facebook RSS # #

23.09.2019 22:54

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-02-19 15:19       aktualizacja: 2019-02-19 15:27       E-ADMINISTRACJA
  A A A

E-dowód odliczanie. Zagórski: przewidujemy przejściowe kłopoty podczas wdrażania e-dowodów

E-dowód odliczanie. Zagórski: przewidujemy przejściowe kłopoty podczas wdrażania e-dowodów
Fot. PAP/R.Guz
Proces wdrażania e-dowodów będzie się wiązał z przejściowymi niedogodnościami związanymi z koniecznością rekonfiguracji Systemu Rejestrów Państwowych - powiedział we wtorek minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że nadal ok. 300 urzędów JST nie potwierdziło prawidłowego działania sprzętu do obsługi nowego systemu.

Podczas wtorkowego briefingu prasowego minister cyfryzacji potwierdził, że przyjmowanie wniosków o dowody z warstwą elektroniczną rozpocznie się 4 marca. Podkreślił jednak, że proces wdrażania tego projektu będzie się wiązał „z pewnymi niedogodnościami przejściowymi związanymi z koniecznością rekonfiguracji Systemu Rejestrów Państwowych". 

Jego zdaniem najważniejszy z przewidywanych problemów może dotyczyć wniosków o wydanie dowodu jeszcze w starej wersji. „Chcemy bowiem, żeby ten proces został w całości obsłużony, żeby jak największa liczba obywateli, którzy mają potrzebę uzyskania dowodu w starej wersji, mogła to zrobić bez przeszkód"- zaznaczył Zagórski.

Minister wyjaśnił, że w tym celu centralna usługa online wnioskowania o e-dowód, którą zarządza Ministerstwo Cyfryzacji na stronie obywatel.gov.pl będzie wyłączona w nocy z wtorku na środę. Jak tłumaczył, chodzi o to, „aby te wszystkie wnioski mogły zostać obsłużone, ale przede wszystkim żeby mogły zostać te wnioski poprawione, a na to potrzebny jest czas".

Zagórski powiedział, że urzędy będą przyjmowały też wnioski o dowód drogą tradycyjną w piątek, 1 marca do godz. 11.30. Po godzinie 12 wpisywanie wniosków do rejestru dowodów osobistych złożonych na starych formularzach już nie będzie możliwe" - zaznaczył Zagórski.

Zapewnił przy tym, że wszystkie dowody, które zostaną spersonalizowane w oparciu o wnioski złożone przed 1 marca br. będą ważne, niezależne od tego kiedy obywatel je odbierze.

Dodał, że w okresie od 1 marca do północy 3 marca nie będzie można obsługiwać wniosków o dowód ani drogą online, ani nie będzie można składać ich w urzędach. „Na ten czas proces zostanie zawieszony, bo w tym czasie będziemy wgrywać nowe oprogramowanie, rekonfigurować system rejestrów państwowych" - mówił szef MC.

Zagórski zapewnił, że wszystkie urzędy zostały wyposażone w niezbędny sprzęt, który zosta odpowiednio skonfigurowany. Dodał jednak, że jeszcze ok. 300 urzędów nie potwierdziło jego prawidłowego funkcjonowania. „Zachęcamy, aby skontaktowały się z COI w tej sprawie" - dodał minister.

Na koniec minister poinformował, że kurs e-learningowy z obsugi nowego systemu e-dowodów ukończyło 4,5 tys. urzędników, a strona szkoleniowa została odwiedzona ponad 130 tys. razy.    

mp/
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-02-21 21:52:34
użytkownik bagna: A może Redakcja dopyta Pana ministra Zagórskiego, co rozumie pod pojęciem "rekonfiguracja Systemu Rejestrów Państwowych" Cały czas krąży wokół e-dowodów i czasowych ograniczeniach w przyjmowaniu wniosków o dowody osobiste od godziny 12 dnia 1 marca. Z wypowiedzi ministra wynika, że tylko jeden moduł (Rejestr Dowodów Osobistych) nie będzie działał, a pozostałe moduły będą działać. Czy jest taka możliwość?
 
2019-02-21 16:08:02
informatyk_samorzadowy: Popieram zezol-a. Nikt nic nie dostarczył i nie skonfigurował. Urzędy same musiały zakupić a konfiguracją zajął się jak zwykle charytatywnie tzw. LAS. A faktem jest to, że jedynie jedna firma posiadała na stanie w tej cenie czytniki. To oczywiście czysty przypadek ...
 
2019-02-21 10:49:08
zezol: Pan Zagórski tradycyjni8e opowiada bajki z mchu i paproci. Jaki sprzęt, panie ministrze, został dostarczony? Czy ma pan na myśli czytniki zakupione przez gminy? Czytniki, których specyfikacja i wyznaczona cena, pozwalały na zakup tylko w jednej firmie? O jakiej "odpowiedniej konfiguracji" sprzętu pan mówi? W moim urzędzie nie pojawił się żaden serwisant, by "skonfigurować" sprzęt. Jestem pracownikiem jednej z tych gmin, które testy przeprowadziły w środowisku, w jakim będziemy pracować przy obsłudze dowodów. W mojej gminie testy zakończyły sie porażką- z COI prowadzimy korespondencję od listopada- do tej pory nie rozwiązali problemu- test "dostarczonego i skonfigurowanego" sprzętu uważam za zakończony z negatywnym wynikiem. Myślę, że zdaje pan sobie sprawę z tego, że komputery Bagna pracują w wydzielonej sieci, nie są aktualizowane. Po wpięciu kilku tysięcy czytników i ich uruchomieniu z całą pewnością grozi nam zapaść Bagna, a co za tym idzie 4 marca nie będzie można realizować ŻADNYCH spraw w obrębie dowodów, ewidencji i USC. I ostatnia kwestia- panie Zagórski, zdaje pan sobie sprawę, że warstwa elektroniczna nowego dowodu jest obecnie kompletnie BEZUŻYTECZNA? Jest już za późno na ratowanie pl.ID...

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25