facebook RSS # #

19.06.2019 12:01

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-03 11:59       aktualizacja: 2018-10-03 15:36       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Test WOW. KBW: nie ma mowy o żadnej awarii systemu Wsparcia Organów Wyborczych

Test WOW. KBW: nie ma mowy o żadnej awarii systemu Wsparcia Organów Wyborczych
Fot. Fotolia
W środę we wszystkich gminach odbyły się testy obciążeniowe informatycznego systemu Wsparcia Organów Wyborczych. „Testy były planowane i nie ma mowy o żadnej awarii" - podkreśla rzecznik KBW Wojciech Dąbrówka.

Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego szefowa KBW Małgorzata Pietrzak informowała, że system WOW przechodzi szereg testów bezpieczeństwa. Zapowiedziała też, że 3 października odbędą się testy obciążeniowe, w których wezmą udział wszyscy uczestnicy procesu wyborczego. Pietrzak zaapelowała wtedy, aby korzystali oni ze sprzętu, na którym będą pracować w trakcie wyborów.

„Będziemy mieć wtedy większą pewność, a nasi informatycy będą mogli przeanalizować funkcjonowanie tego systemu w podobnych warunkach, w jakich będzie działał w dniu wyborów" - mówiła Pietrzak.

W środę, 3 października otrzymaliśmy pierwszy sygnał od gminnego informatyka, który uczestniczył w teście, że doszło do awarii systemu WOW. Na dowód przesłał zrzut ekranu swojego komputera:


Rzecznik KBW szybko jednak zdementował tę informację. „Testy były planowane i są prowadzone w środę od rana zgodnie z harmonogramem. Nie ma mowy ani o żadnej awarii, ani o jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeniach" - podkreślił Wojciech Dąbrówka. Nie wykluczył jednak, że w czasie testów system może nie mieć pełnej funkcjonalności.

O tym, że system WOW działa poprawnie zapewnił też Tomasz Szczepański, dyrektor delegatury KBW we Wrocławiu. Zaznaczył, że chwilowy brak dostepności systemu "to była zaplanowana przerwa związana z przygotowaniem do testu". Na pytanie, czy system działa, opowiedział: "oczywiście, że tak ". 

"(System) nie padł. Było przeniesienie warstwy z produkcji na test, nic się nie wydarzyło" – podkreślił dyrektor.

mp/kic/
     
 
KOMENTARZE: 51 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-10-11 12:17:56
ryś co delikatnie kopie doły: do MB - frekwencja nie służy tylko do jej oglądania - dowiedziałem się dziś od urzędnika w., że przy ewentualnym dodruku kart do głosowania jest brana pod uwagę, piszę co usłyszałem...
natomiast idąc Twoim tokiem rozumowania można powiedzieć - po kiego grzyba jest protokół przekazania, i 2 komisje?
 
2018-10-10 13:58:00
Jonasz: Szopka Wyborcza... Mail z dziś
W związku z pilną potrzebą ustalenia sposobu dostarczenia powiatowej komisji wyborczej, w dniu 21 października 2018 r., protokołów głosowania w wyborach do rady powiatu i sejmiku województwa (pkt I wytycznych PKW z dnia 24 września 2018 r.) uprzejmie proszę o ustalenie imion i nazwisk przewodniczących obwodowych komisji wyborczych ds.ustalenia wyników głosowania w obwodzie; przygotowania i przekazania do urzędów gmin pisemnego upoważnienia dla przewodniczących komisji do dostarczenia protokołu głosowania w wyborach do rady powiatu i protokołu głosowania do sejmiku województwa do siedziby urzędu gminy i przekazania ich – za potwierdzeniem odbioru - upoważnionej osobie wskazanej przez Starostwo – pracownik danego Starostwa, celem dostarczenia ich do powiatowej komisji wyborczej.

