facebook RSS # #

19.02.2020 10:53

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-10 14:21       aktualizacja: 2020-01-10 14:23       OPINIE, WYWIADY, CZATY
  A A A

Fundusze dla Śląska. Poselskie pytania o Program dla Śląska

Fundusze dla Śląska. Poselskie pytania o Program dla Śląska
Fot.PAP/A.Grygiel
Resort funduszy i polityki regionalnej wylicza, że na Program dla Śląska w ub.r. wydano 45 mld zł. Posłowie ze Śląska doliczyli się 8 mld zł i zapytali w Sejmie o "prawdziwą kwotę zainwestowanych środków".

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Gramatyka oraz Marta Golbik pytali tez m.in. o rezygnację z umieszczonych w Programie projektów innowacyjnych, np. instalacji zgazowania węgla.

Jak mówił Gramatyka, po kilkunastu tygodniach oczekiwania na informację publiczną, otrzymał podsumowanie realizacji programu po dwóch kwartałach 2019 r., w którym widnieje kwota 45 mld zł tzw. środków zaangażowanych. „Ale co to znaczy? Bo jeżeli policzymy w kartach poszczególnych projektów środki realnie wydane, to otrzymujemy 8 mld zł, z czego lwia część to budowa autostrady A1 oraz produkty kredytowe i gwarancje państwowych banków. Jak państwo rozumieją pojęcie środków zaangażowanych? Bo mam wrażenie, że inaczej niż wszyscy" - pytał poseł.

Jak ocenił, jeszcze bardziej niepokoi „porzucanie projektów o charakterze innowacyjnym”. „W myśl państwa protokołu nie będzie instalacji zgazowania węgla, nie będzie instalacji produkcji wodoru, nie będzie instalacji utylizacji gazów pokopalnianych – odeszliście państwo od tych projektów” - wymieniał Gramatyka, wskazując, że część danych w protokole utajniono.

Liczba projektów i skala zaangażowanych środków czynią Program dla Śląska największym przedsięwzięciem w polskiej polityce regionalnej – odpowiadał posłom wiceminister FiPR Grzegorz Puda.
Dodał że Program ma charakter otwarty - można do niego dopisywać nowe elementy, a „te, które zostały niegdyś wpisane, a okazuje się, że z jakichś powodów zrealizowane być nie mogą, bo np. zmieniła się polityka którejś z firm, to z oczywistych względów w tym programie nie powinny się znajdować, bo byłby to program, który nie funkcjonuje”.

Puda podał, że obecnie Program dla Śląska zawiera 116 projektów o łącznej wartości szacowanej na 62 mld zł. „Z tej kwoty 48 mld zł to środki, które już pracują w gospodarce – i to jest stan na koniec drugiego kwartału. Liczba realizowanych przedsięwzięć, a także skala zaangażowanych środków czynią z tego programu największe przedsięwzięcie w historii polityki regionalnej” - mówił wiceminister.

Jak wyjaśniał, z 48 mld zł środków programu „zaangażowanych” na koniec pierwszego półrocza, 14,8 mld zł zostało już zakontraktowanych – wpisanych w umowy o dofinansowanie. Powiedział, że wymieniona przez Gramatykę kwota „obejmuje wszystkie umowy, które zostały już zrealizowane w ramach tego programu, ale również te które zostały już zakontraktowane”.

„Inaczej mówiąc, wliczamy w to również wszystkie inwestycje i działania, które np. w ramach programu Infrastruktura i Środowisko czy w ramach innych programów, zostały zakontraktowane lub umowy zostały podpisane, a nie są jeszcze rozliczone. To znaczy, jeżeli wliczamy w to środki, które zostały przeznaczone, i ta alokacja już występuje, my wpisaliśmy to w ramach kwot, o których mowa” - dodał wiceszef MFiPR.

Posłanka Golbik zapytała o przygotowany kosztem 120 tys. zł przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną na kilka dni przed wyborami (zaprezentowany 10 października) serwis programdlaslaska.pl. Jak zaznaczyła, przygotowany w oparciu o darmowe narzędzie portal odwiedza średnio 270 użytkowników miesięcznie. Ostatnia wiadomość na nim pochodzi z 2 grudnia.

Puda odpowiedział, że celem portalu miało być przede wszystkim informowanie o aktualnym postępie poszczególnych projektów Programu. Zastrzegł, że szczegółów nie zna, bo ministerstwo stało się jego właścicielem 6 grudnia i czeka na rozliczenie środków wydatkowanych na ten cel.

Ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego pod koniec 2017 r. Program dla Śląska początkowo liczył 73 projekty za ok. 44 mld. Po raz ostatni został rozszerzony pod koniec ubiegłorocznej kampanii wyborczej - o 32 nowe przedsięwzięcia warte ok. 5 mld zł.

mtb/ woj/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25