facebook RSS # #

25.04.2018 18:10

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-02-23 15:45       aktualizacja: 2017-02-24 15:44       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Zmiany w SRP. Resort cyfryzacji o rozwoju systemu rejestrów państwowych

Zmiany w SRP. Resort cyfryzacji o rozwoju systemu rejestrów państwowych
Fot. Sejm
Nie planujemy zbierać informacji o składzie gospodarstw domowych. Chcemy natomiast powiązać numery PESEL dzieci i ich rodziców - powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Karol Okoński.

Podczas czwartkowych obrad Sejmu Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Karol Okoński przypomniał, że w obecnym Systemie Rejestrów Państwowych informacje o numerach PESEL nie są przechowywane. „Nie pozwala to w usługach związanych np. ze świadczeniem 500 plus na podstawianie obywatelowi wypełniającemu wniosek danych w sposób automatyczny do weryfikacji i uzupełnienia” – stwierdził.

Jak dodał, resort cyfryzacji rozważa uzupełnienie informacji w SRP o dane dotyczące wyroków sądowych, związanych z przyznaniem i odebraniem praw rodzicielskich. „Natomiast to jest o tyle skomplikowana operacja, że wymaga integracji z rejestrem spraw czy wyroków sądowych, co na tym etapie prac nie jest możliwe” – przyznał.

Wiceminister podkreślił również, że informacje zbierane w rejestrze danych kontaktowych będą umieszczane tam wyłącznie za zgodą obywatela. „Obywatel ma szansę przekazać swoje dane kontaktowe po to, aby w innych systemach informatycznych można było z nich skorzystać i użyć ich do komunikacji z klientem w sposób inny niż drogą tradycyjną. Nie mówimy więc o tym, że te dane zostaną ściągnięte bez jego wiedzy z innych miejsc” – zaznaczył.

Okoński zapewnił, że SRP będą właściwie zabezpieczone. „To dotyczy odpowiednich procedur na każdym etapie cyklu wytworzenia programowania, czyli mówimy zarówno o odpowiednim zabezpieczeniu, zapewnieniu testów bezpieczeństwa czy audytu bezpieczeństwa w trakcie prac nad przygotowaniem rozwiązania oraz na etapie eksploatacji” – podkreślił.

dap/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-09 07:51:24
ja: zamysł spoko bo np przy spadku też ciężko znaleźć potencjalnych spadkobierców, tylko problem z wykonaniem bo obecna aplikacja źródło działa kiepsko; słabo przechodzą informacje między rejestrami- przykład wprowadzam akt małżeństwa gdy małżonkowie są po rozwodzie to nowy nr nie przejdzie do pesel; więc jak oni chcą połączyć dzieci z rodzicami jak do pesel przechodzą tylko pierwsze imiona rodziców i żadne inne dane. obecnie każda zmiana/psełdopoprawka powoduje że aplikacja wariuje - ojciec jest matką, matka ojcem - może poszukajcie jednak informatyków bo ci obecni to nie są informatykami a może są tylko cwanymi, bo może każda ich czynność jest opłacana więc ile czynności tyle pieniędzy.
 
2017-02-24 10:42:05
kierownica: A może w pierwszej kolejności dopracować to "coś" co wymaga "pobrania apletu", "jeśli system prosi o zezwolenie to zezwól...." , podpisy , kody numeryczne itd., może zająć się tego rodzaju marnotrawieniem czasu. "Zmigrowanie" jednego aktu przez te czynności wydłuża czas, "a kółeczko się kręci....". Oczekiwanie między jednym podpisem a drugim "Wykonanie akcji wymaga podpisu...", chociaż wcześniej dokument już został podpisany nie raz i nie dwa "Podpisywanie....". A teraz jeszcze innowacje z PESEL ? LITOŚCI. Proszę dopracować jeden temat, a dopiero brać się za drugi. A tak na marginesie błąd kod 500 to stały element aplikacji!!!
 
2017-02-23 21:54:08
samorządowiec: Zastanawia mnie, czy w Ministerstwie Cyfryzacji jest ktokolwiek zainteresowany tym, jak obecnie funkcjonuje System Rejestrów Państwowych?
Ciągłe problemy z Bazą Usług Stanu Cywilnego, Rejestrem Dowodów Osobistych i Rejestrem PESEL.
Zgłoszenia błędów do Centralnego Ośrodka Informatyki od roku, a nawet dłużej czekają na rozwiązanie. Z pracownikami service desku w Łodzi koresponduje się i rozmawia jak ze ścianą. Żadnej reakcji, żadnej inicjatywy i chęci naprawy systemu.
Lokalni Administratorzy systemu w jednostkach samorządu terytorialnego prowadzą walkę z pseudoinformatykami z Łodzi. Każdy zgłoszony błąd systemu musi być udowodniony zrzutami ekranu, testami, opisami, bo "Pany" z Łodzi mają swoje widzimisię. Szanująca się firma sygnały o nieprawidłowym działaniu systemu jej autorstwa przyjmuje jako cenną uwagę, a użytkownicy Źródła sygnalizujący nieprawidłowości systemu traktowani są przez COI jak intruzi, jak śmieci.
Kiedy COI będzie funkcjonował na normalnych, zdroworozsądkowych zasadach?
Kiedy użytkownicy Źródła będą mogli normalnie pracować?
Kiedy "dobra zmiana" nastąpi w COI i MC?

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25