Wyznaczona osoba dyżurująca w punkcie zbiorczym (Urząd Gminy) zobowiązana jest do pisemnego potwierdzenia faktu otrzymania dokumentów z danej komisji , z zaznaczeniem nr komisji, siedziby, wymienieniem rodzaju otrzymanego protokołu oraz nośnika elektronicznego.
Na jakiej podstawie prawnej się to opiera!
Szopka i syf w tym PKW
 
2018-10-09 23:27:35
Alex: Tak z innej beczki, ale w temacie wyborów: uchwała PKW w sprawie wzorów kart do głosowania była kilkakrotnie zmieniana, ostatnia zmiana sprzed paru dni. Dlaczego - skoro wszystkie dane o kandydatach są w WOW - nie można zarządzić centralnego druku kart, tylko jeździmy jak idioci do Komisarza i z powrotem do drukarni, i znów do Komisarza, bo ktoś wymyślił odległości w dziesiątych milimetra, lub nie pasuje nasycenie kolorów?! JAKIE TO K.... MA ZNACZENIE???
 
2018-10-09 20:49:50
Robert: Szanowna Pani Szefowa KBW, panie rzeczniku! Czy Wy macie chociaż cień godności i uczciwości? To nie grzech powiedzieć, że podczas testu system poległ... W końcu po to robi się testy. Ale kłamstwa w żywe oczy? Jak działa ten "sprawny" system widziało jakieś 2500 pełnomocników TKW i pewnie z kilkanaście tysięcy operatorów. U mnie - po teście - operatorzy powiedzieli, że chcą zrezygnować. Boją się nocy wyborczej i tego, że obarczy się ich winą za to, że nie uda się wprowadzić protokołów. Albo - jeszcze lepiej - powiecie może, że to informatycy gminni są nieudolni....

A tymczasem bardzo wam dziękuję. Dzięki Wam widzę jak można wierzyć różnym wyjaśnieniom, dementi itd. wygłaszanym przez osoby piastujące różne wysokie stanowiska w naszym pięknym kraju....
 
2018-10-09 20:02:55
Robert: Sorki ale uczestniczyłem w tym cyrku....
Bardzo dziękuję panom rzecznikowi KBW, dyrektorowi delegatury z Wrocławia i szefowej KBW bo dzięki wam po raz kolejny przekonuję się jak można opowiadać o garbatych aniołkach i wciskać biednemu ludowi kit...
 
2018-10-09 11:40:37
Jonasz: Padł, nie padł... Pan rzecznik KŁAMIE!!!! i to z kretesem!!
Fakt nr 1 jest taki, że nie dało się pracować i mieliśmy brak dostępu do WOW-a...
Fakt nr 2 ktoś system udrożnił i dało się w miarę ukończyć test
A co za tym idzie - można powiedzieć wprost - system padł (nie ważne dlaczego) ale udało się go uruchomić ustabilizować dzięki ciężkiej i ofiarnej pracy działu odpowiedzialnego za system (o swoich informatykach PKW też już nie pamięta). Dzięki ofiarnej pracy informatyków i operatorów biorących udział w teście udało się zdiagnozować ewentualne zagrożenia dla stabilności systemu oraz je usunąć, tak aby noc wyborcza przebiegała bez problemów!
A nie kłamać w żywe oczy, że nie było żadnej awarii! Robiąc z nas i swoich informatyków debili! Niech ktoś ma cywilną odwagę mówić prawdę a nie łgać! To był TEST coś mogło się wysypać (po to są testy) ale kreowanie informacji przez KŁAMSTWO jest co najmniej żenujące...
 
2018-10-09 09:43:26
pełn.kbw: PADŁA SIEĆ A NIE SYSTEM. Osobiście przeprowadzałem u siebie test, zarówno ja jak i operatorzy mieli tylko problem związany z siecią WOW (który w godzinach południowych został rozwiązany). Pozdrawiam.
 
