facebook RSS # #

21.01.2019 09:50

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-08 15:48       aktualizacja: 2018-05-08 15:54       DOTACJE
  A A A

100 mln na remonty. Ponad 100 mln zł na rewitalizację na Mazowszu

100 mln na remonty. Ponad 100 mln zł na rewitalizację na Mazowszu
Fot. Fotolia
Jednostki samorządu, przedsiębiorcy czy spółdzielnie mieszkaniowe mogą się m.in. ubiegać o tanie pożyczki z funduszy unijnych, na rewitalizację różnych obiektów na terenie Mazowsza - ogłosił we wtorek Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Do wzięcia jest ponad 100 mln zł.

Jak poinformowano w komunikacie przekazanym PAP, samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył ok. 103 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 na preferencyjne pożyczki JESSICA2 (z oprocentowaniem od 0,25 proc. w skali roku). Z pieniędzy tych mają być finansowane rewitalizacje różnych obiektów na terenie Mazowsza.

Około 40 mln zł trafi na rewitalizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Jak podano, inwestycje realizowane w wielorodzinnych budynkach będą mogły obejmować także prace z zakresu efektywności energetycznej, w tym termomodernizacji. Nabór wniosków ruszył pod koniec kwietnia.

Obecnie - tak, jak w poprzedniej perspektywie - wnioski o pożyczkę przyjmuje Bank Gospodarstwa Krajowego Region Mazowiecki. Można je składać aż do wyczerpania środków.

"Po pożyczki JESSIKA2 mogą sięgać m.in. samorządy, przedsiębiorcy, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe. Pożyczki posłużą nie tylko budownictwu mieszkalnemu, ale mogą po nie sięgać też np. organizacje pozarządowe. Mogą one wspomóc rewitalizację obiektów, które potem będą służyć kulturze. Chodzi o łączenie celów ekonomicznych z celami społecznymi" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, marszałek województwa Adam Struzik.

"Mamy dzisiaj uruchomione ponad 100 mln zł w instrumencie zwrotnym, ale dla gospodarki Mazowsza będzie to zdecydowanie więcej, bo te finanse będą wracały i będą wykorzystywane ponownie. Będziemy, więc osiągać efekt mnożnikowy. Kolejny raz uruchamiamy instrumenty, które są uzupełnieniem wsparcia dotacyjnego. Poza tym w tego typu inicjatywach nie chodzi tylko o pieniądze, ale o cały system, który budujemy dzięki wdrażaniu instrumentów zwrotnych" - dodał, cytowany, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w UMWM Marcin Wajda.

W poprzedniej perspektywie pożyczki (ok. 180 mln zł) wsparły np. rozbudowę placówki dydaktycznej TPD Helenów czy rewitalizację zabytkowych obiektów należących do Uniwersytetu Warszawskiego, a także szereg inwestycji poprawiających efektywność energetyczną w budynkach.

"Prowadzimy całą procedurę oceny wniosków. Weryfikujemy tzw. wiarygodność kredytową i dodatkowo robimy analizę pod kątem wpływu społecznego takiej inwestycji po to, żeby wyliczyć końcową stawkę oprocentowania dla danego projektu. Im wskaźnik jest większy, tym oprocentowanie jest bliższe minimalnego - na poziomie 0,25 proc." - opisywał, cytowany, członek zarządu BGK Przemysław Cieszyński.

"Poza tym wszystkie właściwe parametry, które są istotne w przypadku finansowania zwrotnego, są odległe od standardu rynkowego, jeśli chodzi o bankowość komercyjną. Minimalne oprocentowanie, kompletny brak opłat i prowizji, okres finansowania 15 lat pozwolą na to, że te raty będą relatywnie niskie i łatwiejsze do obsłużenia przez beneficjentów" - wskazał.

Warunki udzielanych pożyczek to: maksymalna kwota pożyczki 20 mln zł, oprocentowanie pożyczek - od 0,25 proc. w skali roku, okres spłaty - do 15 lat, karencja w spłacie - do 48 miesięcy od rozpoczęcia realizacji inwestycji, brak opłat i prowizji w całym okresie obsługi pożyczki.Potencjalni pożyczkobiorcy to: mazowieckie jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia spółki komunalne, przedsiębiorcy, instytucje edukacyjne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego, organizacje pozarządowe, instytucje pomocy i integracji społecznej, rynku pracy oraz kultury, a także kościoły i związki wyznaniowe. 

autor: Ewa Wesołowska

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25