facebook RSS # #

26.01.2020 11:45

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-11 14:42       aktualizacja: 2018-07-11 14:43       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Szybsze kontakty. Rząd: e-dowody dostępne od marca 2019

Szybsze kontakty. Rząd: e-dowody dostępne od marca 2019
Fot.PAP/P.Supernak
Od marca przyszłego roku rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Rząd przyjął w środę projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych.
 
Wymiana dowodów potrwa do 2029 r. Każdy właściciel dowodu osobistego będzie mógł wymienić go na dowód z warstwą elektroniczną przed upływem ważności posiadanego dokumentu. Dowody wydane bezterminowo będę podlegały wymianie jedynie na wniosek jego właściciela - zapewniono w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Nowy dowód wyposażony będzie w środek identyfikacji elektronicznej (profil osobisty), zapewniający wysoki poziom zaufania, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online. W praktyce będzie wymagało to przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN. Profil osobisty będzie zamieszczany w dowodzie osobistym każdej osoby pełnoletniej i mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (chodzi np. o osobę małoletnią, która ma 13 lat). W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym (podpisem osobistym). Będzie on tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Każdy posiadacz nowego dowodu będzie mógł zdecydować o zamieszczeniu w nim funkcji podpisu osobistego.

Jak podkreślono w komunikacie, e-dowód będzie pozwalał potwierdzać obecność jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co pozwoli uszczelnić system rozliczeń świadczonych usług medycznych. Ta funkcja będzie umieszczana w każdym nowym dowodzie osobistym. Ponadto, e-dowód będzie posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”), która zapewni szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach.

W nowym dowodzie będzie także miejsce na zamieszczenie podpisu kwalifikowanego (będzie można go kupić u dostawcy usługi zaufania).
 
Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech. Dokument ten najczęściej jest wykorzystywany do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.

woj/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-07-12 11:06:51
zezol: Potwierdzeniem nieudolności MSWiA jest fakt, że od kilku lat mówi się o dowodzie z warstwą elektroniczną, a do dziś nie wiadomo, co tak naprawdę będzie w nim zawarte. Profil osobisty? a cóż to ma być? Dlaczego nie podpis kwalifikowany (jak proste mogło by być przeprowadzenie wyborów, dokonanie czynności administracyjnych)? Dlaczego nie ma elektronicznego potwierdzenia zamieszkania (skończmy z fikcją zameldowania), dlaczego nie ma informacji o grupie krwi i np. alergiach (co w przypadkach nagłych może mieć decydujące znaczenie)? Ten dowód, to bubel, przygotowywany "na kolanie" , byle rozliczyć środki na program pl.ID. Kuriozualny pozostaje fakt, że jednocześnie w obiegu będziemy mieli trzeci wzór dowodu osobistego...
 
2018-07-11 19:04:53
obywatel: "Nowy dowód wyposażony będzie w środek identyfikacji elektronicznej (profil osobisty), zapewniający wysoki poziom zaufania, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online." Jak zwykle rząd wymyśla koło od nowa. A nie lepiej od razu wyposażyć nowy dowód osobisty w bezpłatny podpis kwalifikowany dla każdego posiadacza dowodu? Wtedy zniknie konieczność utrzymywania kilku różnych systemów podpisu elektronicznego i będzie można w końcu skasować ePUAP i profil zaufany.

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25