facebook RSS # #

23.06.2018 04:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-08-25 12:46       aktualizacja: 2017-08-25 12:55       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Gmina zgłasza zbiór. Gmina administratorem danych dla przyznania Karty Dużej Rodziny

Gmina zgłasza zbiór. Gmina administratorem danych dla przyznania Karty Dużej Rodziny
Fotolia
To gmina powinna zgłosić do rejestracji GIODO zbiór danych tworzony na potrzeby przyznania Karty Dużej Rodziny - informuje GIODO. Tymczasem wiele zgłoszeń dokonują OPS.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przypomina, że zgodnie z ustawą o Karcie Dużej Rodziny administratorami danych osobowych przetwarzanych w zakresie niezbędnym do realizacji zadań wynikających z tej ustawy są wójt oraz minister właściwy do spraw rodziny.

Oznacza to, że zbiór danych prowadzony w celu przyznawania Karty Dużej Rodziny i jego aktualizację powinna zgłosić wyłącznie gmina. Podjęcie uchwały zlecającej realizację tego zadania ośrodkowi pomocy społecznej lub innej jednostce organizacyjnej gminy nie oznacza przeniesienia statusu administratora danych.

Do Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wciąż wpływają zgłoszenia zbiorów danych prowadzonych w związku z przyznawaniem Karty Dużej Rodziny. Jak podkreśla GIODO, wiele z nich pochodzi od niewłaściwych podmiotów, które nie są administratorami danych, głównie od ośrodków pomocy społecznej.

GIODO zaznacza też, że w ostatnim okresie do jego biura dociera wiele pytań dotyczących aktualizacji zbiorów danych prowadzonych w celu obsługi wniosków o wydanie Karty Dużej Rodziny. Jego zdaniem to efekt zmiany niektórych przepisów ustawy o Karcie Dużej Rodziny, które obowiązują od 1 lipca 2017 r. (ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych).

Inspektor przypomina też, że nowelizacja przepisów nie zawsze jest równoznaczna z koniecznością zgłoszenia zmian w zbiorze. Administrator danych powinien każdorazowo dokonać oceny, czy zmienił się zakres przetwarzanych danych osobowych, cel przetwarzania, kategoria osób, których dane dotyczą czy inne informacje, które administrator podaje w zgłoszeniu.

Obowiązek przesłania zgłoszenia aktualizacyjnego powstaje tylko wtedy, gdy zmiany dotyczą informacji zawartych w zgłoszeniu zbioru do rejestracji. W sytuacji, gdy administrator danych powołał administratora bezpieczeństwa informacji (ABI) i zgłosił go GIODO do rejestracji, a w zbiorze przetwarzane są wyłącznie dane zwykłe, wówczas – nawet jeśli w zbiorze zostały dokonane zmiany – administrator danych nie ma obowiązku ich zgłaszania do GIODO.

Źródło: GIODO
Kkż/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25