facebook RSS # #

21.10.2019 23:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2015-06-18 16:06       aktualizacja: 2015-06-18 17:05       WIADOMOŚCI AKADEMII SAF
  A A A

Pomówmy serio. Czy finansowanie zadań zleconych wymaga naprawy?

Pomówmy serio. Czy finansowanie zadań zleconych wymaga naprawy?
Debata 24 czerwca o godz. 14.00
Fot.AR
Czy system finansowania zadań zleconych samorządom przez rząd wymaga naprawy? Które zadania powinny wrócić do wojewodów? Zapraszamy na debatę online z udziałem wiceministra administracji Marka Wójcika.

W środę, 24 czerwca o godz. 14.00 Serwis Samorzadowy PAP organizuje debatę na temat zadań zleconych samorządom przez administrację rządową. W dyskusji wezmą udział: wiceminister administracji i cyfryzacji Marek Wójcik, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, wicedyrektor w urzędzie marszałkowskim woj. mazowieckiego Tamara Borkowska, wiceprezes Delloite Polska Rafał Antczak oraz dr Grzegorz Kubalski.

Całą dyskusję będzie można śledzić online bezpośrednio na stronie www.pap.pl oraz w naszym serwisie www.samorzad.pap.pl 


Głos w debacie będą mogli zabrać także czytelnicy www.samorzad.pap.pl. Zachęcamy Państwa do przesyłania nam swoich komentarzy i pytań związanych z tematyką zadań zleconych na adres: samorząd@pap.pl. Najciekawsze z nich zaprezentujemy podczas dyskusji.

Debata odbywa się w ramach projektu „Samorządowa Akademia Finansów III edycja" realizowanego przez PAP we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.


 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2015-06-19 23:11:35
urzędnik od zadań zleconych: Wpadliśmy w jakąś paranoję. Z początkiem każdego miesiąca następuje wielkie liczenie (ściśle wg wskazań wojewody), inny sposób liczenia w każdym województwie. W jednym województwie podaje się ilość wydanych WSZYSTKICH odpisów, w innym tylko tych na wniosek, a tych które się wydaje po rejestracji zdarzenia (sporządzeniu aktu) już NIE.
Czyli liczymy: ilość wydanych odpisów, sporządzonych w RSC aktów,ilość przeniesionych do rejestru aktów, przyjętych oświadczeń, sprostowań, uzupełnień, wydanych zaświadczeń, dokonanych przypisków, wzmianek, itd.
Czasu zmarnowanego na to wielkie liczenie, już nie wliczamy, nie wliczamy też innych wykonanych przez nas w ciągu miesiąca zestawień statystycznych na potrzeby wojewody czy ministerstwa, nie wliczamy innych dokonywanych przez nas czynności, których tutaj wymieniać nie będę.

Szanowny Panie Ministrze, a gdzie praca w archiwum (usc ma oddzielne archiwum, które podlega aktualizacji), a gdzie czas na udzielane informacje telefoniczne czy e-mailowe, a gdzie czas na udzielanie wyjaśnień w kontaktach bezpośrednich, a gdzie wreszcie czas na na samokształcenie, w tym czytanie obszernych wyjaśnień i interpretacji do wspaniałej nowej ustawy?
Wygląda na to, że urzędnik wykonujący zadania zlecone za wyjątkiem czynności, które Państwo łaskawie uznaliście za warte policzenia, pozostały czas spędza na nic nierobieniu.
Wszak pracy urzędnika nie da się wyliczyć, nie da się zaplanować np. ilości zgonów, urodzeń, małżeństw, uznań, itp. A gdy źródło szwankuje i jeden akt wprowadza się po kilka razy?
Proszę mi wierzyć, że żaden z nas, kierowników usc, nie kończy pracy po 8 godzinach, dochodzi ponadto praca w soboty, za którą rzadko który z kierowników otrzymuje należne wynagrodzenie.

Urzędnik od zadań zleconych ma być dyspozycyjny przez 8 godzin i za to powinien otrzymać godziwe wynagrodzenie, jak każdy inny pracownik samorządowy, który nie traci czasu na ciągłe liczenie wykonanych przez siebie czynności...
 
2015-06-19 14:08:50
jachim: Finansowanie zadań zlecownych wymaga zmian - to co w tej chwili się dzieje to pasuje raczej do akorodwego systemu wynagradzania z jednym zastrzeżeniem - pracownik wykonuje tyle ile ma spaw, a na to nie ma żadnego wpływu. Argumenty, że winno się płacić za wykonane czynności, a nie za gotowość do ich wykonania nijak nie pasują do pracy Urzędu, który z założenia służy obywatelom w wypełnianiu obowiązków narzucanych przez państwo. Obecny system jest więc z założenia nielogiczny i niemożliwy do realizacji zgodnie z innymi przepisami prawa.
 
2015-06-19 10:08:27
zleceni: Gdyby zadania zlecone były wykonywane nie w ramach umowy o prace tylko w ramach umowy-zlecenia (zawartej na kwoty, jakie przekazywane są samorządom do ich realizacji) podobnie jak jest w przypadku zadań zleconych związanych z wyborami to może wtedy byłoby ok, pod warunkiem, że znaleźli by się fachowcy, którzy dobrze je wykonają. Natomiast jeżeli zadania zlecone mają być wykonywane przez fachowców zatrudnionych na umowę o pracę, to tu kłania się Kodeks pracy i zasada równego traktowania (w tym wynagradzania) w zatrudnieniu-pracodawca samorządowy nie może nie dawać podwyżek pracownikom, tylko dlatego, że realizują zadania zlecone a nie własne, bo to byłby mobbing. Więc jeżeli ktoś uważa, że samorząd realizuje jego zadania za drogo, to niech samodzielnie je prowadzi i basta.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25