2018-10-05 21:10:24
MB: Rozumiem, że system padł przy wprowadzaniu frekwencji ale mam pewną sugestię do PKW po kiego grzyba jest ta bzdurna frekwencja czemu to służy, samozadowoleniu, intelektualnemu onanizowaniu się w mediach?
Domyślam się, że podawanie frekwencji ma służyć "rozwojowi demokracji" ma wywołać wstyd wśród niegłosujących i inne postępowe bzdury, ja życzę demokracji żeby upadła im szybciej tym lepiej. Po 1989 zamiast jednej partii mamy zwalczające się strony od cała zmiana w sposobie sprawowania władzy. Nawet akty prawne sprzed 1989 były pisane o wiele bardziej logicznie.
Jeszcze sobie przypomniałem, aż jestem ciekawy ile będą kosztować obecne wybory?
 
2018-10-05 13:24:05
Hubabuba: Kalkulator był używany na wyborach parlamentarnych. Ale został w ostatnim roku mocno zmodernizowany - zmiana przepisów. Tylko kto pozwolił na aktualizacje w momencie testu? I to kilkukrotną?? Rozumiem w nocy poprzedzającą test lub po teście. Ale w trakcie? Chyba o to chodziło żeby wyłapać błędy? Kłamstwa - system poległ wydajnościowo - czyli test się NIE UDAŁ. A UW to rzeczywiście jakaś farsa. U nas siedzi co drugi, trzeci dzień przez dwie godziny i nic nie wie, a obsługa rady, sekretarz i informatyk wykonują pracę i pilnują terminów. Dajcie spokój z UW, rozłóżcie kasę na tych co rzeczywiście pracują i przestańcie ściemniać! Co do frekwencji, chyba najprościej byłoby ją podać pełnomocnikowi PKW ds informatycznych i zostawić tylko wypełnianie protokołów operatorom obwodowym. I musiałoby to być oficjalne stanowisko PKW!
 
2018-10-05 13:09:44
Hubabuba: Kalkulator był używany na wyborach parlamentarnych. Ale został w ostatnim roku mocno zmodernizowany - zmiana przepisów. Tylko kto pozwolił na aktualizacje w momencie testu? I to kilkukrotną?? Rozumiem w nocy poprzedzającą test lub po teście. Ale w trakcie? Chyba o to chodziło żeby wyłapać błędy?
 
2018-10-04 14:18:59
wielka improwizacja: Wiecie co mnie najbardziej śmieszy: termin wyborów był znany cztery lata temu, kalkulator zaczęto pisać i testować rok temu, termin szkolenia operatorów został podany z 23 godzinnym wyprzedzeniem a o testach dowiedziałem się 16 godzin wcześniej (na szkoleniu). I jak tu coś ma normalnie funkcjonować?
 
2018-10-04 14:14:33
ale w sumie luzik : A ja mam takie odczucie, że stare kalkulatory offline działały o niebo lepiej. Raz, że jakoś tak umiały dodać 100 do 900 i nie sypały błędami jak operator w sumie w pisał 1000, a dwa, że moment wysyłania protokołów jednak się w poszczególnych komisjach rozkładał na kilka godzin. Teraz wszyscy się logują prawie jednocześnie - i kicha. Znaczy system nie padł, system wycofał się na z góry upatrzoną pozycję. W moim wypadku, na testach o 11:00 nastąpiło to o 11:04.
 
2018-10-04 12:25:51
strus: Zawsze zapewniam swoim operatorom kalkulator offline na noc wyborczą (na wszelki wypadek jakby np były problemy z internetem)

Tym razem czuję w kościach, że teraz im się naprawdę przyda :]
 
2018-10-04 11:25:07
INFRODO: awarii nie było ... ta ... jasne .... nam 9 okręgów pod sobą 381 nieodebranych połączeń (bo akurat starałem się wytłumaczyć zaistniałe problemy operatorom obwodowym) w 2 pierwsze godziny działania "sprawnego systemu" jeśli tak wygląda sprawny system to może powołamy się na punkt 27 dotyczący zadań pełnomocnika do spraw informatyki i ustalimy odgórnie te wybory pozdrawiam kolegów i rozumiem waszą gorycz
 
