facebook RSS # #

21.10.2019 06:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-27 09:46       aktualizacja: 2017-07-28 13:00       WIADOMOŚCI
  A A A

Lato z pieniądzem. Centrum Pieniądza można odwiedzić bezpłatnie w niedzielę

Lato z pieniądzem. Centrum Pieniądza można odwiedzić bezpłatnie w niedzielę
Fotolia
Jak mówić dzieciom o pieniądzach, w jaki sposób ciekawie przedstawić system pieniężny, przybliżyć historię pieniądza i nowoczesne formy płatności? W wakacje odwiedźcie Centrum Pieniądza NBP, a w niedzielę o godz. 12.00 można je zwiedzić bezpłatnie z przewodnikiem.

„Animatorzy będą czekać na Państwa w każdą niedzielę o godz. 12.00 w recepcji CP NBP, zwiedzanie trwa około 90 minut. Podczas zwiedzania pokażemy najcenniejsze eksponaty i opowiemy najciekawsze historie związane z tematyką ekspozycji. Wstęp do CP NBP i udział w zwiedzaniu są bezpłatne” – informują pracownicy Centrum Pieniądza NBP.

Wystawa jest prezentowana zarówno w języku polskim jak i angielskim i dostosowana do zwiedzających z innych krajów.

„Misja muzeum to przede wszystkim edukacja najmłodszych, tak, aby nie zanudzić/przytłoczyć ich ogromną ilością informacji” – mówi Jakub Lang z Centrum Pieniądza NBP. Wiedza o pieniądzach przekazywana jest poprzez animacje, multimedia, rozmowy z wirtualnymi bankierami i maklerami.

Dla zwiedzających muzeum podzielono na różne moduły.
Starożytne płacidła, informacje na temat Jedwabnego Szlaku, który przebiegał pomiędzy Azją a Europą, główne miasta handlowe w Średniowieczu – o tym miedzy innymi dowiemy się w module Antyk – Średniowiecze –Nowożytność.

„Jako kwintesencja opisu XVII-XVIII w. działalności handlowej Holendrów, którzy wówczas stworzyli największe imperium handlowe w historii mamy rekonstrukcję holenderskiego okrętu handlowego Batavia kupioną od prywatnego kolekcjonera ze Stanów Zjednoczonych i ściągniętego specjalnie do Centrum Pieniądza” – zdradza Jakub Lang.

W Muzeum dowiemy się o tzw. „psuciu pieniądza”, o inflacji i prawie Kopernika Gryshama, zgodnie z którym „pieniądz gorszy wypiera z obiegu pieniądz lepszy" (lepiej trzymający wartość pieniądz jest tezauryzowany, czyli trzymany), a pieniądz gorszy stosuje się w transakcjach/płatnościach.

„Kopernik już w 1526 r. opisał to prawo w „Traktacie o monecie”. To prawo było już zresztą opisane w Średniowieczu. Aplikacja pokazuje w jaki sposób pieniądz był „psuty” na przestrzeni wieków” – mówi Lang.

W tym module znajdziemy również informacje o ilościowej teorii pieniądza, zgodnie z którą ilość pieniądza w obiegu wpływa na poziom cen oraz strukturę cen. Skutki inflacji przestawiono i opisano w prosty sposób na grafikach. Jest też drzewo wiedzy, na którym wyświetlają się różnorodne sentencje znanych osób o pieniądzach.
Wizytówką modułu „Systemy pieniężne” jest płacidło z XVIII w. Szwecji ważące kilkanaście kilogramów.

„Nazwa tego płacidła to „platment”. W pewnym momencie Szwecja, która wydobywała bardzo dużą ilość miedzi postanowiła wprowadzić do obiegu monetarnego oprócz srebra i złota równolegle miedź” – opowiada Lang.
Specjalna „kostka” w syntetyczny sposób pokazuje różnego rodzaju systemy pieniężne na przestrzeni wieków: pieniądz kruszcowy, papierowy i elektroniczny.

