facebook RSS # #

17.01.2019 23:36

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-16 13:34       aktualizacja: 2018-01-16 18:10       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Kartą w urzędzie. KIR: systematycznie przybywa urzędów, w których można płacić bezgotówkowo

Kartą w urzędzie. KIR: systematycznie przybywa urzędów, w których można płacić bezgotówkowo
Fot. KIR
Tak długo, jak będziemy czekać na ostatni urząd, który nie udostępnia terminala płatniczego, tak długo nie będziemy mogli powiedzieć, że mamy w pełni cyfrową administrację – uważa wiceprezes KIR Dariusz Marcjasz.
 
Jak podkreślił w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP wiceprezes Krajowej Izby Rozliczeniowej, od uruchomienia w kwietniu 2017 r., do Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej*, w ramach którego urzędy bezpłatnie wyposażane są w terminale płatnicze oraz usługę umożliwiającą dokonywanie płatności telefonem (WebPOS Paybynet), zgłosiło się 1200 jednostek samorządu terytorialnego z całego kraju. Z ponad 930 urzędami zawarte zostały umowy na instalację terminali POS i/ lub usługę WebPOS Paybynet.

Z Dariuszem Marcjaszem, wiceprezesem Zarządu KIR, rozmawiamy m.in. o korzyściach dla samorządów z wdrożenia płatności bezgotówkowych oraz o konkursie na najbardziej cyfrowy urząd.  

PAP: W kwietniu 2017 r. ruszył Program upowszechniania płatności bezgotówkowych
w jednostkach administracji publicznej. Jakie są jego dotychczasowe efekty?


DM: Inicjatywa spotyka się z dużym zainteresowaniem zarówno urzędów, jak i mieszkańców. Ma to szczególne znaczenie, gdyż udział w Programie jest dla urzędu w pełni dobrowolny i co równie istotne - bezpłatny. Urzędy nie płacą za instalację i używanie terminali POS, ani za aktywowanie usługi WebPOS Paybynet. Żadnych opłat z tytułu realizowanych płatności nie ponoszą także klienci.

Warto podkreślić, że zarówno społeczności małych miejscowości, jak i mieszkańcy dużych miast są tak samo otwarci na korzystanie z nowoczesnych form płatności. Szacujemy, że  do końca października 2018 r., a więc na półmetku realizacji Programu, terminale płatnicze będą funkcjonowały w 80 proc. urzędów, licząc także te, które miały terminale przed uruchomieniem Programu. Warto przy tym zaznaczyć, że w urzędach, które przystąpiły do Programu, zrealizowano już ponad 200 tys. transakcji bezgotówkowych o wartości 25,5 mln zł. Te wyniki są dla nas bardzo satysfakcjonujące, mając również na uwadze dynamikę wzrostu płatności bezgotówkowych w Programie.

PAP: Udostępnienie przez samorządy narzędzi do realizacji płatności bezgotówkowych nie jest obowiązkowe. Pojawiają się informacje, że może się to zmienić.

DM: Urzędy powinny na równi traktować potrzeby klientów i oferować im zarówno obsługę bezgotówkową, jak i gotówkową. Wiem, że są plany i prowadzone są prace nad stworzeniem regulacji, które miałyby zobligować administrację do wdrożenia obsługi bezgotówkowej w urzędach. Tu jednak wszelkie decyzje podejmuje resort rozwoju.
 
Osobiście uważam, że powinien być okres przejściowy na wdrożenie tych narzędzi. Jednocześnie jestem zwolennikiem narzucenia pewnych rozwiązań w przepisach. Dobrym przykładem jest wprowadzenie obowiązku przesyłania wynagrodzenia za pracę pracowników na rachunek bankowy. Tak długo, jak będziemy czekać na ostatni urząd, który nie udostępnia terminala, tak długo nie będziemy mogli powiedzieć, że mamy w pełni cyfrową administrację.    

PAP: Co mówią przedstawiciele samorządów, w których funkcjonują już terminale płatnicze?

DM: Urzędy, które wdrożyły obsługę bezgotówkową wypowiadają się bardzo pozytywnie. W naszym Programie mówimy bowiem nie tylko o wdrażaniu fizycznych POS-ów, ale również umożliwiamy dokonywanie płatności bezgotówkowych za zobowiązania obywateli i za usługi urzędowe poprzez korzystanie z usługi WebPOS Paybynet, która jest rodzajem terminala wirtualnego, umożliwiającego wykonywanie płatności za pomocą smartfonu, w oparciu o mobilne aplikacje bankowe. To bardzo nowoczesne i wygodnie narzędzie, które jest bardzo pozytywnie postrzegane przez klientów i urzędników.

PAP: Jakie korzyści mają urzędy z wdrożenia u siebie terminali płatniczych i usługi
WebPOS Pabynet?


DM: Zachęcając samorządy do przystąpienia do Programu mówimy przede wszystkim o bezpieczeństwie i optymalizacji kosztów. Możliwość uiszczania opłat administracyjnych w wersji elektronicznej to korzyść zarówno dla urzędu, jak i dla jego klientów. Popularyzowanie bezgotówkowych płatności to istotny element programu cyfryzacji państwa. Urząd udostępniający możliwość realizacji płatności bez użycia gotówki nie tylko realnie oszczędza na kosztach obsługi gotówki, ale również zyskuje wizerunek miejsca nowoczesnego i przyjaznego klientom.

PAP: Chcą Państwo nagradzać najbardziej cyfrowe urzędy. Na czym polega wasz konkurs i co samorządy mogą wygrać?


DM: Celem konkursu jest wspieranie wizerunku urzędu jako miejsca udostępniającego nowoczesne formy płatności. W konkursie zwyciężą urzędy, w których udział płatności zrealizowanych w terminach POS i WebPOS Paybynet w ogólnej liczbie transakcji - gotówkowych i bezgotówkowych - wykonanych w urzędzie w 1-szym kwartale 2018 r. będzie najwyższy. Wyniki konkursu ogłosimy w kwietniu br. Dla każdego z pięciu zwycięskich urzędów przewidziana jest nagroda w postaci nowoczesnego pakietu cyfrowego. Z sześciu dostępnych pakietów każdy ze zwycięzców wybierze po jednym preferowanym zestawie i przekaże wskazanej przez siebie lokalnej jednostce edukacyjnej.  


* Program upowszechniania obrotu bezgotówkowego w administracji realizowany jest od kwietnia 2017 r. przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A., a jego celem jest upowszechnianie płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, takich jak urzędy wojewódzkie, urzędy marszałkowskie, urzędy miast i gmin, starostwa powiatowe, a także w Policji. Uruchomienie Programu zapewni klientom możliwość wnoszenia opłat za czynności urzędowe z wykorzystaniem kart płatniczych oraz telefonów (smartfonów).

Marcin Przybylski
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-01-16 17:44:31
Marcin: Ciekawe czy po terminie programu terminale będą bezpłatne i nie będzie pobierana prowizja?
 
2018-01-16 16:00:51
Tomasz: W naszym urzędzie nie mamy kasy, ponieważ obsługę kasową mamy w banku który jest niedaleko i wszystkie wpłaty dokonywane są bez prowizji. Jakie korzyści miałby taki urząd z terminala? Trzeba by było znowu zatrudnić kasjerkę.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25