2018-10-04 11:16:51
Wolę zostać anonimowy: 90% tego tekstu to kpina i kłamstwa. Jestem pełnomocnikiem TKW: System sypał się non stop. Pod haslem sypał się, rozumiem, ze niemożna było na nim pracować, operatorzy nie skończyli pracy musiałem ślęczeć po godzinach aby za nich wykonać robotę i zakończyć test. Przez co zawaliłem całą masę obowiązków informatycznych i pilnych spraw do załatwienia jako informatyk w urzędzie, że nie wspomnę o życiu prywatnym (ale kogo to obchodzi) Jestem trochę wściekły. Ja rozumiem, że nie chcecie może wypluwać złych informacji, ale na litość... proszę nie kłamać w żywe oczy !!! Podpisuję się obiema rękami pod komentarzem: "Proszę Państwa TEST jeszcze się nie skończył ponieważ nie mam zatwierdzonych protokołów do Sejmiku Województwa :) Dopiero wczoraj w nocy były zatwierdzone do Rady Powiatu. Wiadomo system mógł paść, ale nie wiem dlaczego rzecznik tak kłamie. Biorę udział od 20 lat w Wyborach, ale takiego pier...... nie widziałem jeszcze. Urzędnicy Wyborczy którzy zostali powołani do przeprowadzenia wyborów biorą za trzy miesiące wynagrodzenie w kwocie 13422 zł, bo przecież jak tą role pełnili sekretarze urzędów, zastępcy wójtów burmistrzów za 800 zł to kłamali i mataczyli w Wyborach - żenada. Urzędnicy powołani nie mają pojęcia o wyborach nie współpracują z urzędami nie znają przepisów. Życzę powodzenia wszystkim tym co biorą udział w Wyborach."
TAKA JEST PRAWDA. JEDNI ZAPIER..JĄ za innych za kilkaset zł a inni praktycznie nic nie robią za ciężkie pieniądze. A na pytanie, czy za takie pieniądze mogę zrezygnować Komisarz wyborczy odparł, że możemy tak próbować mówić naszym szefom-(Wójtom/Burmistrzom/Prezydentom), ale on może powiedzieć, że mamy sobie szukac innej pracy. Niby żart. Ale ja się zastanawiam, czy jestem wolny czy zniewolony i jak za starego systemu sprzed 1990 rokiem trzeba siedzieć cicho i przytakiwać i cieszyć się, ze w ogóle coś dostanę za swoją pracę. Szukałem chętnego na moje miejsce (przy pracy w wyborach) nikt nie chciał wziąć takiej odpowiedzialności i takiej ilości pracy za takie pieniądze. A Urzędnikom wyborczym płaci się OGROMNE KWOTY a nikt nie wie (nawet oni sami) jakie są ich obowiązki i co chwile przychodzą inne wytyczne z centrali. Przykre. Przykre, Bardzo przykre :(((
Przy jednych z wyborów dostałem informację od innego informatyka-pełnomocnika TKW, któremu też się coś nie podobało i zaczął o tym mówić, że otrzymał od nieznanej sobie osoby sugestię, żeby się zamknął... Przestarszył się i się wycofał. Życie w XXI wieku w Wolnej Polsce :)
 
2018-10-04 11:00:36
osoba obsługująca wybory: System działał ta jak cztery lata temu, ponieważ jak zawsze pewnie były przeznaczone za małe środki finansowe na dostosowanie systemu informatycznego do potrzeb, gdyż trzeba zapłacić urzędnikom wyborczym którzy zostali zatrudnieni z łapanki, którzy nie mają podstawowej wiedzy z zakresu prawa wyborczego, którzy nawet nie wiedzą jak pobiera się druki wyborcze, którzy nie wiedzą zupełnie nic - zero wiedzy, zero umiejętności, a całą pracę muszą wykonać pracownicy, bo delegatury KBW boją się, że urzędnicy z partaczą robotę i twierdzą, że to zadanie gminy i w tym momencie nie boją się ze wybory zostaną sfałszowane. Trzeba było zapłacić urzędnikom i w ogóle ich nie wysyłać do gmin. Nasuwa mi się tylko jedne słowo żenada i jeszcze raz żenada.
 
