facebook RSS # #

23.06.2018 02:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-01-24 14:53       aktualizacja: 2017-01-24 15:01       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Na użytek podmiotu. Nie wszystkie sprawozdania ze sprawdzeń ABI wysyła GIODO

Na użytek podmiotu. Nie wszystkie sprawozdania ze sprawdzeń ABI wysyła GIODO
Fot. Fotolia
Nie wszystkie sprawozdania ze sprawdzeń planowych i doraźnych ABI należy przesyłać do GIODO. Są one tworzone przede wszystkim na użytek danego podmiotu.

Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych nie należy przesyłać sprawozdań z planowych i doraźnych sprawdzeń realizowanych przez administratorów bezpieczeństwa informacji (ABI) – informuje GIODO.

W ostatnim czasie do Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wpływają sprawozdania z przygotowywanych przez administratorów bezpieczeństwa informacji (ABI) sprawdzeń planowych i doraźnych. Ich opracowywanie jest jednym z ich zadań wynikającym z przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.

Jak podkreśla GIODO, są one tworzone przede wszystkim na użytek danego podmiotu i nie powinny być przesyłane do Biura. Obowiązek przedstawienia Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych – za pośrednictwem administratora danych osobowych – sprawozdania ze sprawdzenia, dotyczy wyłącznie sprawdzeń realizowanych na wniosek GIODO.

W innych przypadkach, tj. dokonywania planowych lub doraźnych sprawdzeń dla administratora danych osobowych, na administratorze bezpieczeństwa informacji nie ciąży obowiązek przedstawienia sprawozdania Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych.

Sprawozdania z dokonanych przez ABI planowych bądź doraźnych sprawdzeń nie podlegają zatem przekazaniu Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych, lecz stanowią jedynie dokumentację wewnętrzną administratora danych osobowych.

Jak wynika z informacji GIODO, przedstawienie sprawozdania na żądanie inspektora może być konieczne, gdyby zostały podjęte czynności kontrolne mające na celu ustalenie zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami o ochronie danych osobowych.

Poza sprawdzeniami, które mogą być dokonywane na zlecenie GIODO, ABI dokonuje także sprawdzeń zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami o ochronie danych osobowych dla administratora danych.
ABI przeprowadza je w trybie sprawdzenia planowego, tj. według planu, który określa przedmiot, zakres i termin poszczególnych sprawdzeń oraz sposób i zakres ich dokumentowania. ABI cały czas powinien działać według takiego planu.

ABI przeprowadza dla administratora danych także sprawdzenia doraźne, tj. nieprzewidziane w planie sprawdzeń, np. jeśli dowie się o naruszeniu ochrony danych osobowych.

Źródło: GIODO
Kkż/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-01-25 09:36:53
abinumerjedenwpolsce: Ktoś postraszył w urzędzie, ktoś powołany na stanowisko ABI z nudów użył gotowca szkoleniowego i tak przesłał do GIODO, i będzie pan zadowolony - a jest jasno napisane DOKUMENT tworzony na użytek danego podmiotu. Upoważnienia i oświadczenia też przesłaliście drodzy ABI? Od czego BIP macie w tych urzędach...

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25