facebook RSS # #

20.01.2020 15:56

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-30 14:10       aktualizacja: 2017-03-31 14:50       OPINIE, WYWIADY, CZATY
  A A A

Finanse od małego. Edukację finansową należy zacząć na wczesnym etapie rozwoju dziecka

Finanse od małego. Edukację finansową należy zacząć na wczesnym etapie rozwoju dziecka
Fot. Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej
Według Ewy Kruk ze Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej, czytanie, analiza informacji, umiejętność ich porównania są dziś bardzo ważnym narzędziem służącym do podejmowania decyzji korzystnych dla naszego portfela.

Ewa Kruk jest jedną z autorek programu edukacji finansowej „Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych”. Stowarzyszenie rozpoczyna właśnie szkolenie dla nauczycieli, których zadaniem będzie następnie wprowadzenie programu dofinansowanego przez NBP do szkół podstawowych.

Są Państwo autorami programu "Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych" - edukacji finansowej dla dzieci. Już w klasach podstawowych warto mówić o finansach?

Ewa Kruk, Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej: Od blisko 20 lat zajmujemy się nie tylko edukacją, ale też bezpłatnym wsparciem i doradztwem dla osób nadmiernie zadłużonych w Ośrodkach Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego. To właśnie te doświadczenia utwierdziły nas w przekonaniu, że edukację finansową należy zacząć na wczesnym etapie rozwoju dziecka, które funkcjonuje w swojej rodzinie oraz na rynku oferującym różnego rodzaju towary i usługi. Umiejętność zarządzania pieniędzmi staje się więc we współczesnym świecie koniecznością, tym bardziej gdy jesteśmy otoczeni tak wieloma informacjami, a nie ma mamy ani odpowiednich umiejętności ani wiedzy żeby w sposób do końca świadomy podejmować osobiste decyzje o charakterze finansowym.
 
Te decyzje często mają wpływ nie tylko na nas, ale też na życie naszych rodzin. Z tego powodu jesteśmy głęboko przekonani o potrzebie edukacji od małego dziecka poprzez naturalne włączanie go w świat finansów i udział w codziennych sytuacjach finansowych jak choćby zakupy w sklepie. W większości krajów europejskich z powodzeniem taką edukację się propaguje, włącza do podstawy programowej i prowadzi narodowe strategie na rzecz edukacji finansowej.

Co dzieci po tym programie będą wiedziały o finansach?

- Dzieci będą pracowały wokół ośmiu obszarów tematycznych: pieniądze, zarabianie pieniędzy, gospodarstwo domowe, przedsiębiorstwo, sklep, instytucje finansowe, oszczędzanie i inwestowanie, solidarność i wzajemna pomoc. Oprócz wiedzy teoretycznej skupionej wokół tych obszarów, dzieci poznają konkretne sytuacje i ćwiczenia finansowe ( w tym matematyczne, społeczne), które pozwolą im w sposób praktyczny doświadczyć wiedzy finansowej. Wiedza będzie wartościowa, gdy włączy się do niej kształtowanie postaw, świadomości i praktycznych umiejętności.

Jak podchodzić do edukacji finansowej?

- Wiedza finansowa powinna zwiększać świadomość m.in. w zakresie tego, że każdy człowiek ma ograniczone środki finansowe i powinien tak zarządzać pieniędzmi, by nadmiernie się nie zadłużać. Konsumpcyjny model życia niestety często sprzyja nadmiernemu zadłużeniu. Jeśli więc dyskutujemy z dziećmi na wczesnym etapie o: zadłużeniu, kredytach, kampaniach promujących dany towar w celu osiągnięcia jak największej sprzedaży, to mam nadzieję że w przyszłości to dziecko będzie posiadało umiejętność dokonania oceny i podjęcia racjonalnej decyzji finansowej: czy zakup tego towaru jest potrzebny, czy rzeczywiście ta oferta jest atrakcyjna?

W programie zaplanowano m.in. krytyczne czytanie tekstów i rozwój postaw krytycznego myślenia nad spotykanymi na co dzień zjawiskami kultury finansowej. Co to oznacza w praktyce?

- Krytyczne czytanie tekstów i krytyczne myślenie zdaje się być obecnie koniecznością z uwagi na liczbę otaczających nas informacji w różnych środkach przekazu. Czy podejmiemy decyzję o zakupie telewizora marki X na podstawie opinii umieszczonych na stronie sklepu internetowego? Czy weźmiemy kredyt, tylko dlatego, że na plakacie jest napis „Kredyt 0%”? Z pewnością czytanie, analiza informacji, umiejętność ich porównania jest dziś bardzo ważnym narzędziem służącym do podejmowania decyzji korzystnych dla naszego portfela.TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-31 12:38:24
MAG: Teoretycznie to nauczyciele matematyki powinni taki materiał przyswoić najłatwiej. Ale mam nadzieję, że nie będzie trudno nauczycielom przekazać dzieciom tę wiedzę. Bardzo dobra inicjatywa, ważne żeby nie skończyła się na samym szkoleniu nauczycieli i ciekawie przekazać wiedzę dzieciom.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25