2018-10-04 10:47:20
TKW: Potwierdzam. UW istnieją tylko teoretycznie. NIK powinien szybko się zabrać do kontroli tej kwestii. Ogromna niegospodarnośc i brak organizacji. Samorząd zdany tylko na własne siły. Dramat!
 
2018-10-04 10:30:41
pracownik_zwyczajny: Brednie czytam w artykule. System poległ, potem jeśli działał to z przerwami i z kiepską prędkością, grubo po godz. 11 zaczęło się dać coś wprowadzać, a o 12 system poległ kolejny raz.
Gratuluję autorom - ten tekst powinien być stawiany za wzór "rzetelnego" dziennikarstwa.
 
2018-10-04 10:22:07
NIc SIę NIe STAło: "system może nie mieć pełnej funkcjonalności."
czyli nie działa
grubo doszło do pewnej nieistotnej anomalii a jak zwykle to samorządy nie dały rady
wina ewidentnie tylko i wyłącznie po stronie samorządu
i nieudolnych informatyków którzy chcieli ten test zrobić
gdyby sprawę olali i w teście uczestniczyliby w 1 promilu to nie było by problemu
Coście zrobili??? ach te samorządy czego się nie dotkną to popsują
ciśnie się jeden cytat z MISIA
Otóż to, nikt nie wie po co [jest ten WOW], więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten WOW? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest WOW na skale naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym WOW'em? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest WOW społeczny, w oparciu o sześć instytucji – który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi?
- Protokół zniszczenia.
 
2018-10-04 10:07:23
MM: Czyli co to, że system się ciągle wieszał to było planowane a co z informacją że jest przerwa w teście to też było planowane? No to w sumie był test i sie udał bo sie okazało że system jest mało wydajny. Wybory są słabo przygotowane urzednik wyborczy bierze kolosalna kasa.
 
2018-10-04 10:06:12
pracownik samorządowy: Brednie. System poległ, potem jeśli działał to z przerwami i z kiepską prędkością, grubo po godz. 11 zaczęło się dać coś wprowadzać, a o 12 system poległ kolejny raz.
Gratuluję autorom - ten tekst powinien być stawiany za wzór "rzetelnego" dziennikarstwa.
 
2018-10-04 10:03:34
pracownik samorządowy: Brednie. System poległ, potem działał z przerwami z kiepską prędkością, grubo po godz. 11 zaczęło się dać coś wprowadzać, a o 12 system poległ kolejny raz.
Gratuluję autorom - ten tekst powinien być stawiany za wzór "rzetelnego" dziennikarstwa.
 
2018-10-04 09:50:32
inf: Pod względem funkcjonalności jest nieźle, gorzej pod względem wydajności.
Udało się przebrnąć i chwilę po 12 wszystko było gotowe.
Trzeba być przygotowanym na procedury awaryjne i ręczne wypełnianie protokołów.
 
2018-10-04 09:42:43
PESEL_RDO_USC: Treść maila od KBW Kielce z wczoraj z godz. 10:44
Na chwilę obecną występuje problem z dostępem do WOW i TESTWOW. Programiści walczą z tematem. Proszę o cierpliwość jak tylko będę coś wiedział od razu dam znać.
 
