facebook RSS # #

23.06.2018 11:55

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-05 16:14       aktualizacja: 2017-07-05 16:18       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Będzie pięknie. EZD może być tańsze, nawet 90 zł za użytkownika rocznie

Będzie pięknie. EZD może być tańsze, nawet 90 zł za użytkownika rocznie
Fotolia
Głowa do góry, jeszcze będzie pięknie! – pisze do nas ekspert, który od wielu lat zajmuje się między innymi elektronicznym obiegiem dokumentami, obecnie pracownik COI, polemizując z listem czytelnika na temat EZD.

W jego opinii system Elektronicznego Zarządzania Dokumentami RP może być wielokrotnie tańszy niż obecnie eksploatowane rozwiązania. „MC planuje kwotę 5 mln zł rocznie na utrzymanie systemu. Jeśli te 5 mln podzielimy przez 55 tys. użytkowników (25 tys. od 2020 r + ok. 30 tys. z JST po 2025) to uzyskamy wynik 90 zł za użytkownika rocznie. Dla porównania MS Office 365 w planie taryfowym E3 dla instytucji publicznych kosztuje obecnie 19,70 euro miesięcznie na użytkownika” - wylicza.

Publikujemy list Bogusława Małka, pracownika Centralnego Ośrodka Informatyki, który zajmuje się m.in. elektronicznym obiegiem dokumentów w administracji:


"Głowa do góry, jeszcze będzie pięknie!

Elektroniczny obieg dokumentów w administracji to temat, którym zajmuję się zawodowo od kilkunastu lat. Z tym większym zainteresowaniem przeczytałem artykuł pióra Karola Strojeckiego na temat rządowego Projektu EZD RP opublikowany w serwisie Samorząd.pap.pl. Rozumiem perspektywę autora, który był członkiem zespołu wdrażającego system EZD PUW w urzędzie, w którym pracuje. Sądząc po komentarzach czytelników tekst wywołał emocje. Uważam jednak, że zawarte w nim tezy wymagają omówienia, a miejscami polemiki. Uczciwość tego wymaga.

Zacznijmy od tego, co zawsze wywołuje największe poruszenie, czyli od pieniędzy. Chyba wszyscy się zgodzimy, że nie ma systemów bezkosztowych. W ramach realizacji projektu IT zawsze pojawiają się różnego rodzaju koszty stałe: wytworzenia systemu, jego wdrożenia, utrzymania oraz dalszego rozwoju. Kwota, którą na EZD RP planuje przeznaczyć Ministerstwo Cyfryzacji (52 mln zł) to bezsprzecznie masa pieniędzy. A jednak (biorąc pod uwagę efekt skali) stwierdzenie, że system „nie będzie tani ani we wdrożeniu, ani utrzymaniu” nie polega na prawdzie!

W rzeczywistości EZD RP może być wielokrotnie tańszy niż obecnie eksploatowane rozwiązania. MC planuje kwotę 5 mln zł rocznie na utrzymanie systemu. Jeśli te 5 mln podzielimy przez 55 tys. użytkowników (25 tys. od 2020 r + ok. 30 tys. z JST po 2025) to uzyskamy wynik 90 zł za użytkownika rocznie. Dla porównania MS Office 365 w planie taryfowym E3 dla instytucji publicznych kosztuje obecnie 19,70 euro miesięcznie na użytkownika.

Jestem przekonany, że realizacja projektu dla wielu jednostek administracji rządowej i samorządowej przyniesie w dalszej perspektywie oszczędności. Ale nie tylko o finanse tu chodzi. Systemy eDok oraz EZD PUW mają już swoje lata. Oczywiście oba są rozwijane, ale najwyższa pora pomyśleć o całkiem nowym rozwiązaniu, tworzonym w najnowszych technologiach.

Lista innowacji, które wprowadzi EZD RP jest długa. Uruchomienie centralnego systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją udostępnianego w modelu chmury obliczeniowej dla administracji będzie miało rewolucyjny charakter. Podobnie jak dostosowanie nowego systemu dla osób z niepełnosprawnościami czy dostępność z urządzeń mobilnych. Nowe rozwiązanie będzie zaprojektowane przy wykorzystaniu najlepszych praktyk i technik z dziedziny tworzenie interface’ów użytkowników (User Experience) i zoptymalizowane pod kątem realizacji procesów biznesowych. Takie przykłady można mnożyć.

Według założeń projekt EZD RP ma mieć charakter mieszany - obejmować implementację oprogramowania oraz budowę części infrastruktury technicznej. Zarządzanie projektem, nadzór, a także strategiczne definiowanie kierunków rozwoju będzie realizowane przez zespół Ministerstwa Cyfryzacji wraz z utworzoną Radą Użytkowników, w skład której będą wchodzić przedstawiciele administracji rządowej. MC chce skorzystać z jak najlepszych praktyk i już sygnalizuje potrzebę stworzenia różnych zespołów projektowych (również z pracownikami JST oraz Urzędów Wojewódzkich). W mojej opinii taka strategia znacznie zwiększa szanse na powodzenie programu EZD RP.

