facebook RSS # #

28.01.2020 17:19

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-26 13:06       aktualizacja: 2019-11-26 13:25       Temat Dnia
  A A A

Chcą do średnich. Burmistrzowie z Podkarpacia chcą włączenia ich miejscowości do miast średnich tracących swoje funkcje

Chcą do średnich. Burmistrzowie z Podkarpacia chcą włączenia ich miejscowości do miast średnich tracących swoje funkcje
Fot. UG Ustrzyki Dolne
Burmistrzowie sześciu podkarpackich miast zaapelowali do premiera o ujęcie ich miejscowości na liście miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Chcą w ten sposób uzyskać dostęp do wsparcia w ramach "Pakietu dla średnich miast".  

We wspólnym wystąpieniu do premiera burmistrzowie Ustrzyk Dolnych, Leska, Zagórza, Cieszanowa, Narola oraz Kańczugi poprosili o zmianę kryteriów wielkości miast i w ten sposób umożliwienie również mniejszym miastom korzystania ze środków zewnętrznych dedykowanych dla miast średnich.

Chodzi o dostęp do pieniędzy z tzw. „Pakietu dla średnich miast”. W 2017 roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiedziało wsparcie dla miast średnich, które ma wynieść ponad 2,5 mld zł. W tym celu stworzona została lista 122 miast średnich, które zostaną takim wsparciem objęte. Stworzono ją w oparciu o analizę przygotowaną przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.  Pisaliśmy o tym: Czarne prognozy. PAN: 122 miastom w Polsce grozi zapaść

Miasta średnie w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe). Wszystkie miasta dokonano ocenie pod kątem spełnienia siedmiu kryteriów: zmiany zarejestrowanej liczby ludności, prognozy liczby ludności GUS do 2035 roku w powiecie, zmiany liczby bezrobotnych, zmiany dochodów własnych w budżetach gmin, zmiany liczby udzielonych noclegów, zmiany liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych oraz zmiany liczby siedzib największych spółek wg listy 2000 Rzeczpospolitej.

Dla takich miast już w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej dedykowane są nabory, w których miasta mogą pozyskiwać środki zewnętrzne na realizację ich zadań własnych. W 2017 roku takich naborów było 11, w 2018 roku - 8, zaś w 2019 roku - 9 naborów.

W swoim apelu burmistrzowie zwrócili uwagę, że w opracowaniu PAN został pokazany zbiór 913 gmin miejskich i miejsko-wiejskich wraz ze wskazaniem liczby spełnionych kryteriów. Jak zauważyli samorządowcy, zdecydowana większość miast woj. podkarpackiego spełnia minimum trzy kryteria, podczas gdy Ustrzyki Dolne spełniają minimum sześć kryteriów. Spośród tego zbioru dokonano wyboru 255 gmin miejskich i miejsko-wiejskich kierując się kryterium wielkości danego miasta. 

„Określenie liczebności miast na poziomie minimum 20 tys. mieszkańców spowodował, że takie miasta jak m.in. Ustrzyki Dolne, Lesko, Zagórz, Cieszanów, Narol czy Kańczuga na liście miasta wymagających wsparcia nie znalazły się, mimo spełnienia kryteriów” – zaznaczono w piśmie do premiera.

Burmistrzowie wskazali, że w ten sposób zablokowano im udział w niektórych przedsięwzięciach finansowanych ze źródeł zewnętrznych. "W związku z powyższym uważamy, iż w ramach tworzonych wieloletnich planów rozwoju podjęte powinny być zindywidualizowane działania ukierunkowane na zapobieganie marginalizacji i zjawiskom kryzysowym nie tylko w miastach średnich tracących funkcje społeczno- gospodarcze ale też miastach małych, które charakteryzują się tożsamymi cechami" - zaapelowali samorządowcy.

Dodatkowo gmina Ustrzyki Dolne zleciła prof. Przemysławowi Śleszyńskiemu opracowanie pod nazwą „Kształtowanie się pozycji w systemie osadniczym i powiązań funkcjonalnych Ustrzyk Dolnych na tle procesów społeczno-gospodarczych w regionie”. Z analizy jednoznacznie wynika, iż również miasto i gmina Ustrzyki Dolne wymagają wsparcia podobnego, jak miasta które znajdują się na liście miast średnich.

mp/

TAGI: ROZWÓJ
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25