2018-10-04 09:37:00
GW: Proszę Państwa TEST jeszcze się nie skończył ponieważ nie mam zatwierdzonych protokołów do Sejmiku Województwa :) Dopiero wczoraj w nocy były zatwierdzone do Rady Powiatu. Wiadomo system mógł paść, ale nie wiem dlaczego rzecznik tak kłamie. Biorę udział od 20 lat w Wyborach, ale takiego pier...... nie widziałem jeszcze. Urzędnicy Wyborczy którzy zostali powołani do przeprowadzenia wyborów biorą za trzy miesiące wynagrodzenie w kwocie 13422 zł, bo przecież jak tą role pełnili sekretarze urzędów, zastępcy wójtów burmistrzów za 800 zł to kłamali i mataczyli w Wyborach - żenada. Urzędnicy powołani nie mają pojęcia o wyborach nie współpracują z urzędami nie znają przepisów. Życzę powodzenia wszystkim tym co biorą udział w Wyborach.
 
2018-10-04 09:35:10
GW: Proszę Państwa TEST jeszcze się nie skończył ponieważ nie mam zatwierdzonych protokołów do Sejmiku Województwa :) Dopiero wczoraj w nocy były zatwierdzone do Rady Powiatu. Wiadomo system mógł paść, ale nie wiem dlaczego rzecznik tak kłamie. Biorę udział od 20 lat w Wyborach, ale takiego pier...... nie widziałem jeszcze. Urzędnicy Wyborczy którzy zostali powołani do przeprowadzenia wyborów biorą za trzy miesiące wynagrodzenie w kwocie 13422 zł, bo przecież jak tą role pełnili sekretarze urzędów, zastępcy wójtów burmistrzów za 800 zł to kłamali i mataczyli w Wyborach - żenada. Urzędnicy powołani nie mają pojęcia o wyborach nie współpracują z urzędami nie znają przepisów. Życzę powodzenia wszystkim tym co biorą udział w Wyborach.
 
2018-10-04 09:00:23
CHR9: System nie wytrzymał obciążenia w godzinach, w których trzeba było wprowadzać frekwencję, tj. 10:00 - 10:30 i 12:00 - 12:30. W pozostałym czasie działał na tyle dobrze, że wszyscy moi operatorzy byli w stanie wprowadzić i wysłać frekwencję, protokoły przekazania oraz protokoły obwodowe oraz ustalić wyniki dla rady gminy i wójta (oczywiście w systemie testowym). Jednym słowem system nie jest w stanie obsłużyć ok. 26 tys. obwodów głosowania razem z komisjami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi.
 
2018-10-04 08:54:09
arthur: system się zawieszał i to często,....jak tak będzie na wyborach to powodzenia nam wszystkim informatykom
 
2018-10-04 08:52:11
Mały Pikuś: Test to nic w porównaniu z informacją że w końcu usunięty będzie adres zameldowania z Prawo Jazdy !!!!
Teraz czekamy aż skończy się farsa w meldunkach!!!
 
2018-10-04 08:14:45
om: Podobnie jak wszyscy inni zaświadczam, że najpierw nie działało wcale, potem działało bardzo źle i z ogromną ilością błędów. To oprogramowanie jest kolejną kompromitacją informatyzacji w wydaniu państwa polskiego. Prawda nas wyzwoli, pozdrawiam.
 
2018-10-04 07:40:40
informatyk_samorządowy: Nic dodać, nic ująć z komentarzy poprzedników. System w ocenie użytkowników nie przeszedł testu wydajnościowego. Nie dało się normalnie pracować, przynajmniej w czasie przesyłania frekwencji - gdy serwis padł całkowicie. Problemy z dostępnością i funkcjonalnością występowały w czasie całego testu. W ocenie KBW system działa wyśmienicie, nie było żadnych problemów. Słyszeliśmy to już 4 lata temu i skończyło się totalną klapą i kompromitacją. Nie życzę w tym roku powtórki z rozrywki nikomu - ani KBW ani osobom zaangażowanym w informatyczną obsługę.
 