Co więcej, MC już dziś jasno artykułuje jego najważniejsze cele. Są to:
- Wytworzenie systemu EZD RP udostępnianego w modelu chmury obliczeniowej
- Wzrost efektywności komunikacji wewnętrznej poprzez digitalizację procesów i procedur
- Wprowadzenie cyfryzacji procesów i procedur na szczeblu organizacyjnym instytucji administracji rządowej
- Wzrost świadomości cyfrowej poprzez realizację szkoleń podnoszących kompetencje informatyczne kadr
- Wzrost bezpieczeństwa przetwarzania informacji oraz otwartości na integrację z innymi systemami administracji publicznej poprzez zastosowanie standardów wymiany komunikatów w postaci XML i udostępnienia.

Centralny Ośrodek Informatyki ma kompetencje, by spełnić te cele. COI zatrudnia 500 specjalistów z branży IT, posiadających wiedzę i doświadczenie w budowaniu tego typu rozwiązań. Nasz system eDok został wdrożony 233 razy w instytucjach na terenie całego kraju, w tym również w JST.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że za koncepcję jednolitego systemu zarządzania dokumentacją dla administracji centralnej i samorządu terytorialnego odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji. I to w ministerstwie będą zapadać wszystkie kluczowe decyzje".
Bogusław Małek

Autor jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej. Swoje doświadczenia zdobywał, pracując jako informatyk wojewódzki, a później dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Informatyki – Terenowej Bazy Danych w Rzeszowie. W latach 2001-2005 Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego ds. informatyzacji. Obecnie odpowiada w Centralnym Ośrodku Informatyki za promocję oraz sprzedaż produktów wspierających e-administrację.

List Karola Strojeckiego, który napisał, że koncepcja jednolitego systemu zarządzania dokumentacją dla administracji centralnej i samorządu terytorialnego, legła w gruzach, opublikowaliśmy TUTAJ Miało być pięknie. Czytelnik o EZD: produkt za 52 mln, drogi w utrzymaniu i na razie nie dla JST.

kkż/
 
KOMENTARZE: 16 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-07-19 10:33:25
Magik: Utrzymanie oprogramowania w urzędach, szkołach, licencje, asysty itd to są ogromne pieniądze i powinno być wdrożone centralne oprogramowanie takie jak np Płatnik, Bestia, Epuap. Ale w COI martwią się czy pozostaną na stołkach po wyborach a nie jakąś strategią długofalową. Rozwiązaniem jest rozbicie tego na 16 województw, utworzenie np. WOI.
 
2017-07-17 22:24:49
Informatyk: Jest asysta i asysta a cena czyni cuda.
Na prawdę za tą samą cenę można w umowach zapisać różne rzeczy - mniej lub bardziej pracochłonne. Proponuję czytać ze zrozumieniem i analizować zapisy umowy.
W ramach kosztu "za użytkownika" można mieć FIATA lub MERCEDESA.
COI do marki MERCEDES na razie daleko.
 
2017-07-11 18:13:30
Adam: A ja na koniec powiem hasło ePUAP, też "flagowy" produkt COI.
Jak tak samo ma działać EZD RP to dziękuję.
Czy EZD RP ma możliwość pracy na różnych JRWA (Gminnym, powiatowym albo i nawet dla jednostek organizacyjnych) - bo mój EZD ma.
Czy EZD RP mam na "własność" czy pracuję w chmurze bez środka trwałego - a ja mam i serwer i licencję.
Czy EZD RP mam u siebie i ja go kontroluję - ochrona danych osobowych, bezpieczeństwo informacji - moje EZD mam u sibie i go kontroluję.
Czy EZD RP ma możliwość rozwoju, dedykowanych funkcji, rejestrów publicznych lub wewnętrznych - pewnie nie a moje ma. I na dodatek mam konsultanta firmy zewnętrznej pod telefonem w miarę od razu a nie "...jesteś aktualnie 10 w kolejce".
W ogóle nie chcę słyszeć o EZD RP bo to ściema. Niech się Państwo lepiej weźmie za opracowanie formularzy na ePUAP, opisu usług.

....a w ogóle długo byłoby wylewać swoje żale. Mój EZD kosztuje mnie. Mnie asysta techniczna kosztuje 10tysięcy i wiem co mam i w sumie jak podzielić przez ilość userów wychodzi 100 za "głowę";)...więc na razie COI mówię stanowcze "NIE".
 
2017-07-11 11:13:01
DonKojotee: Państwo mając centralny EZD już nie będzie musiało na różnego rodzaju kontrolach prosić o dokumenty. Będą mieć wszystko on-line czy tego chcesz czy nie.
Poza tym chmura do takiego rozwiązania to kiepski pomysł. COI nie radzi sobie z wydajnością SRP i ePUAP a co dopiero EZD w chmurze. Oni po 2 latach i grubych milionach dochodzą do wniosków jakie mieli podane na tacy od userów tych wspaniałych systemów.
 
