facebook RSS # #

15.02.2019 23:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-08-31 14:38       aktualizacja: 2017-09-01 13:49       DOTACJE
  A A A

Wsparcie na drogi. Rusza nabór wniosków na drogi lokalne

Wsparcie na drogi. Rusza nabór wniosków na drogi lokalne
Fot. PAP/W. Pacewicz
Od piątku samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie dróg w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Podczas naboru na 2018 r. będą obowiązywały nowe kryteria oceny wniosków.

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w komunikacie, dodatkowe punkty zyskają inwestycje samorządów o dochodach niższych niż średnia w województwie.

Dodatkowo, w ramach nowego kryterium bezpieczeństwo ruchu drogowego, punktowane będą inwestycje na obszarach, na których występuje najwyższe ryzyko wystąpienia wypadku drogowego. Ocena zagrożenia będzie odbywać się z uwzględnieniem metodologii opracowanej przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Zmiany te wprowadziła nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie udzielania dotacji celowych dla jednostek samorządu terytorialnego na przebudowę, budowę lub remonty dróg powiatowych i gminnych, która weszła w życie 3 sierpnia 2017 r. Jej podstawowym celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach gminnych i powiatowych oraz wyrównywanie dysproporcji rozwojowych w jednostkach samorządu terytorialnego.

Według ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, zachowanie sieci drogowej we właściwym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z niej mieszkańcom jest dla wielu samorządów bardzo trudne.

„Podstawowym ograniczeniem są niewystarczające środki, jakimi na ten cel dysponują powiaty i gminy. Dlatego, we współpracy z przedstawicielami samorządów, wypracowaliśmy zmiany, które pozwolą na lepsze wykorzystanie dofinansowania z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Wprowadzamy nowe kryterium, które pozwoli starać się o dotacje także biedniejszym samorządom” – powiedział.

MIiB podkreśliło, że zmieni się także punktacja podczas oceny kryterium sieciowego. „Preferowane będą zadania eliminujące wykluczenie komunikacyjne poprzez uwzględnienie wpływu inwestycji na poprawę dostępności czasowej, co w istotny sposób wpisuje się w założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – czytamy w komunikacie.

Więcej punktów będzie można uzyskać w ramach kryterium obsługowego. Jak wyjaśnił resort infrastruktury, większe wsparcie będzie przyznawane zadaniom istotnym z punktu widzenia wpływu na poprawę dostępności komunikacyjnej, w szczególności instytucji publicznych i podmiotów świadczących usługi publiczne.

Nabór wniosków potrwa do 15 września.

Szczegółowe informacje o naborze wniosków można uzyskać na stronach urzędów wojewódzkich.

Więcej o programie rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 opublikowano na stronie MIiB: http://mib.gov.pl/2-Programrozwojudroggminnychipowiatowych.htm.

Źródło: MIiB
dap/

Czytaj też: Dodatkowe punkty. Nowe kryteria dla dróg lokalnych
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-04 08:02:55
Piotr: Punktacja przyznawana jest za ścieżki rowerowe, chodnik, sygnalizacja świetlna, odpowiednia szerokość drogi i pobocza, a teraz jeszcze inne kryteria. Przeciętna gmina nie ma szans na dofinansowanie bo nie ma miejsca przy drodze na budowę chodnika a co dopiero ścieżki rowerowe czy pobocze. Gmina musiałaby wywłaszczyć mieszkancow, a to też nie małe koszty.
 
2017-09-01 07:05:57
samorządowiec: Problem polega na tym, że punktacja przyznawana jest za ścieżki rowerowe, chodnik, sygnalizacja świetlna, odpowiednia szerokość drogi i pobocza, a teraz jeszcze inne kryteria. Prawdę powiedziawszy to przeciętna gmina nie ma szans na dofinansowanie ponieważ nie ma miejsca przy drodze na budowę chodnika a co mówić dopiero ścieżki rowerowe czy utwardzone pobocze. Zwykła gmina musiałaby ludzi wywłaszczyć, a to też nie małe koszty.
Śmieszne te nasze dofinansowania..... bo tak naprawdę to można jedynie drogę w polach wybudować z kawałkiem chodnika czy ścieżki rowerowej. Na to są pieniądze również z innego programu.
A może to jest program dla nowych rozwijających się gmin typu podwarszawskie?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25