facebook RSS # #

21.07.2019 18:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-30 14:53       aktualizacja: 2019-01-30 14:55       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Ostatnie szlify. MC mobilizuje urzędników przed uruchomieniem e-dowodu

Ostatnie szlify. MC mobilizuje urzędników przed uruchomieniem e-dowodu
Fot.Ministerstwo Cyfryzacji
Uruchomienie i sprawdzenie czytników, przeprowadzenie szkoleń - Ministerstwo Cyfryzacji apeluje do urzędników samorządowych, by dobrze wykorzystali czas pozostały do wydanie pierwszych e-dowodów. Wnioski o wydanie dowodów z warstwą elektroniczną będzie można składać od 4 marca.

"Jest kilka zadań do wykonania przed tym wdrożeniem po stronie urzędów. Przede wszystkim chodzi o aktualizację oprogramowania na stacjach roboczych i przygotowanie stanowiska pracy czyli podłączenie czytnika, sprawdzenie go" - mówił kierownik Departamentu Systemów Państwowych w Ministerstwie Cyfryzacji Andrzej Korza podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Zapewnił, że czytniki do wydawania dowodów zostały dostarczone do wszystkich urzędów miast i gmin i wszystko czekaj "na produkcyjne wdrożenie".

"Bardzo prosimy, byście przekazali lokalnym administratorom systemów i urzędnikom, którzy pracują na konkretnych stacjach, wydają dowody by przygotowali je zgodnie z wytycznymi, które przedstawiamy" - mówił na posiedzeniu KWRiST Korza.

Przypomniał, że urzędnicy na bieżąco mogą korzystać z platformy e-learningowej, a wszystkie pytania kierować do Centralnego Ośrodka Informatyki. Wsparcie COI dla urzędników oraz lokalnych administratorów danych w zintensyfikowanej formule potrwa do końca maja. Kurs dla urzędników dostępny jest na platformie https://szkolenia.obywatel.gov.pl/. Po wykonaniu szkolenia będzie można przejść krótki egzamin sprawdzający wiedzę i pobrać certyfikat ukończenia kursu z obsługi e-dowodu.

Ministerstwo Cyfryzacji dziękowało samorządom za dotychczasową współpracę. Przypomniano, że odbyła się seria spotkań z przedstawicielami urzędów wojewódzkich, miast i gmin; a od dwóch tygodni w wytypowanych urzędach trwają testy całego procesu od wnioskowania do wydania i użycia e-dowodu.

"Mamy dwa weekendy testów za sobą, kolejne przed nami, sprawdzamy możliwości techniczne na stacjach roboczych, przygotowanie urzędników, jakość szkoleń e-learningowych" - mówił Korza.

Wiceminister cyfryzacji Karol Okoński dodał, że apel o wytypowanie 40 urzędów, gdzie odbywają się teraz testy symulujące spotkał się ze zrozumieniem i urzędnicy poświęcają swój czas na te testy w soboty, po godzinach pracy. "Współpraca układa się bardzo dobrze" - podkreślił Okoński i zaapelował, by dobrze wykorzystać najbliższy miesiąc: uzupełnić wiedzę, odbyć szkolenia.

Okoński zapewnił, że cały proces wdrażania projektu przebiega sprawnie i terminowe wdrożenie jest niezagrożone.

Jak poinformowano, sprawnie przebiegają nie tylko testy w urzędach, ale też zadania związane z oprogramowaniem i możliwością personalizacji dowodów. Pierwsze partie blankietów są gotowe do wydrukowania i personalizacji.

Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca.

Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Będą one zastępowane przez dowody z warstwą elektroniczną stopniowo - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną ma pozwolić: potwierdzać tożsamość online; składać podpis elektroniczny; potwierdzać obecność posiadacza dowodu osobistego w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w tym w systemach służby zdrowia; przekraczać granice przez automatyczne bramki na lotniskach w UE. Jak wyjaśnia MC, samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak do tej pory.

Jak uzasadnia MSWiA, e-dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do upowszechnienia komunikacji elektronicznej obywateli z administracją. Obecnie jest to możliwe za pomocą Profilu Zaufanego i podpisu kwalifikowanego, jednak - zauważa MSWiA - liczba osób posiadających te narzędzia jest stosunkowo niewielka.

js/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25