facebook RSS # #

15.12.2018 07:01

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-08 17:35       aktualizacja: 2017-12-08 17:38       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Mieć dobrego IOD. GIODO: opłaca się zainwestować w dobrego inspektora ochrony danych

Mieć dobrego IOD. GIODO: opłaca się zainwestować w dobrego inspektora ochrony danych
Fot. GIODO
Administrator, który chce być właściwie wspierany w zarządzaniu danymi i mieć dobrego inspektora ochrony danych, powinien w niego inwestować – uważa GIODO.

Administrator, który chce mieć dobrego inspektora ochrony danych osobowych (IOD) i świadomość, że jest właściwie wspierany w zarządzaniu danymi, powinien zapewnić IOD bezpośrednią podległość najwyższemu kierownictwu, udział we wszystkich zagadnieniach związanych z ochroną danych, a także możliwość stałego uzupełniania wiedzy – uważa GIODO.

Ustanowiony w unijnym ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych (RODO) wymóg uaktualniania wiedzy i zapewnienia na to środków finansowych jest uzasadniony nie tylko z powodu zmian w prawie czy metodach przetwarzania danych, ale również wobec zmieniającego się stale stanu wiedzy technicznej, rozwoju technologicznego i postępu wielkoskalowych metod przetwarzania danych.

Wymagany poziom wiedzy fachowej nie jest nigdzie jednoznacznie określony, ale musi być współmierny do charakteru, skomplikowania i ilości danych przetwarzanych w danej jednostce. Tytułem przykładu - w przypadku wyjątkowo złożonych procesów przetwarzania danych osobowych lub w przypadku przetwarzania dużej ilości danych szczególnej kategorii, można wymagać wyższego poziomu wiedzy.

Według GIODO, są to bardzo ważne kwestie, ale czasem nie w pełni doceniane. „Mam też świadomość, że może pojawić się zarzut, iż to dodatkowy obowiązek albo obciążenie dla wójta. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę konsekwencje, które mogą wynikać z niewłaściwego postępowania z danymi osobowymi, to myślę, że bardziej opłaca się zainwestować, żeby mieć dobrego inspektora i proces przetwarzania danych na odpowiednim poziomie, niż narażać się na konsekwencje, jakie wywołuje nieprzestrzeganie zasad ochrony danych osobowych” – powiedziała dr Edyta Bielak–Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Jak dodała, konsekwencjami mogą być kontrole i nakazy administracyjne, a już wkrótce również kary finansowe nakładane przez GIODO.

Edyta Bielak–Jomaa podkreśliła, że obowiązki dla administratorów danych, a więc np. wójtów, burmistrzów czy prezydentów, wynikają wprost z unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). „Nie czekajmy więc na przepisy krajowe, bo wszystkie obowiązki, które ciążą na administratorach danych, już są, mają źródło w rozporządzeniu. Jest ono przetłumaczone na język polski i już weszło w życie, choć zacznie być stosowane od 25 maja 2018 r.” - dodała.

Według Edyty Bielak–Jomaa, nikt nie zwolni administratorów danych ze znajomości przepisów sektorowych, które regulują ich działalność, w tym zasady postępowania z danymi osobowymi przetwarzanymi w związku z realizacją zadań nałożonych na nich tymi przepisami. Jeśli chodzi o jednostki z sektora samorządowego, to w zależności od podmiotu mogą to być np. ustawy o samorządzie gminnym czy powiatowym, ustawa o strażach gminnych albo ustawa o pomocy społecznej itd.

Wkrótce opublikujemy wywiad z GIODO.

kkż/
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-12-12 07:50:20
Piotr: @Jacek, taka wykładnia mogła być stosowana 15 lat wstecz, gdy nie było możliwości udzielania kredytów przez internet na podstawie skanu dowodu osobistego.
Podpieranie się wyrokiem sądu też nie jest właściwe, ponieważ różne składy sędziowskie w jednakowej sprawie wydają różne, odmienne wyroki.
 
2017-12-11 08:15:35
Jacek: Aby otrzymać odpowiedź na takie pytanie nie trzeba wywiadu z GIODO. Wystarczy wejść na stronę GIODO i w zakładce "Odpowiedzi na pytania" można znaleźć: http://www.giodo.gov.pl/pl/332/2839
 
2017-12-09 17:26:29
Antek: Do Redakcji:
Zapowiadacie Państwo wywiad z GIODO, zatem podsuwam temat odnoszący się do ochrony danych osobowych, jakim jest kserowanie i skanowanie dowodów osobistych przez banki. Są banki i oddziały bankowe, które bez skanu lub ksera dowodu nie wykonają żadnej transakcji. Czy wg GIODO taka praktyka jest dozwolona?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25