facebook RSS # #

21.07.2019 18:11

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-12-19 14:43       aktualizacja: 2018-12-19 14:44       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Bez wykluczeń. Do 2020 r. wszystkie samorządowe strony www mają być dostępne dla niepełnosprawnych

Bez wykluczeń. Do 2020 r. wszystkie samorządowe strony www mają być dostępne dla niepełnosprawnych
Fot.PAP/B.Zborowski
Najpóźniej do 2020 r. wszystkie strony i serwisy administracji rządowej i samorządów mają być w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami - zakłada projekt ustawy o dostępności cyfrowej, który trafił właśnie przyjął rząd.

Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r., w Polsce żyje niemal pięć milionów niepełnosprawnych, co stanowi ponad 12 proc. ludności. Z rządowych wyliczeń wynika zaś, że obecnie połowa witryn internetowych administracji publicznej jest niedostępna dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i dysfunkcjami.

To ma się zmienić, a za brak dostępności grozić będą kary finansowe rzędu nawet 10 tys. zł.

Projekt ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Obejmuje on m.in. organy publiczne posiadające strony internetowe lub aplikacje mobilne, a także podmioty tworzone przez JST (wodociągi, parki technologiczne etc.), strony Senatu, Sejmu, Kancelarii Prezydenta.

Regulacja zakłada, że wszystkie organy publiczne zapewnią jednolity standard dostępności swoich stron i serwisów; obowiązywać będzie zasada alternatywnego dostępu, co oznacza, że w przypadku niedostępnych plików obywatel będzie miał prawo zadzwonić lub wysłać mail i poprosić o jego przeczytanie; będą priorytety dostępności czyli bezwzględnie dostępne muszą być te informacje, które niosą za sobą skutki prawne i je pierwsze urząd powinien uczynić dostępnymi.

Przygotowywana ustawa ma ponadto: wdrożyć zasadę informacji zwrotnej - obywatel kontaktując się z urzędem z wnioskiem o przekazanie informacji niesionych przez niedostępny dokument, informuje tym samym urząd, że ten dokument jest dla niego ważny. Zakłada się, że urząd przez taki mechanizm zyska świadomość istoty sprawy i podmieni ten i inne dokumenty na ich dostępne wersje. Ustawa ma też wdrożyć zasadę dostępu do wszystkich informacji publikowanych przez urząd - na przykład, podmiot publikujący treści na mediach społecznościowych, które nie dostarczają technicznej możliwości do zapewnienia dostępności, będzie obowiązany do publikacji kopii tych informacji na swojej stronie internetowej.

W projekcie przewidziano następujące kary: 10 tys. zł dla organu, który uporczywie unika zapewnienia dostępności; 5 tys. zł za nieopublikowanie oświadczenia o dostępności; 5 tys. zł za nieopublikowanie w formie dostępnej podstawowych informacji, które muszą zawsze i bezwzględnie być dostępne.

Regulacja zakłada, że we wszystkich przypadkach organ otrzyma powiadomienie i wezwanie do naprawy, zanim zapadnie decyzja o karach.

Według rządu, dziś połowa witryn internetowych administracji publicznej jest niedostępna dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i dysfunkcjami. Wdrożenie przygotowywanej ustawy ma sprawić, że strony te będą funkcjonalne i zrozumiałe m.in. dla osób niewidomych, głuchych, z niepełnosprawnościami psychicznymi lub intelektualnymi, starszych, mających trudności w komunikowaniu się z otoczeniem.

Projekt ustawy wpisuje się w założenia rządowego programu Dostępność Plus, którego głównym celem jest podniesienie jakości i zapewnienie niezależności życia obywateli, którzy ze względu na stan zdrowia, wiek czy niepełnosprawność napotykają na ograniczenia mobilności i percepcji w życiu codziennym.

Dostosowuje też polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego. Dyrektywa ta nakazuje zwiększenie dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych w oparciu o wspólne wymogi dostępności dla osób z ograniczeniami funkcjonalnymi.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach, tak, aby urzędy miały czas na dostosowanie stron internetowych i aplikacji mobilnych.

js/

 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-12-20 14:16:57
dobra zmiana cd.: No widać było jak rząd dba o niepełnosprawnych podczas ich ostatniego protestu w sejmie.
Kary są za niskie. Teraz moda na kilkumilionowe sankcje finansowe. Powinni to koniecznie poprawić. Przecież to i tak z kieszeni mieszkańca będzie płacone, również tego niepełnosprawnego.
 
2018-12-20 09:00:24
dosc_durnych_przepisow: Czy nie wystarczy strona dostosowana pod WCAG 2.0?! Muszę jeszcze dodatkowo oświadczenie umieszczać? Serio? Czy to jest najważniejsze? Dobrze, umieszczę ale takim drukiem że nawet sokole oko go nie przeczyta. Pozdrawiam.
 
2018-12-20 08:07:15
od d... strony: Najpierw to MC powinno dostać karę za brak centralnego portalu (platformy) dla niepełnosprawnych.
Własnie za jego pomocą osoba niepełnosprawna powinna mieć dostęp do zasobów administracji centralnej i samorządowej.
Jak zwykle i kolejny raz władza swoją nieudolność przerzuca jak najdalej od siebie. Ostatni przykład to wprowadzenie sesji on-line, gdzie urzędy zmuszone zostały do korzystania z amerykańskiego (prywatnego) YT. System SRP też działa w oparciu i uzależnieniu od produktów firm netscape i oracle. Itp. itd. Brak słów...
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25