„Od zawsze w systemie pieniężnym złoto odgrywało bardzo ważną rolę i tak jest do dzisiaj. Niektóre państwa ustalały standard złota uzależniając ilość banknotów w obiegu od ilości złota” – mówi Lang. „Po II wojnie św. kiedy doszło do destabilizacji całego ładu monetarnego na świecie to złoto stało się podstawą w rozliczeniach międzynarodowych i ustalono stały parytet dolara do złota” – przypomina.

„Ulica bankowa” daje możliwość multimedialnego przeniesienia się w czasie do XIX i XX w. Tutaj porozmawiamy z wirtualnym bankierem Leopoldem Kronerbergiem, najsłynniejszym XIX w. bankierem, który dorobił się na interesach handlowych, między innymi na monopolu tytoniowym i tabacznym. Później zajmował się operacjami handlowymi, założył Bank Handlowy S.A., dzisiejszy Citibank, był mecenasem sztuki i kultury. Spotkamy go na tle giełdy i banków. W module przedstawiona jest tez historia krachów bankowych w XIX i XX wieku m.in. w Stanach Zjednoczonych.

W Module Bank Centralny wirtualny bankier odpowiada na pytania dotyczące banku centralnego. Przedstawiona jest historia banku centralnego i inicjator powstania pierwszego banku centralnego w Królestwie Polskim w 1828 r. książę Ksawery Drucki Lubecki - wielki reformator gospodarki Królestwa Polskiego, który stawiał na manufakturę, na współpracę z Rosją, rozwinął rynki wschodnie. W Centrum zrekonstruowano też biurko Władysława Grabskiego, który dokonał reformy monetarnej.

W Gabinecie Numizmatyka dowiemy się, czym jest tynf, trzeciak i portugal. „Tu zobaczysz unikalny zbór monet z kolekcji NBP, a także Szafkę Numizmatyczną z okresu Księstwa Warszawskiego. W Laboratorium Autentyczności przedstawiono wzory banknotów – autentycznych ale także falsyfikaty oraz najważniejsze zabezpieczenia banknotów. Pod specjalną lampą UV można sprawdzić autentyczność banknotów” – zachęcają pracownicy Centrum Pieniądza NBP.

W ekspozycji „Wojny” można poznać wojenne losy polskiego złota i zobaczyć jak przebiegała ewakuacja prawie 80 ton tego szlachetnego kruszcu podczas II wojny światowej.

Giełda i rynki finansowe to moduł, w którym wirtualny makler wytłumaczy podstawowe zagadnienia związane z giełdą, poznamy najważniejsze giełdy świata, zasady ich działania, a także produkty, którymi handlują.
W Module „Nowoczesne systemy płatnicze” znajdziemy jako ciekawostkę wnętrze bankomatu, zasady obiegu pieniądza pomiędzy bankami, podstawowe pojęcia związane z bankowością.

„Warto obejrzeć gablotę, w której przedstawiono historyczne i nietypowe karty płatnicze. Można zapoznać się również z procesem powstawania pieniędzy i ich produkcją”- zachęcają animatorzy placówki.

Bardzo reprezentatywny moduł i zarazem wizytówka Centrum Pieniądza NBP to „SKARBIEC” , do którego drzwi są odwzorowane w skali 1:1. „ Do obejrzenia w Centrum są też realne sztabki złota i bankowóz. Można dowiedzieć się więcej o straży bankowej i procedurach bezpieczeństwa podczas przewożenia pieniędzy.

Centrum Pieniądza NBP mieści się w centrum Warszawy, przy ul. Świętokrzyskiej 11/21.
Więcej: http://www.nbp.pl/centrumpieniadza/
https://www.youtube.com/watch?v=b8XHVLf_imU
https://www.youtube.com/watch?v=6AHebSVdOJo
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25