facebook RSS # #

20.10.2019 12:12

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-05-16 17:41       aktualizacja: 2016-05-17 18:01       TEMAT TYGODNIA
  A A A

Regiony do rządu. Siądźmy do stołu. Przejrzyjmy jeszcze raz kontrakty terytorialne

Regiony do rządu. Siądźmy do stołu. Przejrzyjmy jeszcze raz kontrakty terytorialne
Niektóre regiony chcą renegocjować
kontrakty terytorialne
Fotolia
Część województw chce renegocjacji swoich kontraktów terytorialnych z rządem. Mazowsze chciałoby np. wpisać do dokumentu 39 nowych projektów inwestycyjnych.

Wszystkie Kontrakty Terytorialne (KT) zostały zatwierdzone w 2014 i 2015 r. przez rząd. Obecnie jednak część województw wyraziła chęć renegocjacji z rządem tych dokumentów.

Kontrakt Terytorialny (KT) to umowa pomiędzy rządem a samorządem, określająca najważniejsze inwestycje istotne dla rozwoju kraju oraz poszczególnych województw. Dokument obowiązuje w latach 2014-2023. Finansowanie inwestycji zapisanych w KT ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych. 

Jakie zmiany w Kontraktach Terytorialnych?

Chęć korekty swoich dokumentów z kluczowymi inwestycjami chcą m.in. samorządy województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego, opolskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego. Mazowsze chce wpisać do dokumentu 39 nowych projektów, w tym m.in. energetycznych, środowiskowych i transportowych, na łączną kwotę ok. 4 mld zł.

W zweryfikowanym KT dla woj. świętokrzyskiego wśród priorytetowych inwestycji znalazła się przebudowa drogi krajowej nr 42 wraz z budową obwodnicy Wąchocka. 21 nowych przedsięwzięć, których szacunkowa wartość dofinansowania ma wynieść 141 mln euro, zgłosiło z kolei do kontraktu woj. opolskie. Natomiast zarząd woj. lubuskiego chce w dokumencie nowych ważnych dla rozwoju regionu m.in. inwestycji drogowych, dotyczących ochrony zdrowia czy ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry i Warty.

Zmian w kontraktach nie planuje natomiast m.in. woj. wielkopolskie, małopolskie, łódzkie, lubelskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie i śląskie. Chcą one jednak rozmawiać z rządem o szczegółach finansowania projektów zapisanych w tych dokumentach, kluczowych dla ich regionów.

Kluczowe inwestycje


W większości obowiązujących kontraktów na listach kluczowych projektów dominują inwestycje infrastrukturalne. Na przykład woj. dolnośląskie wśród priorytetów wskazało budowę dróg ekspresowych S3 (Sulechów - Legnica, Legnica - Bolków) i S5 (Korzeńsko - Wrocław) oraz budowę obwodnicy Kłodzka. Zaplanowano również modernizację i rozbudowę sieci kolejowych w regionie, w tym m.in. trasy z północy Polski na Południe tzw. Odrzanki.

Wśród najważniejszych priorytetowych przedsięwzięć do kontraktu wpisano budowę dróg ekspresowych S17 i S19, przebudowę drogi wojewódzkiej numer 835 prowadzącej z Lublina do Biłgoraja oraz budowę obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. W kontakcie znalazła się modernizacja tras kolejowych między Lublinem i Warszawą, Lublinem i Rozwadowem, Skierniewicami i Łukowem oraz Siedlcami i Terespolem.

Małopolska w swoim Kontrakcie wpisała m.in. budowę nowych odcinków drogi ekspresowej S7 (od Lubnia do Rabki oraz od Krakowa do granicy z woj. świętokrzyskim), a także budowę pierwszego odcinka drogi krajowej Brzesko-Nowy Sącz pomiędzy Łososiną Dolną i Nowym Sączem. W kontrakcie ujęto też budowę czterech obwodnic: Zabierzowa, Zatora, Dąbrowy Tarnowskiej oraz zachodniej Nowego Sącza. Znalazł się też w nim małopolski fragment drogi ekspresowej S1 Mysłowice - Bielsko Biała, biegnący przez powiat oświęcimski (w tym obwodnica Oświęcimia).

Wśród najważniejszych inwestycji zapisanych w podkarpackim Kontrakcie Terytorialnym (KT) znajdują się budowa drogi ekspresowej S19 na południe od Rzeszowa, a także Aglomeracyjna Kolej Podmiejska wraz z budową linii kolejowej do lotniska w Jasionce, budowa południowej obwodnicy Rzeszowa, Centrum Badawczo-Rozwojowe Odnawialnych Źródeł Energii Politechniki Rzeszowskiej, elektryfikacja linii kolejowej Rzeszów-Ocice oraz Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne.

Kontrakt Terytorialny dla woj. wielkopolskiego zakłada m.in. dokończenie trasy S5 w Wielkopolsce oraz budowa dużego fragmentu drogi S11 od Kórnika do Ostrowa Wielkopolskiego. W dokumencie zaplanowano też budowę obwodnic dużych miast w północnym przebiegu trasy.

Ile funduszy na politykę rozwoju w KT


Z szacunków Ministerstwa Rozwoju wynika, że na politykę rozwoju, w skali całej Polski w latach 2014-2023, zostanie przeznaczone około  400 mld zł (ze środków unijnych i krajowych).

W poszczególnych regionach będzie to:

- ok. 27,9 mld zł w woj. dolnośląskim,
- ok. 20,6 mld zł w woj. kujawsko-pomorskim,
- ok. 26,3 mld zł w woj. lubelskim,
- ok. 11,8 mld zł w woj. lubuskim,
- ok. 25,2 mld zł w woj. łódzkim,
- ok. 32,8 mld zł w woj. małopolskim,
- ok. 49,1 mld zł w woj. mazowieckim,
- ok. 10,1 mld zł w woj. opolskim,
- ok. 21,9 mld zł w woj. podkarpackim,
- ok. 18,5 mld zł w woj. podlaskim,
- ok. 30,6 mld zł w woj. pomorskim,
- ok. 40,9 mld zł w woj. śląskim,
- ok. 14,3 mld zł w woj. świętokrzyskim,
- ok. 18,8 mld zł w woj. warmińsko-mazurskim,
- ok. 29,6 mld zł w woj. wielkopolskim,
- ok. 21,5 mld zł w woj. zachodniopomorskim.

Wielkość wymienionych kwot jest w znacznym stopniu powiązana z wielkością puli przyznanej województwom na lata 2014-2020 w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Inwestycje zapisane w Kontraktach będą bowiem finansowane w znacznym stopniu ze środków unijnych, ale w części również ze środków krajowych.

Serwis Samorządowy PAP

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25