facebook RSS # #

22.06.2018 16:53

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-21 17:42       aktualizacja: 2017-03-22 17:57       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Oświadczenia on-line. MC przygotowało elektroniczny generator oświadczeń majątkowych

Oświadczenia on-line. MC przygotowało elektroniczny generator oświadczeń majątkowych
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Działa już elektroniczny formularz - generator oświadczeń majątkowych. Samorządowcy swoje oświadczenia będą mogli złożyć za jego pośrednictwem on-line od 24 marca. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało elektroniczny formularz, wspomagający przygotowanie tych dokumentów.

Na razie ruszyła część wspierająca urzędników państwowych. Wzór oświadczenia dla samorządowców będzie aktywny od 24 marca.

Ministerstwo Cyfryzacji stworzyło e-dokument wraz z Naukową Akademicką Siecią Komputerową (NASK) w ramach realizacji projektu aplikacje.gov.pl.

Oświadczenie dostosowane jest do urządzeń mobilnych – można je wypełnić na telefonie lub tablecie. Formularz zaprojektowano w trzech opcjach: według wzoru dla stanowisk publicznych, dla samorządowców oraz dla parlamentarzystów. Aplikacja dzieli formularz na bloki tematyczne, pola formularza uzupełnione są o opisy pomagające w ich uzupełnianiu.Dodatkowo, składane każdego roku dokumenty będzie można zaimportować ponownie – jeśli nie było zmian, zamieszczenie w Internecie w kolejnym roku będzie czynnością techniczną. Formularz można wypełnić na stronie aplikacje.gov.pl, a następnie wydrukować.

Jak wynika z informacji na stronie https://aplikacje.gov.pl/, aplikacje będą utrzymywane w chmurze, wiec korzystanie z nich nie wymaga zakupu nowego sprzętu, zatrudnienia informatyków i utrzymywania serwerów.
Wszystkie narzędzia dostosowane będą do najczęściej wykorzystywanych przez administrację przeglądarek internetowych - z nich dostępne będą aplikacje. Jak zaznacza resort, aplikacje projektowane są wspólnie z urzędnikami, więc będą intuicyjne, dostosowane do potrzeb i realiów instytucji.

Generator oświadczeń majątkowych wspomagający proces wypełniania oświadczeń o stanie majątkowym jest pierwszym narzędziem, udostępnianym w ramach projektu https://aplikacje.gov.pl/.

Przypomnijmy, że samorządowcy muszą złożyć oświadczenia majątkowe do końca kwietnia. Do złożenia oświadczenia majątkowego zobowiązany jest radny, który składa oświadczenie przewodniczącemu rady. Oświadczania zastępcy wójta, osób wydających w jego imieniu decyzje administracyjne, sekretarza gminy czy skarbnika trafiają do wójta. Natomiast przewodniczący rady i wójt (burmistrz, prezydent miasta) składają swoje oświadczenia wojewodzie.

Aplikacje.gov.pl to platforma z aplikacjami wspierającymi pracę urzędników.

kkż/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-22 13:39:41
dilmun: @ciekawski - ale te na razie udostępnione oświadczenia to nie są oświadczenia samorządowców (wynikają z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne a nie z ustaw samorządowych) i nie mają adresowej części B.
 
2017-03-22 13:35:29
adminek: Sprostowanie. To jest generator ściągnięty przez MC z http://www.limesurvey.org. W sumie dobre narzędzie do ankiet. Nie służy do składania formularzy on-line, o czym MC informuje:
"Uwaga!
To narzędzie służy do wypełniania i wydrukowania oświadczeń majątkowych.
Narzędzie nie służy do wysyłki oraz nie zapisuje żadnych danych."
I słusznie, gdyż część B oświadczenia zawiera dane osobowe.
Przed publikacją artykułu proszę sprawdzać o czym on będzie.
 
2017-03-22 08:13:39
ciekawski: Z ciekawości sprawdziłem, więc się wypowiem.

Generowany PDF zdecydowanie jest do poprawienia:
- niepotrzebnie ma aż cztery strony (widziałem oświadczenia mieszczące się na dwóch - bez utraty czytelności),
- przy publikacji oświadczenia w BIP wypadałoby je zanonimizować. Na skanach dotychczasowych druków robiło się to prosto, gdyż wszystkie dane adresowe znajdowały się w części B i wystarczał jeden ruch ręki... Teraz będzie dłubanina.

Reasumując - wczesna wersja alfa.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25