facebook RSS # #

17.10.2019 23:54

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-05 11:03       aktualizacja: 2018-09-05 11:04       DOTACJE
  A A A

Więcej na żłobki. Rafalska: większe wsparcie na opiekę nad maluchami

Więcej na żłobki. Rafalska: większe wsparcie na opiekę nad maluchami
Fot. PAP/ P.Supernak
W ramach programu "Maluch plus" w 2019 r. zwiększy się dofinansowanie dla samorządów chcących utworzyć nowe miejsca w żłobkach i klubach dziecięcych – zapowiedziała w rozmowie z PAP szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister poinformowała, że w 2019 r. na program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech "Maluch plus" przeznaczone zostanie 450 mln zł. Zmieni się też dofinansowanie dla samorządów chcących utworzyć nowe miejsca opieki. Chodzi o gminy niemające klubów dziecięcych i żłobków. Tam dofinansowanie wzrośnie z 20 tys. zł do 30 tys.

"Chcąc zachęcić samorządy, żeby powstawały te miejsca opieki, zmieniliśmy naszą propozycję" – powiedziała Rafalska. Zwróciła uwagę, że temat tworzenia miejsc opieki przewija się w programach wyborczych kandydatów do samorządów. "Wierzę, że kampanijne deklaracje zamienią się w prawdziwe żłobki" – zaznaczyła.

Szefowa resortu rodziny i pracy powiedziała, że z analiz ministerstwa wynika, że nie wszystkie samorządy są zainteresowane rozwijaniem u siebie sieci miejsc żłobkowych. "Tego nie rozumiem, bo uważam, że jest potrzeba rozwijania takiej opieki" – zwróciła uwagę.

"Spotykaliśmy się z obawami samorządów, że nie są w stanie dołożyć środków do inwestycji albo obawiają się kosztów dalszego prowadzenia takich instytucji. Czasami też nie dostrzegały takiej potrzeby" – dodała. Minister zwróciła uwagę, że 65 proc. samorządów nie ma nawet jednego miejsca opieki nad dzieckiem.

"Moją ambicją jako ministra, nie jest to, żeby każde dziecko trafiło do żłobka. Trzeba jednak dać rodzicom wybór” – mówiła. Podkreśliła, że dostęp do żłobków jest ważny z punktu widzenia rynku pracy. "Nie wystarczą nam same drogi i mieszkania. Miejsca opieki dla rodziców są bardzo ważne” – dodała minister.

Rafalska zapowiedziała, że zmieni się też dofinansowanie dla samorządów, w których działają instytucie opieki nad małymi dziećmi. Kwota dofinansowania do utworzenia nowego miejsca wzrośnie z 20 tys. zł na 22 tys. zł.
Od listopada samorządy mogą wnioskować o pieniądze z programu. Zależnie od modułu program „Maluch plus” skierowany jest do gmin, osób fizycznych, osób prawnych (w tym uczelni) i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

MRPiPS przypomina, że w kraju działa 4460 placówek dla maluchów. Oferują one prawie 126 tys. miejsc opieki. Około 16,6 proc. dzieci od pierwszego do trzeciego roku życia jest objętych opieką w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennego opiekuna. Uwzględniając dzieci pod opieką niań, wskaźnik "użłobkowienia" wynosi 17,8 proc.

Resort zaznaczył, że w porównaniu z 2015 rokiem liczba miejsc opieki dla najmłodszych dzieci zwiększyła się o 49 proc. Miejsc starczy dla prawie 126 tys. dzieci. To około 42 tys. więcej niż w 2015 roku.
 
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-09-06 17:44:37
Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica: W gminie Płużnica w tym roku utworzyliśmy trzy Gminne Punkty Opieki Dziennej finansowane ze środków UE. Jest to zaledwie 15 miejsc, a opieka sprawowana jest w warunkach zbliżonych do domowych.
Zanim zaczniemy inwestować w żłobki, musimy upowszechnić edukację przedszkolną. Przedszkola w naszej gminie zostały zlikwidowane na początku lat dziewięćdziesiątych i stopniowo to odtwarzamy. Wiąże się to nie tylko z dużymi nakładami inwestycyjnymi, ale także z koniecznością przekonania rodziców, że warto dzieci oddawać do przedszkola.
Ponadto spore zamieszanie wprowadziła u nas tzw. "reforma" dotycząca likwidacji gimnazjów. Zamiast zajmować się innymi, ważniejszymi sprawami musieliśmy poświęcić dużo czasu i energii na wdrażanie zmian, które nie miały żadnego sensownego celu.
 
2018-09-06 10:35:25
mireko66: Należy skończyć z "resortowością" i umożliwić łączenie przedszkoli ze żłobkami i tworzenie oddziałów żłobkowych w przedszkolach. JST, które myślą o tworzeniu nowych miejsc opieki nad dziećmi najczęściej chciałaby rozwiązać dwa problemy i zapewnić miejsca zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym jak i żłobkowym. Zwłaszcza chodzi o małe miejscowości, po co budować lub wydzielać 2 obiekty i zatrudniać dwóch dyrektorów, zapewnić podwójną administrację, obsługę, kuchnię itp.? Swego czasu były już mocno zaawansowane prace nad zmianą prawa, ale "resortowość" zwyciężyła.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25