facebook RSS # #

16.02.2020 23:34

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-01-03 07:14       aktualizacja: 2016-01-06 17:22       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Minister ocenia. Stan cyfryzacji okiem szefowej resortu cyfryzacji

Minister ocenia. Stan cyfryzacji okiem szefowej resortu cyfryzacji
Próbowano informatyzować zastany stan rzeczy
- mówi Anna Streżyńska
Fot.PAP/T.Gzell

Dotychczasową politykę państwa w obszarze informatyzacji minister określa w rozmowie z PAP minister cyfryzacji Anna Streżyńska jako niewydolną i rozrzutną. Zapowiada powołanie wiceministra odpowiedzialnego za cyberbezpieczeństwo.


Streżyńska podkreśliła, że państwo powinno się cyfryzować w taki sposób, by obywatele mogli w szybko i łatwo dotrzeć do informacji publicznej, baz danych, czy zgód na rozmaite aktywności.

 Szefowa MC zapowiedziała poważne potraktowanie problemu bezpieczeństwa cybernetycznego, gdyż teraz spory międzynarodowe, nie mówiąc o wojnach, prowadzi się niekoniecznie zbrojnie.


- Wiele metod godzi w poczucie bezpieczeństwa obywateli w sieci, szczególnie w sferze ekonomicznej. Państwo nie może już przymykać oczu na te kwestie, bo powoli przenosimy całą naszą aktywność do sieci. Są tam dane nasze i naszych bliskich, nasze dyspozycje ekonomiczne. Temu musi odpowiadać ochrona ze strony państwa i jego wyspecjalizowanych organów - mówiła Streżyńska.


Minister skrytykowała dotychczasowe działania państwa w zakresie cyberbezpieczeństwa. Według niej skupiały się one głównie na ruchach politycznych, np. uzgadnianiu polityki w ramach UE.


- Oczywiście było też opiniowanie dokumentów, współpraca z innymi resortami, partnerami w kraju i na zewnątrz. Widzimy jednak, że to zdecydowanie za mało, ponieważ nie wynikał z tego żaden konkret dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa cywilnego w Polsce - wskazała.


Krytycznej ocenie poddała też całość działań państwa w obszarze informatyzacji.


- Wstępny ogląd sytuacji w ministerstwie pozwala stwierdzić, że państwo na drodze do cyfrowej transformacji i zastosowania nowoczesnych technologii nie ma koncepcji, jest niewydolne i mało oszczędne.


Produkuje bardzo dużo systemów, które nie służą ani obywatelom ani urzędnikom. Wszystko po to, aby wydać pieniądze i odhaczyć wskaźniki rezultatów wymagane w projektach. Krótko mówiąc, nie osiągamy celu państwa usługowego, które służyłoby obywatelowi - wytykała Streżyńska.


Jej zdaniem ten negatywny stan rzeczy wynika stąd, że do tej pory próbowano informatyzować "zastany stan rzeczy" - skomplikowane i wielopiętrowe procedury administracyjne, które wymagają od obywateli i przedsiębiorców ogromnego wysiłku i podawania dużej liczby danych.


To, według niej, przełożyło się na systemy informatyczne, które na koniec i tak wymagały przenoszenia papierów z miejsca na miejsce.


- Mamy bałagan w procedurach i niewydolne prawo, restrykcyjne przepisy, opresyjne organy administracji, które nie wspierają człowieka w jego dążeniach, tylko próbują z niego egzekwować różne zobowiązania. Na tę warstwę nieprzyjaznego obywatelom państwa nałożyliśmy jeszcze procesy informatyczne.


Z powodu braku koncepcji i spójności w wielu projektach, skutkowało to co najmniej niepowodzeniem a ponadto nieuzasadnionymi wydatkami. Część projektów jest albo opóźniona, albo w ogóle nie będą zrealizowane - podkreśliła minister.


Szefowa resortu cyfryzacji zaznaczyła też, że zadaniem MC nie będzie dalsze informatyzowanie procesów administracyjnych, lecz dążenie - poprzez cyfryzację - do transformacji państwa, zmiany jego sposobu funkcjonowania, mentalności służb państwowych i usług administracji.


