facebook RSS # #

21.07.2019 18:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-02-05 10:35       aktualizacja: 2019-02-05 10:39       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Urzędy testują. MC: kolejne testy e-dowodu pokazują, że wszystko działa jak powinno

Urzędy testują. MC: kolejne testy e-dowodu pokazują, że wszystko działa jak powinno
Fot.Ministerstwo Cyfryzacji
Urzędnicy w sumie 34 urzędów miast i gmin z całej Polski wzięli udział w kolejnej turze testów wydawania dowodu z warstwą elektroniczną. Wszystko działa tak jak powinno - zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Zanim się to stanie urzędnicy w całej Polsce testują cały proces od wnioskowania do wydania po użycie e-dowodu. Aktualizowane jest oprogramowanie na stacjach roboczych; sprawdzane czytniki do wydawania dokumentu.

Ostatnia faza testów przeprowadzona została w 34 urzędach m.in. Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Lublinie, Krakowie, Wrocławiu, Olsztynie, Rzeszowie, Zielonej Górze.

"Przed wydaniem pierwszych e-dowodów sprawdzamy działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on używany" - wyjaśnia Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.

W ocenie ministra kolejne testy pokazują, że wszystko działa tak jak powinno, a urzędnicy nie mają problemu w nowymi dokumentami. "Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony wiele lat temu" - podkreśla Zagórski.

Pierwsze dowody z warstwą elektroniczną Polacy dostaną w marcu. Wnioski o nie będzie można składać od 4 marca. Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną ma pozwolić: potwierdzać tożsamość online; składać podpis elektroniczny; potwierdzać obecność posiadacza dowodu osobistego w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w tym w systemach służby zdrowia; przekraczać granice przez automatyczne bramki na lotniskach w UE. Jak wyjaśnia MC, samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak do tej pory.

Jak uzasadnia MSWiA, e-dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do upowszechnienia komunikacji elektronicznej obywateli z administracją. Obecnie jest to możliwe za pomocą Profilu Zaufanego i podpisu kwalifikowanego, jednak - zauważa MSWiA - liczba osób posiadających te narzędzia jest stosunkowo niewielka.

Urzędnicy zaangażowani w wydawanie nowego dowodu na bieżąco mogą korzystać z platformy e-learningowej, a wszystkie pytania kierować do Centralnego Ośrodka Informatyki. Wsparcie COI dla urzędników oraz lokalnych administratorów danych w zintensyfikowanej formule potrwa do końca maja. Kurs dla urzędników dostępny jest na platformie https://szkolenia.obywatel.gov.pl/. Po wykonaniu szkolenia będzie można przejść krótki egzamin sprawdzający wiedzę i pobrać certyfikat ukończenia kursu z obsługi e-dowodu.

js/

 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-02-19 12:37:10
Jeden z wielu: Nic nie działa jak powinno! Potwierdzam, mam ten sam problem. Przez atmosferę podają mi różne rozwiązania (to aktualizacja sterowników czytnika kart uwierzytelnienia użytkownika, to nowe sterowniki do czytnika e-Dowodów, to sprawdzenie działania WSS, a ostatnio wgranie nowego firmware do czytnika).
 
2019-02-13 09:07:10
Jeszcze LAS: Te testy to fikcja! Testowane jest jedynie czy czytnik jest prawidłowo zainstalowany w systemie Windows i czy jest komunikacja z testowym dowodem. Niby ok, ale tak naprawdę test nie sprawdza współpracy aplikacji źródło z czytnikiem i testowym dowodem. Na obecną chwilę źródło nie jest gotowe do obsługi 2 czytników (wiem z doświadczenia), wszystkie inne dodatkowe czytnik, czy zbliżeniowy czy wbudowany w klawiaturę muszą być wyłączone.
Znając doświadczenia z wdrożenia COI oczywiście 4 marca usłyszymy jak to niekompetentni ludzie pracują w gonach i że to ich wina że to nie działa!!!
Na szczęście po 15 latach „nowa władza” zmusiła mnie do zmiany pracy i jestem przekonany, że wyjdzie mi to na zdrowie.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25