2017-07-09 03:11:07
MB: Centralny system dla samorządów nie ma sensu co innego systemy w ramach projektów regionalnych i chmury utrzymywane przez województwa.
 
2017-07-08 17:29:10
Robert: Kilku przedmówców w zasadzie już wyraziło to co i ja chciałbym, więc tylko podsumuję:
Dotychczasowe doświadczenia z informatycznymi projektami na poziomie ministerstwa są tylko złe, taka jest prawda.
Niech COI zrobi naprawdę dobry SRP to wtedy uwierzę, że ma pomysły i kompetencje, bo na razie to tylko się kompromituje.
Niech zrobi wygodny ePUAP bo tego co jest nie da się używać.
 
2017-07-08 04:10:41
Karol Strojecki: Podejmując polemikę nt. EZD w JST to autor powyższego artykułu odniósł się jedynie do kwestii kosztów. Wyliczenie jest piękne ale to i tak nie zmienia faktu, że za taką kwotę można by było unowocześnić (nawet do pracy w chmurze) każdy system! Założenia MC są być może piękne i szlachetne ale nie można tak szastać publicznymi pieniędzmi, wyrzucać do kosza dotychczasowe projekty za niemałe środki i do tego pozbawiać JST nadziei na wsparcie ze strony rządowej. Może gdyby samorządy miałyby otwarty dostęp do już istniejących rozwiązań EZD,to moje podejrzenia o niecne działania dużych graczy IT byłyby tylko przeczuleniem.
Mam nadzieję, że nie wyjdzie z tego kolejna afera informatyczna...
 
2017-07-07 11:08:40
klient: Jak czytam "Centralny Ośrodek Informatyki ma kompetencje, by spełnić te cele. COI zatrudnia 500 specjalistów z branży IT, posiadających wiedzę i doświadczenie w budowaniu tego typu rozwiązań", to nasuwają się pytania:
- który z systemów informatycznych autorstwa COI działa poprawnie?
- gdzie znajdę co najmniej jedną pozytywną opinię użytkowników systemów autorstwa COI?


Niech COI doprowadzi do stanu używalności systemy, które zostały wdrożone, aby udowodnić, że są poważną firmą.
Niech COI doprowadzi do stanu używalności service desk, które jest nieskuteczny i stanowi "wielki betonowy mur" oddzielający użytkowników od COI.
Niech COI zacznie poważnie traktować użytkowników systemów.
 
2017-07-07 08:36:14
adm: Na razie to jest to bujanie w chmurach. Do chmury obliczeniowej daleka droga.
Pierw poprawcie działaniami wizerunek firmy, później oferujcie produkty. Niektórzy jak słyszą COI to od razu kojarzą produkt z tym o którym na tym portalu dużo się pisze i to nie w superlatywach.
"...wynik 90 zł za użytkownika rocznie" - nas obecnie roczny serwis obiegu dokumentów kosztuje mniej niż 90 zł brutto na użytkownika rocznie. Mamy wdrożony system, działa stabilnie i nie zamierzamy zmieniać.
 
2017-07-06 15:54:13
Piotr B.: Biorąc pod uwagę cytat, że "COI zatrudnia 500 specjalistów z branży IT, posiadających wiedzę i doświadczenie w budowaniu tego typu rozwiązań" warto by się zastanowić- po co wydawać tyle milionów na ekspertów zewnętrznych, o czym mówił podczas prezentacji 14 czerwca br w Ministerstwie Cyfryzacji Pan Brzozowski. Witki opadają...
 
2017-07-06 14:32:59
zmg--: Piękna propaganda. Zapomniał Pan uraczyć nasz wykresami i prezentacją w Power Point. Takie projekty zawsze najlepiej wychodzą na prezentacjach.
 
2017-07-06 12:54:07
Magdalena Kierońska-Ignaciuk: Będzie 90 zł jak wszyscy będą korzystać. Na razie nie ma żadnych konkretów, a z tego co można poczytać o EZD RP, to będzie to uboga wersja EZD PUW. Procesy to my mamy od dawna, obieg elektroniczny też, świadomość cyfrową też, standard xml też. Więc zadam pytanie po co tworzyć nowe, niewiadomo co, jak obecne jest bardzo dobre?
 
2017-07-06 11:09:17
lo: Przede wszystkim obecny EZD należy wycofać, bo jest dziurawy jak ser szwajcarski. Nikt się nie chce do tego przyznać, ale to jest spory problem.
 
2017-07-06 10:11:33
informat: Chmura do dokumentów? skanowanych? do tego z danymi osobowymi? :) gratuluję pomysłu
 
2017-07-06 09:42:34
Czardasz: Kto normalny korzysta z M$ Office, gdy jest darmowy OpenDocument
 
2017-07-06 08:42:45
Marcin: zero konkretów, dużo wizjonerstwa. Powodzenia...będzie wam potrzebne

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25