Dodała, że w tych działaniach będzie się opierać na wzorcach brytyjskich i amerykańskich, gdzie zagadnienia cyfryzacji skupia jeden urząd.


- Cyfryzacja jest procesem transformacji państwa. Organ za nią odpowiedzialny ma koordynować i standaryzować procesy w tym obszarze państwa, nadzorować ich wykonanie, sprawdzać czy służą wszystkim obywatelom.


Koryguje je i interweniuje, jeśli jakieś przedsięwzięcie się nie udaje. Pilnuje też, żeby były one budowane jak najtaniej, aby nie dublować wydatków. Jego zadaniem jest też upraszczanie systemów, wymagań prawnych i regulacji - podsumowała Streżyńska.


Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP


 
KOMENTARZE: 7 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-01-05 08:16:53
infor: co do "marnotrawstwa sprzętu (po dwa komputery na stanowisko)" to jeszcze nic my na jedno stanowisko otrzymaliśmy jeden zestaw komputerowy ale do tego 4 drukarki i 2 skanery - pomijam serwer od ZMOKU, nadmiar stoi w magazynie od 4 lat :) na moje pytania co mam z tym zrobić odpowiedź "albo cisza?????? albo używać zgodnie z przeznaczeniem (czyli do Bagna)"
 
2016-01-04 10:51:51
Informatyk z duzej gminy: No wreszcie !!! doczekałem się konkretnego i sensownego podsumowania naszej "informatyzacji" oby za słowami szły czyny i to szybko! Musi być urząd lub jednostka która opracuje standardy dla całego kraju, potem pomnoży w wdrożeniu i na koniec pomoże w kontroli i pilnowaniu porządku. Mamy setki tysięcy zbędnych systemów niepowiązanych ze sobą. Brak logiki działania i to wszystko nałożone na ogromną papirologię - jedna wielka tragedia!

Sam walczę z takimi wdrożeniami u siebie. Wiele procesów które chcę uprościć gaszą starsze Panie bo mówią, że się nie da bo musi być jak na papierze... a co papieru nie da się zmienić pod proces? Da! tylko trzeba chcieć.

Pani Minister w Nowym Roku życzę determinacji i odwagi w wprowadzaniu nas w nowe rozwiązania. Zróbmy to jak należy "aby żyło się lepiej" :) Zacznijmy od Źródła :) i bezpieczeństwa tej sieci oraz od marnotrawstwa sprzętu (po dwa komputery na stanowisko).
 
2016-01-04 09:26:22
Krzysztof Maćkowski: Szczerze i na temat. Czuć fachowca.
Co do ostatniego zdania. Musi powstać państwowa jednostka, skupiająca dobrych, prawdziwych informatyków, koordynująca, projektująca i tworząca dobre oprogramowanie dla administracji. Pseudo informatyzacja oparta na przetargach i "outsourcingach" ewidentnie nie wypaliła i stała się łatwym sposobem na złodziejstwo publicznych środków, co bez żadnych głupich "analiz" i "audytów" widać gołym okiem.
 
2016-01-04 08:56:02
as: Może Pan Malicki ustosunkuje się ze swoim rewelacyjnym projektem zwanym Żródłem ?
 
2016-01-04 08:35:06
kamil: Pani Minister, a co z Agorą na multipleksie? Da się to odkręcić?
 
2016-01-04 07:22:30
urzędas: Wszystko pięknie ładnie, tylko przyklasnąć pani Annie... z jednym niepokojącym wyjątkiem: "Temu musi odpowiadać ochrona ze strony państwa i jego wyspecjalizowanych organów - mówiła Streżyńska." Czyli w zamiarze jest powstanie takiego polskiego NSA?
 
2016-01-03 13:41:30
informatyk gminny: Pani Minister.
Proszę pamiętać, że nie wolno informatyzować bałaganu, bo bałagan zostanie tylko pogłębiony.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25