facebook RSS # #

22.06.2018 16:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-18 16:58       aktualizacja: 2017-05-18 18:08       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Grupa BUSC. Trwają prace grupy roboczej ds. BUSC w SRP; trzeci etap zmian rozwojowych

Grupa BUSC. Trwają prace grupy roboczej ds. BUSC w SRP; trzeci etap zmian rozwojowych
Fot. Fotolia
Przedstawiciele USC z: Lubartowa, Nowej Soli, Łodzi, Częstochowy i Warszawy są wśród członków grupy roboczej ds. BUSC, która współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Informatyki, Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji przy pracach nad zmianami w Systemie Rejestrów Państwowych.

Spotkania zespołu odbywają się od ponad roku, co tydzień urzędnicy przyjeżdżają do siedziby COI i biorą czynny udział w prowadzeniu procesu analizy poszczególnych funkcjonalności systemu. W kwietniu 2016 r. pisaliśmy, że grupy robocze będą brały udział w prowadzeniu procesu analizy poszczególnych funkcjonalności systemu. Czytaj TUTAJ.

Współpraca polega na zgłaszaniu propozycji zmian w aplikacji ŹRÓDŁO w części BUSC, przekazywaniu zmian proponowanych przez innych urzędników z całego kraju, bezpośrednim konsultowaniu tych zmian z przedstawicielami COI i ministerstw, którzy są również członkami grupy.

Jedną ze zmian postulowanych na czwartkowym spotkaniu była propozycja dodania funkcjonalności czytelnego oznaczania po przejściu na projektowany akt, że zawiera on wzmianki lub przypiski. Urzędnicy otrzymali też odpowiedź, że poprawione zostało błędne działanie możliwości przedłużenia sesji – zgłoszona wcześniej uwaga dotyczyła za krótkiego okresu na wygaszenie sesji i braku reakcji systemu na kliknięcie w polecenie przedłużenia. Propozycja wydłużenia czasu pracy sesji nie jest natomiast możliwa do realizacji przez ograniczenia wydajnościowe SRP.

Urzędnicy postulowali też, że wyszukiwarka BUSC powinna być domyślnie uzupełniona o PESEL z formularza albo PESEL z wyszukiwarki BUSC.

Członkowie zespołu – jak nam powiedzieli - biorą pod uwagę, które zmiany będą najważniejsze i najkorzystniejsze dla użytkowników aplikacji, ale kierują się też częstotliwością wykorzystywania danej opcji w SRP. Analitycy COI testują zgłoszone propozycje i na kolejnym posiedzeniu odpowiadają, czy zmiana może zostać wdrożona.

W czwartek odbyło się kolejne spotkanie, w którym Serwis Samorządowy brał udział. Wkrótce opublikujemy rozmowy z przedstawicielami USC – członkami grupy. Koordynator grup z ramienia COI potwierdził nam, że spotkania grup ds. EL i PESEL odbywają się, jednak rzadziej niż zespołu urzędników stanu cywilnego.

Aplikacja ŹRÓDŁO, służąca do obsługi SRP, jest podstawą pracy urzędników zajmujących się ewidencją ludności, dowodami osobistymi, PESEL i bazą aktów USC. Została wdrożona 1 marca 2015 r. i wszystkie nowe czynności wykonywane m.in. przez urzędy stanu cywilnego są zapisywane w bazie centralnej.

kkż/
 
KOMENTARZE: 6 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-05-22 08:57:14
kierownica: "Rademenes" - nie interesuje mnie kto wprowadził grupy robocze, bo przy takim programie, przy operowaniu takimi danymi - tej grupy nie powinno być!!! Program powinien spełniać wymogi i oczekiwania użytkowników i odbiorców (klientów). Powtórzę tylko pytania:
Czy można wyobrazić sobie np. system bankowy działający tak jak Źródło?
Czy można wyobrazić sobie service desk lekceważący klientów tak, jak COI lekceważy użytkowników ŹRÓDŁA?
I jeszcze dodam:
"Cały czas są poprawiane elementy wyświetlania oraz mechanizmy wewnątrz aplikacji, których wy nie dostrzegacie" - jak mamy dostrzegać? Kiedy każda poprawa elementu, mechanizmu .....zmienia funkcjonalność lub blokuje to co działało do tej pory nienagannie!!!
Akceptacja aktów trwa w nieskończoność: zaakceptuj-kontynuuj-kolejny raz podpisz-aktualizuj- kontynuuj- podpisz akcję - kontynuuj- ok - GOTOWE .......no cóż być może nie mam najmniejszego pojęcia, być może nie jestem użytkownikiem ŹRÓDłA, ALE NIE JESTEM HEJTEREM, wypowiadam się w sprawach tylko wtedy gdy mam coś do powiedzenia i znam temat.
 
