facebook RSS # #

19.02.2020 15:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-01-12 15:45       aktualizacja: 2017-01-19 16:36       TEMAT TYGODNIA
  A A A

V edycja SAF. Zaczynamy kolejną edycję Samorządowej Akademii Finansów

V edycja SAF. Zaczynamy kolejną edycję Samorządowej Akademii Finansów
Fot. Samorządowa Akademia Finansów
Jak prowadzić zrównoważoną gospodarkę finansową samorządu, na czym polega zarządzanie budżetem i długiem w JST oraz jak finansować potrzeby inwestycyjne gminy – to tylko niektóre zagadnienia V edycji Samorządowej Akademii Finansów. Bezpłatne szkolenie poprowadzą eksperci Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO).

To już V edycja Samorządowej Akademii Finansów (SAF), projektu e-learningowego realizowanego przez PAP we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Podobnie jak do tej pory, celem projektu jest zwiększenie poziomu wiedzy ekonomicznej wśród osób, których praca w samorządzie wymaga znajomości problematyki finansowej - przede wszystkim: wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów, sekretarzy, skarbników i pracowników działów finansowych urzędów. Do udziału w szkoleniach zapraszamy również radnych i urzędników zainteresowanych szeroko rozumianą tematyką finansów lokalnych.

Piąta edycja projektu skupi się na zagadnieniach związanych z prowadzeniem zrównoważonej gospodarki finansowej w JST, a także odpowiedzialnym zarządzaniem budżetem lokalnym oraz umiejętnym i zgodnym z przepisami zarządzaniem długiem w JST. Autorami wykładów będą m.in. eksperci Regionalnej Izby Obrachunkowej z Krakowa.

Tematy poruszane w ramach SAF V znajdą odzwierciedlenie w publikacjach dziennikarskich na stronach http://www.samorzad.pap.pl/ oraz http://www.kurier.pap.pl/.

Szkolenie będzie realizowane od stycznia do sierpnia 2017 r. i będzie się składać z 12. wykładów:

1. Niedopuszczalne prawnie próby obchodzenia przez jednostki samorządu terytorialnego wskaźnika zadłużenia.
2. Wieloletnia prognoza finansowa jako instrument prowadzenia zrównoważonej gospodarki finansowej w jednostkach samorządu terytorialnego.
3. Uchwały organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego w sprawach gospodarki finansowej.
4. Samodzielność finansowa jednostek samorządu terytorialnego a ograniczenia w zaciąganiu zobowiązań.
5. Planowanie zamówień publicznych jako instrument efektywnego zarządzania wydatkami lokalnymi.
6. Społeczne zamówienia publiczne narzędziem realizacji racjonalnych inwestycji komunalnych.
7. Wybór formy realizacji zadań komunalnych a prowadzenie zrównoważonej gospodarki finansowej.
8. Zasada celowości i oszczędności wydatkowania środków publicznych w świetle przepisów ustawy o finansach publicznych i innych ustaw.
9. Dotacje celowe z budżetu j.s.t. jako wyjątek od zasady bezpośredniego finansowania zadań.
10. Planowanie i aktualizacja wydatków budżetu j.s.t na dotacje oświatowe.
11. Zwrot dotacji do budżetu jednostek samorządu terytorialnego – jako dochód budżetu.
12. Rola i zadania komisji rewizyjnej w procedurze udzielania absolutorium z wykonania budżetu.

Szkolenie jest całkowicie bezpłatne. Do wzięcia udziału nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy komputer, dostęp do internetu i znajomość adresu: http://www.saf.ews21.pl/. To adres platformy szkoleniowej, gdzie zarejestrowani uczestnicy uzyskają dostęp do wykładów i testów sprawdzających. Tam też będą mogli dyskutować z wykładowcami na prezentowane tematy szkoleniowe, brać udział w czatach i webinariach z ekspertami oraz śledzić postępy swojej nauki.

Rejestracja

Uczestnikiem e-szkolenia „Samorządowa Akademia Finansów V edycja” może być wyłącznie osoba zalogowana - posiadająca swój login i hasło - określane w momencie rejestracji na stronie http://www.saf.ews21.pl/. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem formularza rekrutacyjnego on-line dostępnego na stronie głównej platformy internetowej, w lewym górnym rogu.

Przystąpienie do szkoleń możliwe jest w całym okresie trwania cyklu, jednak nie później niż do 30 czerwca 2017 r.

Uczestnicy posiadający już konto na platformie http://www.saf.ews21.pl/, założone przy okazji poprzednich edycji SAF, mogą nadal z niego korzystać w V edycji (nie muszą tworzyć nowego).

Przy rejestracji on-line uczestnik podaje swoje dane (m.in. imię i nazwisko, adres, miejscowość). Dane te użytkowane są wyłącznie na potrzeby organizacji szkoleń.

Po zarejestrowaniu można przystąpić do szkoleń on-line, poprzez załogowanie się na platformie i korzystanie z dostępnych opcji (m.in. wykłady, pytania i odpowiedzi, testy on-line). Terminarz szkoleń podany jest na głównej tablicy informacyjnej w zakładce SZKOLENIA http://saf.ews21.pl/index.php?page=glowna.  

Informacje o szkoleniach, czatach i testach są również podawane w newsletterach elektronicznych rozsyłanych do uczestników szkolenia.Serwis Samorządowy PAP
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25