2018-10-04 03:27:52
Ewa: Dobry wieczór właśnie dotarłam do forum , nieco późno, ale zawsze:) Jestem reporterką Polskiego Radia,może ktoś z Państwa chciałby się podzielić swoją opinią na temat Wsparcia Systemu Organów Wyborczych na antenie Polskiego Radia , może być anonimowo. Bardzo proszę o kontakt - mój adres e-mail ewa.chyra@polskieradio.pl
 
2018-10-03 20:24:16
Martnes: To jest jedno wielkie nieporozumienie.... byłem przekonany ze jeśli system po takich przejsciach z roku 2014 trafil w ręce pracowników PKW i Delegatur to bedzie ok... LIPA TOTALNA...kpina z NAS informatyków którzy nerwy i stres na zawołanie... zero odezwu, zero kontaktu z delegatur...
Dodatkowo jak to możliwe ze skoro planuje sie przeprowadzić test dopuszcza sie system w części uzupełniony, w czesci testowany wczesniej przez operatorów...
I wlasnie ta przerwa o 10:00 byka wywolana CZYSZCZENIEM I WGRYWANIEM ZEROWEJ WERSJI SYSTEMU... masakra za nedzne pieniądze
 
2018-10-03 19:40:28
informatyk: Dzisiejszy test zakończył się można powiedzieć wynikiem jednocześnie pozytywnym i negatywnym. Pozytywnym w zakresie poprawności działania WOW (procedury wprowadzania, kontrola poprawności protokołów itd.), a negatywnym w zakresie wydajności systemu pod kątem nocy wyborczej. Tutaj totalna klapa, wydajnościowo system WOW nie nadaje się do użytkowania w noc wyborczą. Jeśli tego nie poprawią (a na drugi test taki jak dziś nie ma już czasu), to będzie powtórka z wyborów samorządowych w 2014 r.
 
2018-10-03 17:37:38
piotr: totalna porażka nie było awarii to była kolejna kompromitacja kto mi zapłaci za pół dnia zmarnowanego na próbach wpisania czegokolwiek
 
2018-10-03 17:08:15
informatyk gminny: Potwierdzam to co mówią koledzy. Logowałem się do systemu jeszcze przed godziną 10, było w miarę ok. W momencie startu testu system padł na tyle, że skutecznie podnieśli go dopiero w okolicach godziny 12:30. Dostaliśmy również informację o przerwie w teście trwającej do godziny 12:45.
Jak to zwykle bywa z rządowymi systemami - nie wszystko działa tak jak powinno. Zamiast zaprojektować system i zasoby na których pracuje z zapasem to zapewne zrobili to na styk. Obciążenie systemu w dniu wyborów pewnie będzie podobne lub większe, dlatego też nie wierzę w żadne obiecanki, że wszystko zadziała.
Co do obsługi informatycznej całych wyborów samorządowi informatycy jak zwykle otrzymają marne wynagrodzenie a w zakresie obowiązków mają coraz więcej... Nawet nie ma możliwości odmowy udziału w tym wyzyskującym procesie, bo powołanie dostaje się od swojego szefostwa. Za takie pieniądze nikt z szanujących się informatyków nie wyraziłby zgody na uczestniczenie jako pełnomocnik ds. informatyki w wyborach.
Kolejny raz podczas wyborów będziemy słyszeć hasło "dziwne, u nas działa"...
 
2018-10-03 16:53:14
Informatyk gminny: Nam przekazali, problemy w czasie testu nie dotyczyły systemu WOW - były to problemy z siecią ;) tak to jest jak pieniądze idą na dziwny twór zwany urzędnik wyborczy zamiast na infrastrukturę.
 
2018-10-03 16:37:06
Informatyk: System można powiedzieć, że zaczął działać po godz 13:00 i to być może dlatego, że część ludzi sobie odpuściła. Artykuł jest z godz 11:59 w czasie gdy system leżał. Widać jakie jest nastawienie KBW :(
 
2018-10-03 15:38:51
Adam: na początki przez 2 godziny nie działało, potem spoko, tylko jedno, kto zapłaci informatyką za odwalanie czarnej roboty? przecież to kpina jakaś? jak nas zmuszą do obsługi w przyszłym roku? siłą?
 