2017-05-21 16:00:59
pablo: Rademenes a kiedy ta Twoja zachwalana dobra zmiana zauważy że użytkownik bagna ma naliczane roboczogodziny i urząd jest wspierana finansowo na tą pracę a LASy tak apropo ludzie którzy poświęcają swój czas i otrzymali tą funkcję BEZ ŻADNEJ DOPŁATY CZY TEŻ DODATKU a dzięki nim można nadal pracować na tym całym źródlanym SRP. Ja się Ciebie i tobie podobnych miłośników dobrej zmiany pytam KIEDY LASy BĘDĄ PRACOWAĆ ZA PIENIĄDZE A NIE ZA DARMO WYPRACOWUJĄC GODZINY POTRZEBNE DO UPORANIA SIĘ Z PODAWANYMI LUB CZĘŚCIEJ NIE PODAWANYMI PROBLEMAMI PRZEZ COI???? KIEDY?????? Poza tym czy użytkownika końcowego powinno obchodzić jak działa system??? czy Ciebie jako kierowcę samochodu osobowego obchodzi jak ustawione są zawory w Twoim samochodzie i czego potrzebują do tego aby działały prawidłowo??? Nie sądzę więc nie dziw się że użytkowników bagna nie interesuje dlaczego i jak działa bagno ich interesuje sprawna obsługa petenta a tym samy sprawne i BEZAWARYJNE działanie źródlanego SPR. Nie muszę nawet pracować w USC żeby widzieć jak COI ignoruje LASów i ich zgłoszenia - błędy wiszące w atmo od ponad roku, odpowiedzi bota w atmosferze, kompletny brak komunikacji interpersonalnych ze strony COI. Można tak w kółko i co artykuł wymieniać ale żeby nie umniejszać niczyjej pracy wiadomo COI pracuje jak pracuje owszem część problemów likwiduje ale szkoda że oni sami się nie wypowiadają o tym że muszą walczyć z błędami starego sprzętu na który funkcjonuje w niektórych urzędach (nieaktualizowane systemy przestarzałe rozwiązania) czego im naprawdę nie zazdroszczę ale taką mają pracę jak to się mówi lokalnym informatykom zawsze mogą zmienić jak im nie pasuje. Chodzi tylko o fakt żeby COI i MSW zaczęło WSPÓŁPRACOWAĆ z wszystkimi USC aby usprawniać pracę wszystkich a nie tylko jak to nazywasz grup roboczych. Przecież to skandal że jedni mają płacone za pracę na źródle a inni LASy nie mają płacone. System ten jest systemem ogólnopolskim a nie systemem dla grup roboczych.
 
2017-05-19 22:24:02
kierownik USC: @Rademenes- co konia obchodzi, że wóz zepsuty?
Moich interesantów nie interesuje, czy ja mam na czym pracować, czy też nie. Nie interesuje ich czy to system burmistrza, czy ministra, czy jeszcze kogoś innego.
Mnie z kolei nie interesują problemy COI.
Ustawodawca określił podmiot odpowiedzialny za SRP. Źródło jest moim narzędziem pracy i powinno być cały czas dostępne, funkcjonalne i sprawne. To problem MC. Opamiętaj się i nie rób męczenników z członków grup roboczych.
Każda praca wiąże się z odpowiedzialnością, każdy powinien pilnować swojego stanowiska pracy i wykonywać to, za co otrzymuje wynagrodzenie.
System powinien zostać naprawiony, dostosowany do użytkowania przez podmiot, który otrzymał za niego kasę.
Może pracujesz w USC, ale chyba nie w aplikacji Źródło.
Nie występujesz po stronie samorządu i obywatela, któremu masz służyć, a po stronie tych, którzy utrudniają obsługę interesanta.
Podzielam opinię Kierownicy i użytkownika bagna.
 
2017-05-19 15:14:50
Rademenes: "użytkowniku bagna" oraz "kierownico" nie macie najmniejszego pojęcia o tym że to właśnie dobra zmiana doprowadziła do tego że powstały grupy robocze. To właśnie dzięki grupom roboczym poprawiła się stabilność pracy w Źródle oraz spadła ilość błędów 500. Można mieć uwagi do COI ich działania na Helpdesku niemniej inaczej człowiek do tego podchodzi jak widzi te zmiany które powoli są dokonywane. Każda zmiana to proces który jest czasami dla użytkownika końcowego niezauważalny - ale istnieje. W chwili obecnej trwają pracę nad masową migracją i podpisywaniem bez użycia javy. Cały czas są poprawiane elementy wyświetlania oraz mechanizmy wewnątrz aplikacji, których wy nie dostrzegacie. No właśnie nie dostrzegacie, ciekawe dlaczego. Może wcale nie jesteście użytkownikami bagna ani kierownicą tylko zwykłymi hejterami który nie mają pojęcia ani o pracy w USC ani o informatyce. Pozdrawiam wszystkich którzy wspierają grupy robocze. PS nie należę do grupy roboczej - żadnej. A to co wiem to wiem bo pracuję na codzień w USC. Jeszcze jedno wiecie jakie jest wynagrodzenie uczestników grupy roboczej ? Ja wiem - a wy zgadujcie hejterzy.
 
2017-05-19 12:59:49
kierownica: BRAWO dla "użytkownik bagna", zgadzam się w 100% ale nie mam już siły ani ochoty komentować tych bzdur, za to miło poczytać mądre komentarze.
 
2017-05-18 22:45:59
użytkownik bagna: Spotykają się od ponad roku, ale nie widzimy żadnych efektów tej współpracy. Szkoda tylko, że COI współpracuje z tą samą grupą, a ignoruje zgłoszenia użytkowników systemu składane przez Atmosferę.
Czy w tak dużych aglomeracjach jak Warszawa i Łódź nie można zatrudnić doświadczonych informatyków, programistów i analityków, którzy poradzą sobie z tym bagnem?
Obecna grupa nie sprawdziła się. Eksperymenty, doświadczenia powinny być przeprowadzane w szkołach, ośrodkach naukowych itp.
System Rejestrów Państwowych powinien być tworzony przez ludzi wykształconych, a nie ludzi, którzy uczą się na tym systemie.
Czy można wyobrazić sobie np. system bankowy działający tak jak Źródło?
Czy można wyobrazić sobie service desk lekceważący klientów tak, ja COI lekceważy użytkowników bagna?
Czy władze nie zauważyły, że COI działa jak państwo w państwie?
Przyszła nowa władza, głośno jest o "dobrej zmianie", a użytkownicy bagna nie dostrzegają żadnej zmiany.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25