facebook RSS # #

19.04.2019 03:24

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-19 10:46       aktualizacja: 2018-06-19 10:54       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Załatw on-line. MC wyjaśnia jak zaoszczędzić czas przed urlopem

Załatw on-line. MC wyjaśnia jak zaoszczędzić czas przed urlopem
Fot. Fotolia
Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzedowych on-line. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop.

Ministerstwo przypomina, że coraz więcej urzędowych spraw można załatwić z domu - bez kolejek i straty czasu. Wystarczy mieć dostęp do internetu i tzw. profil zaufany.

 Jak zaoszczędzić czas przed urlopem? Załatw formalności on-line


To szczególnie przydatne przed wakacjami, kiedy organizacja wyjazdu pochłania większość czasu, a na wizyty w urzędach nie macie ochoty. Zaoszczędzone godziny lepiej poświęcić rodzinie i polowaniu na najlepsze turystyczne okazje.  

 Załóż profil zaufany, każdy powinien go mieć


Chcesz załatwiać sprawy urzędowe online? Bardzo dobra decyzja! Załóż profil zaufany, to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Można nazwać go kluczem, który otwiera drogę do urzędów online. Załóż Profil Zaufany.  

 Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy

 Dokument możesz odebrać w terminie 30 dni od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Dlatego warto sprawdzić online, czy można odebrać go z urzędu, który przyjmował wniosek.
   
Co jest potrzebne?  

Potwierdzenie złożenia wniosku o paszport. Na potwierdzeniu znajdziesz numer twojej sprawy. Sprawdź paszport.  

 Zamów Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przez internet

Planujesz wakacje, pracę lub naukę za granicą? Obawiasz się, czy w razie choroby lekarze uznają twoje ubezpieczenie zdrowotne? Teraz bez stania w kolejkach możesz zamówić kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) przez internet. To banalnie proste. Zamów kartę EKUZ.  

 Sprawdź swoje punkty karne

 Jesteś kierowcą? Przed wyjazdem w trasę warto sprawdzić, czy posiadasz na swoim koncie punkty karne. Nie trzeba wybierać się z tym do komisariatu policji, wystarczy dostęp do internetu i kilka kliknięć. Za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 - uzyskasz dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców. Sprawdź punkty karne.  

 Sprawdź autobus, którym jedziesz na wakacje


 Chcesz sprawdzić, czy autokar, którym twoje dzieci pojadą na wycieczkę szkolną lub na wakacyjną wyprawę. Chcesz mieć pewność, że pojazd jest bezpieczny? Skorzystaj z usługi Bezpieczny Autobus. Dzięki niej uzyskasz bezpłatny dostęp do aktualnych danych z państwowego rejestru.   Usługa pozwala sprawdzić podstawowe informacje o wybranym autobusie lub autokarze.

Na przykład: czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy jest wyrejestrowany albo kradziony, jego dane techniczne - na przykład liczbę miejsc w autobusie, stany licznika z badań technicznych. Sprawdź autobus.  

 Przed wakacjami - co warto wiedzieć?

Już po raz dziewiąty w ramach wspólnej akcji „Przed wakacjami - co warto wiedzieć?", 53 instytucje przygotowały porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem, załatwiając formalności on-line, jak płacić kartą za granicą czy co można zrobić w przypadku kłopotów z wynajmem samochodu.

Przydatnych informacji z niemal wszystkich dziedzin - od bezpieczeństwa po kwestie zdrowotne i przyrodnicze - szukaj na stronach uczestników projektu: 

 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-06-20 12:22:05
k: Szkoda że nie działają linki
Zamów kartę EKUZ.
Sprawdź punkty karne.
Sprawdź autobus.
w artykule :-(
 
2018-06-19 19:57:54
z powiatu krakowskiego: a weźcie...
prawo jazdy, dalej dwie wizyty w urzędzie żeby załatwić przerejestrowanie samochodu po zakupie. Po 2 h stania w kolejce każda wizyta, z dzieckiem płaczącym na rękach. wszystko oczywiście papierowo.
państwo z tektury a nie cyfrowa polska.
ogarnijcie się!

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25