódź chroni przed nadmierną prędkością”

Co czwarty wypadek. Zaproszenie na konferencję „Łódź chroni przed nadmierną prędkością”
Fotolia
Tylko w 2016 roku w Łodzi doszło do 11 167 zdarzeń drogowych, z czego 2 853 było spowodowanych przez niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Statystyki jednoznacznie wskazują, że co czwarty wypadek, wliczając te ze skutkiem śmiertelnym, spowodowany był nadmierną prędkością. Jak temu zapobiegać?

O tym będzie można dowiedzieć się więcej już 11 października na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie odbędzie się konferencja „Zagrożenia w ruchu drogowym. Łódź chroni przed nadmierną prędkością”.

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest jedną z głównych przyczyn wypadków w Łodzi, również tych śmiertelnych. Jakie są skutki nadmiernej prędkości oraz jak zapobiegać takim zdarzeniom? Jak uświadomić społeczeństwu zagrożenia związane z przekraczaniem prędkości? Rozmowa na te tematy jest potrzebna, dlatego Komenda Miejska Policji w Łodzi wspólnie z Centrum Technologii Bezpieczeństwa w Logistyce Uniwersytetu Łódzkiego postanowiły połączyć siły podczas konferencji naukowej „Łódź chroni przed nadmierną prędkością”.

Zdarzenia drogowe, do których dochodzi w wyniku nadmiernej prędkości charakteryzują się dużą dynamiką, rozległością obszaru powypadkowego oraz poważnymi skutkami. Najczęściej po dynamicznym zderzeniu kierujący pojazdem traci nad nim panowanie, a pojazd, uderzając w napotkane na drodze przeszkody, przewraca się lub dachuje. To wszystko pomimo wyposażenia aut w liczne systemy, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów.

Jednak wszystko, co udało się osiągnąć poprzez postęp technologiczny, musi być rozsądnie wykorzystywane przez kierowcę, który jest najważniejszym ogniwem systemu C-P-O (człowiek – pojazd – otoczenie). To od niego zależy, z jaką prędkością będzie się poruszał i czy będzie korzystał z systemów oraz urządzeń dostępnych w pojeździe. Niestety w dalszym ciągu na polskich drogach możemy spotkać kierowców, którzy lekceważą przepisy prawa, przez co narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Ważnym elementem konferencji będzie zwrócenie uwagi na najczęściej popełniane błędy w zachowaniu się na drodze, a przez to podniesienie poziomu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz wypracowanie nawyków i umiejętności bezpiecznego korzystania z dróg. Podczas konferencji wiedzą dzielić się będą nie tylko służby mundurowe, ale też naukowcy i prelegenci, których działalność zawodowa związana jest z systemami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Poszukiwanie rozwiązań problemu nadmiernej prędkości na drodze będzie rozpatrywane także z wykorzystaniem badań naukowych oraz zastosowaniem nowoczesnych zaawansowanych technologii.

Konferencja odbędzie się 11 października 2017 roku w godz. 10:00-14:00 w auli głównej Wydziału Zarządzania UŁ (ul. Matejki 22/26). Jest skierowana m.in. do obecnych i przyszłych kierowców, instruktorów nauki jazdy, nauczycieli wychowania komunikacyjnego oraz szerokiego grona osób zainteresowanych podnoszeniem bezpieczeństwa na drogach. Jest to już druga konferencja z cyklu „Zagrożenia w ruchu drogowym” – pierwsza poświęcona była ochronie pieszych. Wstęp wolny.

Czytaj też:
Mapa wypadków. Siedem najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Łodzi

Źródło: Uniwersytet Łódzki
kkż/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-10-10 12:46:44
kij: To zupełne uproszczenie diagnozy. Zgoda , że nie będzie wypadków śmiertelnych na drodze jak nie będziemy się po nich poruszać wcale,ale to nie o to chodzi.Nasze drogi są zbyt wąskie ,łącznie z autostradami, samochody głównie stare,kultura pieszych i rowerzystów woła o pomstę do nieba, a kwalifikacje kierowców też różne. Niektórym niedzielnym kierowcom ograniczenie do 50-ki to to za mało, niektórzy jadąc tam setką jadą o wiele bezpieczniej.
A odpowiedzialnoSci jak i kultury nauczyć się trudno , jeżeli nie wyssało się ich z mlekiem matki.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25