facebook RSS # #

14.10.2019 18:55

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-27 11:20       aktualizacja: 2019-04-01 10:07       Aktualności
  A A A

Niedoceniany kraj. Estonia: mały kraj, duże możliwości

Niedoceniany kraj. Estonia: mały kraj, duże możliwości
Fot. Depositphotos/UŁ
Estonia jest stosunkowo niewielkim krajem, którego powierzchnia wynosi niewiele ponad 45 tyś km2, co odpowiada dwu i pół krotnej powierzchni województwa łódzkiego. Populacja Estonii to 1300 000 mieszkańców co oznacza, że jest jedynie niewiele o ponad o połowę większa od Łodzi, a o ponad milion mieszkańców mniejsza od populacji całego województwa łódzkiego. Mimo to Estonia jest krajem o dużym potencjale jako partner polityczny i gospodarczy, często bywa  niedoceniana.

Choć stosunki dyplomatyczne między Polską, a Estonią zostały wznowione na początku lat 90 XX wieku, czego bezpośrednią konsekwencją było podpisanie traktatu o przyjaznej współpracy i bałtyckim dobrosąsiedztwie, niewiele było inicjatyw budujących relacje między państwami. Intensyfikacja stosunków polsko-estońskich nasiliła się w ostatnich latach, wspólne cele w polityce zagranicznej  obejmują trzy obszary, po pierwsze współpraca w regionie Morza Bałtyckiego, po drugie, współpraca w ramach Unii Europejskiej, wdrażanie założeń Partnerstwa Wschodniego oraz Strategii Unii Europejskiej w regionie basenu Morza Bałtyckiego, po trzecie, działania podejmowane w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Relacje budowane na najwyższym szczeblu wydają się być korzystne dla umacniania współpracy między krajami. Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, wybrana przez Riigikogu w październiku 2016r.) kilkukrotnie spotykała się z Prezydentem Andrzejem Dudą, podkreślając wagę rozwoju relacji politycznych i gospodarczych między krajami. Polska jest obecnie szóstym partnerem handlowym Estonii pod względem importu, a dwunastym pod względem eksportu.

Z perspektywy polskiej Estonia jest zdecydowanie mniejszym partnerem, zajmuje sześćdziesiątą pozycję jako partner importowy, dwudziestą siódmą jak eksportowy (w tym obszarze widoczne są jednak zmiany, w ciągu ostatnich 5 lat, eksport estońskich towarów do Polski wzrósł o 32%).

Do dóbr eksportowanych do Estonii z Polski należą przede wszystkim: pojazdy, urządzenia mechaniczne i elektryczne, produkty przemysłu chemicznego i metalowego, tworzywa sztuczne i artykuły spożywcze. Polska importuje z Estonii drewno i wyroby z drewna, celulozę, papier, wyroby metalowe,  a także maszyny i urządzenia.

Rynek polski staje się coraz bardziej interesujący dla partnerów estońskich, szczególnie w sektorze finansowym, ubezpieczeniowym oraz handlowym. Estonia jest także liderem europejskim działającym w kierunku tworzenia Europy cyfrowej. Ważnym impulsem do  rozwoju  cyfryzacji w Europie była półroczna prezydencja Estonii w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2017 roku.

Tallin jest także siedzibą natowskiego Centrum Cyberobrony, które działa na rzecz rozwoju obrony cybernetycznej oraz współpracuje przy wymianie informacji między krajami sojuszu, aktywna współpraca polsko-estońska jest również widoczna w tym obszarze.

Ważnym obszarem umajającym dobrą współpracę są dobre połączenia komunikacyjne, stopniowa modernizacja trasy Via Baltica oraz trakcji kolejowej Rail Baltica z pewnością usprawni transport oraz wymianę handlową między krajami. Umacnianie dobrych relacji dyplomatycznych i politycznych między Warszawą a Tallinem oraz rozszerzanie współpracy gospodarczej może okazać się jeszcze korzystniejsze dla obydwu krajów. 

Dr Agata Włodarska-Frykowska - doktor, politolog, adiunkt w Katedrze Systemów Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Jej zainteresowania naukowe obejmują kwestie migracji, etnopolityki i mniejszości narodowych. Autorka książki „Mniejszość narodowa w życiu społeczno-politycznym  Estonii po 1991 roku”.  Współredaktor naukowy książki „Internacjonalizacja polskich ośrodków politologicznych”. 

mp/

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25