2018-10-03 14:41:17
Informatyk: Totalna kompromitacja. System o godz. 10:00 (start testu) po prostu 'padł'. Przestał działać. Usługa była całkowicie niedostępna. Później chwilowo "odżywała", ale jej działanie uniemożliwiało jakąkolwiek komfortową pracę.

Jeśli PKW nie podejdzie do sprawy poważnie szykuje się powtórka nocy wyborczej z 2014 roku.
 
2018-10-03 14:37:10
jakzwykle: Od godz 10 do godz 12 w kółko tylko:

=====================

Wracamy już za chwilę!

Aktualnie trwa aktualizacja, aby system WOW był jeszcze lepszy.
Przepraszamy za niedogodności.

— Zespół WOW

------------------
Ups! Coś poszło nie tak :(

Przekroczono czas oczekiwania na odpowiedź serwera. Sprawdź czy inny
użytkownik nie zablokawał obiektu, który chcesz edytować.
Spróbuj ponownie później, a jeśli ten komunikat nie zniknie, możesz
skontaktować się z nami.

— Zespół WOW

----------------

Oczywiscię nie było żadnej awarii...
 
2018-10-03 14:25:42
Marcin - informatyk gminny: Nie ma co. Kłamstwo jak nic. Proszę wystosować zapytanie do informatyków gminnych, którzy za psie pieniądze uczestniczą w dziwnych testach systemu, który powinien działać, czy TEN system dzisiaj podczas testów działał poprawnie. Jak tak będzie w noc wyborczą, to będzie wesoło.
 
2018-10-03 14:04:45
Uczestniczka_tesu: Komunikaty z błędami i brak możliwości logowania, później długie oczekiwanie na odpowiedź to nie problemy.
To samo słyszeliśmy 4 lata temu.
 
2018-10-03 13:50:55
pełnomocnik: Zgadzam się z Panem T. Szczepańskim - kalkulator Offline nie miał awarii i działał cały czas. Jeśli chodzi o wersję online to ja i 6 operatorów możemy zaświadczyć że system cały czas miał jakąś awarię.
 
2018-10-03 13:20:14
dd: Przeciążenie serwerów w momencie wprowadzania frekwencji z racji tego, że cała Polska loguje się w tym samym czasie.
 
2018-10-03 12:57:34
as: Tradycyjne kłamstwa. Ludzie od trzech godzin próbują wysłąć podstawowe dane.
System wyborczy tradycyjnie jest nieprzygotowany i niewydolny.
Co wybory ta sama sytuacja. Totalna nieudolność osób za to odpowiedzialnych.
Szkoda czasu na współprace z tą instytucją.
 
2018-10-03 12:52:31
Janek: Jak może być awaria czegoś, co nie działa
 
2018-10-03 12:51:26
as: Tradycyjne kłamstwa. Ludzie od trzech godzin próbują wysłąć podstawowe dane.
System wyborczy tradycyjnie jest nieprzygotowany i niewydolny.
Co wybory ta sama sytuacja. Totalna nieudolność osób za to odpowiedzialnych.
Szkoda czasu na współprace z tą instytucją.
 
2018-10-03 12:38:21
mba: Oczywiście, że nie działa
 
2018-10-03 12:33:25
micz: system sie wysypał w pomorskim resetowali system bo NIC nie działało i do tej pory działa bardzo wolno i wywala błędy tamci z góry to kłamcy pospolici
 
2018-10-03 12:31:28
micz: system sie wysypał w pomorskim resetowali system bo NIC nie działało i do tej pory działa bardzo wolno i wywala błędy tamci z góry to kłamcy pospolici
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25