facebook RSS # #

27.01.2020 21:42

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-08-22 12:25       aktualizacja: 2017-08-22 12:30       OPINIE, WYWIADY, CZATY
  A A A

Poduszka finansowa. Środki, które odkładamy na nieprzewidziane sytuacje życiowe

Poduszka finansowa. Środki, które odkładamy na nieprzewidziane sytuacje życiowe
Fotolia

Jeśli nie mamy oszczędności, to jednym z pierwszych etapów powinno być stworzenie tzw. poduszki finansowej. To podstawa - uważają eksperci od finansów.

Analizując i planując budżet domowy, warto zastanowić się na początek nad celami finansowymi. Jeśli nie mamy jeszcze oszczędności, to jednym z pierwszych etapów powinno być stworzenie tzw. poduszki finansowej – środków, które odłożymy na nieprzewidziane sytuacje życiowe. Taka poduszka finansowa to podstawa – uważają eksperci od finansów.

Polacy nie często pozwalają sobie na taką poduszkę. Z badań Fundacji Kronenberga wynika, że w 2015 r. tylko 16 proc. Polaków deklarowało systematyczne oszczędzanie, a sporadycznie oszczędzających było 43 proc. – wynika z raportu NBP „Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2015 r.

Tymczasem „zdrowa kondycja finansowa” to stan, w którym gospodarstwo domowe efektywnie zarządza przychodami i wydatkami, jest przygotowane na niespodziewane wydatki oraz długoterminowo planuje swoje bezpieczeństwo finansowe.

Eksperci od zarządzania domowymi finansami radzą, aby przed jakimkolwiek inwestowaniem, spłacić najpierw wszelkie długi, zbudować fundusz awaryjny i właśnie poduszkę bezpieczeństwa. Dopiero później możemy mówić o oszczędzaniu np. na dzieci, czy o inwestowaniu pieniędzy. Ich zdaniem, fundusz awaryjny powinien wynosić co najmniej 1000-2000 zł, natomiast „poduszka bezpieczeństwa” – ekwiwalent co najmniej 3-6 miesięcznych kosztów (średnia miesięczna kwota wydatków – zarówno regularnych, jak i nieregularnych).

Autorzy Diagnozy społecznej 2015 r. „za najlepiej przygotowanie na niespodziewane wydatki gospodarstwo uznali takie, którego oszczędności przekraczały wartość sześciomiesięcznych dochodów, łączne raty kredytów nie przekraczały 40 proc. dochodów, dom/mieszkanie było ubezpieczone oraz głowa rodziny posiadała ubezpieczenie na życie”.

Po co właściwie poduszka finansowa? Właśnie po to, aby w przypadku nieprzewidzianych sytuacji posiadać finansową ochronę. Tak jak w przypadku wypadku samochodowego – chroni nas poduszka powietrzna, tak w sytuacji nieprzewidzianej utraty pracy, choroby, czy innych okoliczności, np. śmierci bliskiej osoby – poduszka finansowa zabezpiecza naszą finansową sytuację.

Stan finansów – zdaniem psychologów – ma też wpływ na nasze psychiczne funkcjonowanie. A brak finansów może nawet objawiać się somatycznie, np. bólem w ciele. Badania prowadzone przez Eileen Chou, Bidhan Parmar z Uniwersytetu Virginia oraz Adama Galinsky z Uniwersytetu Columbia pokazują, że wzrost niepewności gospodarczej jest powiązany ze zwiększenie skarg na ból fizyczny u badanych (dane opublikowane przez Psychological Science).

Okazuje się więc, że warto zadbać o swoją sytuację finansową także ze względów zdrowotnych. „Poczucie braku bezpieczeństwa finansowego (także zupełnie subiektywne) prowadzi do poczucia braku kontroli nad własnym życiem, a to z kolei wywołuje reakcje stresowe i lękowe. U podstaw tych procesów psychologicznych leżą podobne mechanizmy jak w przypadku reakcji bólowych" - zauważyli naukowcy.

Gospodarstwa domowe, w których obie dorosłe osoby były bezrobotne, wydawały na środki przeciwbólowe o 20 proc. więcej w porównaniu z gospodarstwami, w których przynajmniej jedna dorosła osoba pracowała (badania przeprowadzono w 2008 roku i wzięło w nich udział ponad 33,7 tys. osób).


TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-05 11:59:52
realizta: Ktoś kiedyś mądrze powiedział - Nie ma takich pieniędzy których nie można wydać na Życie. A tylko wystarczy przejrzeć swoje wydatki i KAŻDY jest wstanie odłożyć jakąkolwiek kwotę. Oczywiście coś kosztem czegoś. Tylko to kwestia priorytetów - wyobraźmy sobie że mamy gwarancję, jeżeli przez 5 lat codziennie będziemy oszczędzać 1 pln (nie wydając), to dostaniemy po 5 latach premię 100 tys pln.
To co - damy radę? Czy dalej będziemy mówić że się nie da?
Sytuacja czysto hipotetyczna, ale szczerze proszę sobie odpowiedzieć, czy w takim przypadku dalej będziemy twierdzić że nie można? ..
 
2017-08-26 08:14:13
pesymist: Mam pare pytań; Jak zaoszczędzieć rowno wartość sześciomiesięcznych dochodów, jezeli nie starcza do pierwszego? Głowa rodziny posiadała ubezpieczenie na życie, ale okazalo sie ze jest ono nic nie warte. Co ma zrobic?
Zamiast poduszki - pod glowa twarda decha
 
2017-08-26 08:08:53
dziadek X: Moim zdaniem brakuje u nas niezłodziejskich zasad ubezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń losowych. Zgadzam sie z obecnym rzadem, ktory jest za wieksza obecnoscia panstwa w swiecie ubezpieczen. Nie wierze w moc oszczedzania przy naszym poziomie zarobkow

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25