facebook RSS # #

12.12.2018 14:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-14 12:25       aktualizacja: 2017-12-14 16:27       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Antywirus w urzędzie. Dobór oprogramowania antywirusowego zależy od decyzji instytucji

Antywirus w urzędzie. Dobór oprogramowania antywirusowego zależy od decyzji instytucji
Fot. Fotolia
Zakup oprogramowania antywirusowego jest regulowany przez ustawę Prawo zamówień publicznych i zależy od instytucji – przypomina resort cyfryzacji.

Poseł Adam Andruszkiewicz zwrócił się z interpelacją do minister cyfryzacji w sprawie informacji medialnej o programie antywirusowym Kaspersky Lab w polskiej administracji.

„Według relacji, jakie obiegły światowe media w ostatnim czasie rosyjskie władze, mogły wykorzystywać program antywirusowy Kasperky Lab do poszukiwania na komputerach, gdzie był zainstalowany, ściśle tajnych informacji i dokumentów w USA i nie tylko”- napisał poseł.

Według Andruszkiewicz, jeżeli informacja ta jest prawdą, to instytucje państwowe, które używają tego oprogramowania mogą być zagrożone. Poseł zwrócił się z pytaniem do ministerstwa cyfryzacji, czy posiada on informacje w jakich ważnych instytucjach państwowych jest używany program antywirusowy Kaspersky Lab oraz czy resort podjął działania w celu eliminacji zagrożenia w polskiej administracji państwowej.

W odpowiedzi minister cyfryzacji Anna Streżyńska poinformowała, że prawo nie przewiduje żadnej formy rejestru na temat wykorzystywanego oprogramowania w instytucjach państwowych. Dobór oprogramowania antywirusowego zależy od decyzji poszczególnych podmiotów.

„Zgodnie z ustawą o informatyzacji podmioty publiczne mają obowiązek zapewnienia m.in. sprawnej i bezpiecznej wymiany informacji w postaci elektronicznej między podmiotami publicznymi. Szczegółowe wymogi w tym zakresie precyzuje rozporządzenie o Krajowych Ramach Interoperacyjności, które określa m.in. wymóg zapewnienia ochrony przetwarzanych informacji przed ich kradzieżą, nieuprawnionym dostępem, uszkodzeniami lub zakłóceniami” – napisała Streżyńska.

Minister poinformowała, że zakup oprogramowania przez administrację publiczną jest regulowany przez ustawę Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z tymi przepisami, kierownik zamawiającego może odstąpić od stosowania ustawy, w tym skierować zapytanie ofertowe do wybranych przez siebie wykonawców, między innymi w przypadku zamówień, którym nadano klauzulę zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych lub jeżeli wymaga tego istotny interes bezpieczeństwa państwa czy jeżeli wymaga tego ochrona bezpieczeństwa publicznego. Streżyńska przypomniała, że do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Jego celem jest ustanowienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz osiągnięcie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa systemów informacyjnych służących do świadczenia tych usług.

jma/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-12-15 17:38:43
ciekawski: Pytanie do Pablo. Czy włożone pendrive/CD/DVD też przesiewa UTM na wejściu?
Co do tego "włamania", to każdy zorientowany wie jaka była kolej rzeczy i czyja wina. Także proszę bez medialnej ściemy.
 
2017-12-15 10:20:39
Pablo: Nie wiem dlaczego urzędy decydują się nadal na antywirusy zamiast zainwetować w UTM które są porównywalne działaniem z antywrusem z tą różnicą że przesiewają wszystko na wejściu a nie jak już ktoś jest w sieci. Ale to wiadomo MiC nie wyda norm i w tym temacie wolna amerykanka.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25