facebook RSS # #

19.02.2020 11:05

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-09 15:07       aktualizacja: 2020-01-09 15:14       OPINIE, WYWIADY, CZATY
  A A A

Miliardy dla wsi. MFiPR o wsparciu dla mieszkańców obszarów wiejskich

Miliardy dla wsi. MFiPR o wsparciu dla mieszkańców obszarów wiejskich
Fot. Fotolia
138 mld zł to kwota, na jaką na obszarach wiejskich są realizowane projekty współfinansowane z funduszy UE – przypomniała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Rozwój obszarów wiejskich i rządowa oferta dla mieszkańców wsi były głównym tematem konferencji, która odbyła się 9 stycznia w Kolnie. W wydarzeniu wzięła udział minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która mówiła o wsparciu, jakie resort przeznacza na rozwój tych obszarów.

Jak zaznaczyła szefowa MFiPR działania rządu w ostatnich latach w coraz większym stopniu uwzględniają potrzeby mieszkańców obszarów wiejskich i są skierowane na aktywizację potencjału tych terenów. "Świadczy o tym chociażby ogromne wsparcie finansowe. Jego źródła to fundusze rolne i fundusze przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne. 138 miliardów złotych to kwota, na jaką na obszarach wiejskich są realizowane projekty współfinansowane z funduszy UE" – podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Minister dodała, że podczas kolejnych etapów wykorzystywania środków unijnych w bieżącej i przyszłej perspektywie finansowej dla rządu najważniejsze jest, aby wsparcie przyczyniało się do rozwoju obszarów wiejskich i spójności społecznej, a także trafiało do osób będących w najtrudniejszej sytuacji.

Resort funduszy za pomocą dystrybucji środków unijnych wspiera rozwój obszarów wiejskich. Jednak nie są to jedyne działania resortu, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców wsi. Wśród działań MFiPR można wymienić między innymi pilotażowy program Centrum Usług Społecznych, które mają powstawać również na terenie samorządów wiejskich, gdzie do tej pory dostęp do usług przeznaczonych dla osób starszych czy z niepełnosprawnościami był ograniczony.

Z kolei dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu MFiPR rozwija rządowy program Dostępność Plus. Jeden z projektów w ramach programu Dostępność Plus dotyczy usprawnienia usług transportu dla osób z niepełnosprawnościami mieszkających na wsi. Natomiast dzięki programowi Wiedza Edukacja Rozwój jest możliwa aktywizacja zawodowa osób z obszarów wiejskich.

„Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich” to trzecia konferencja w cyklu zainicjowanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, który również uczestniczył w czwartkowym spotkaniu. W prezydencki projekt poświęcony polskiej wsi jest zaangażowanych trzynaście ministerstw.

Na podst. MFiPR

mp/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25