facebook RSS # #

17.01.2019 23:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-26 16:30       aktualizacja: 2018-01-29 14:57       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Centralne bazy. Rząd rozbuduje państwowe e-rejestry

Centralne bazy. Rząd rozbuduje państwowe e-rejestry
Fot. Fotolia
System Rejestrów Państwowych będzie rozbudowany o kolejne bazy i e-usługi – poinformował wiceminister cyfryzacji Karol Okoński. W planach jest m.in. stworzenie rejestru danych kontaktowych, bazy danych o rodzicach i ich dzieciach i rejestru broni. 

Przedstawiając w czwartek w Sejmie informację na temat Systemu Rejestrów Państwowych (SRP) wiceminister przypomniał, że obecnie system tworzy kilka rejestrów, w tym: rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, Rejestr Stanu Cywilnego, System Odznaczeń Państwowych, Centralny Rejestr Sprzeciwów i aplikacja dostępowa Źródło. Wiceminister zapowiedział, że w oparciu o SRP będą tworzone kolejne rejestry i usługi. 

„Uważamy, że ta baza i te rejestry są dobrą podstawą, żeby SRP uzupełniać i na jego podstawie budować kolejne rejestry nie tworząc osobnych systemów informatycznych” – poinformował posłów Okoński.

Zapowiedział, że w ramach finansowania ze środków Programu Polska Cyfrowa planowane jest m.in. stworzenie Rejestru Danych Kontaktowych. Jak zaznaczył „idea jest taka, żeby było jedno centralne miejsce, w którym obywatel może zostawić informacje o swoim numerze kontaktowym, adresie korespondencyjnym i mailowym, do którego to rejestru odwoływać mogłyby się inne rejestry, a w dalszej perspektywie również inne systemy komercyjne”. 

Okoński dodał, że nowe narzędzie zdejmie z mieszkańców obowiązek aktualizacji danych w wielu miejscach i instytucjach. Jak wyjaśnił, zmiana danych kontaktowych w centralnym rejestrze będzie skutkować automatyczną zmianą w innych systemach, które będą z nim połączone.

Wiceszef MC zapowiedział też stworzenie rejestru dokumentów paszportowych. „Obecnie nie mamy takiego centralnego rejestru. Intencją jest stworzenie jednego referencyjnego rejestru, na podstawie którego będzie można budować kolejne usługi elektroniczne dotyczące paszportów i przyspieszyć proces ich wydawania i aktualizacji” – wyjaśnił Okoński. 

Wiceminister poinformował też posłów o planach uzupełnienia Systemu Rejestrów Państwowych o dane rodziców i ich dzieci. Podkreślił, że obecnie nie są przechowywane dane o relacjach pokrewieństwa między rodzicami i dziećmi. „Stworzenie takiego rejestru pozwoliłoby zautomatyzować pewne czynności ewidencyjne i weryfikacyjne oraz zbudować wokół tego inne usługi” – stwierdził . 

Jako przykład podał składanie wniosków o świadczenie 500 plus. „System obecnie bazuje na oświadczeniach rodziców, które potem weryfikują urzędnicy. W momencie kiedy mieli byśmy jednoznaczne informacje z tego systemu, to nie musielibyśmy nawet wnioskodawców pytać o ich dzieci” – tłumaczył Okoński.  
 
Dodał, że w planach resortu cyfryzacji jest też stworzenie centralnego rejestru broni, który na podstawie porozumienia zawartego z MSWiA ma powstać w oparciu o System Rejestrów Państwowych. 

Marcin Przybylski
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-01-29 08:43:36
antek: Rozbudować można wtedy, gdy są solidne fundamenty, solidne podstawy. W przypadku SRP fundamenty są bardzo słabe, dlatego rząd powinien w pierwszej kolejności zająć się naprawą fundamentów, albo ich wyburzeniem i budową od podstaw solidnego systemu rejestrów państwowych.
 
2018-01-26 16:36:47
anna: należy najpierw uporządkować te nie do końca spójne dane w SRP - w tym ich całym źródle brak połowy danych druga połowa niewłaściwa

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25