facebook RSS # #

23.01.2020 11:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-02-27 15:05       aktualizacja: 2019-02-27 11:04       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Będą przerwy. Nadchodzi e-dowód; zanim ruszy czekają nas przerwy techniczne

Będą przerwy. Nadchodzi e-dowód; zanim ruszy czekają nas przerwy techniczne
Od dziś do 4 marca nie można składać wniosków o wydanie dowodu osobistego przez internet; okresowe trudności techniczne spowodowane są przygotowaniami do wdrożenia dowodu z warstwą elektroniczną. Zakończyły się już testy bezpieczeństwa; dobiegają końca szkolenia urzędników.

Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Zanim się to stanie urzędnicy w całej Polsce testują cały proces od wnioskowania do wydania po użycie e-dowodu. Aktualizowane jest oprogramowanie na stacjach roboczych; sprawdzane czytniki do wydawania dokumentu.

Zakończyły się już kompleksowe testy bezpieczeństwa procesu personalizacji e-dowodu.


"Testy tych komponentów zostały przeprowadzone przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Miały na celu potwierdzenie bezpieczeństwa całego procesu personalizacji (czyli nanoszenia danych przyszłego posiadacza dowodu na blankiety) w tym przede wszystkim wykorzystywanych w nim systemów. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa zweryfikowali w ten sposób pracę wykonaną przez programistów. Bezpieczeństwo blankietów e-dowodu zostało potwierdzone już na wcześniejszym etapie prac nad dokumentem" - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Dobiegają też końca szkolenia urzędników prowadzone w trybie online, na platformie e-learningowej.

"Urzędnicy dowiadują się między innymi o zmianach prawnych związanych z wprowadzeniem e-dowodów, budowie i działaniu nowego dokumentu, e-usługach wprowadzonych w związku z wdrożeniem warstwy elektronicznej. Poznają też wzory formularzy i zaświadczeń. Do tej pory szkolenie rozpoczęło 5445 osób, a do testu z wiedzy o e-dowodzie przystąpiło 6230" - podał resort cyfryzacji.

Będą czasowe utrudnienia

Od środy 27 lutego czasowo wyłączona została możliwość składania wniosków o dowód przez internet. "Ponownie uruchomimy ją 4 marca. To konieczne. Wdrożenie e-dowodów wymaga technicznych prac serwisowych. Staramy się je skrócić do koniecznego minimum" - deklaruje Ministerstwo Cyfryzacji.

Jeśli ktoś koniecznie chce złożyć wniosek o dowód w tym okresie musi udać się do urzędu.

Wnioskujący o dowód w tym czasie muszą też pamiętać, że jeśli załączą nieprawidłowe zdjęcie urząd wezwie do uzupełnienia wniosku i dostarczenia nowej fotografii.

"Dostaniesz wówczas wiadomość na swoją skrzynkę na ePUAP. Nie zwlekaj, możliwie szybko prawidłowo uzupełnij wniosek. Zrób to najpóźniej do piątku 1 marca do godz. 11.30. Jeśli nie zrobisz tego w tym terminie, wniosek o dowód będziesz musiała/ musiał złożyć ponownie" - instruuje resort.

Kolejna niedogodność nastąpi w piątek 1 marca od godz. 12.00. W związku z zaplanowanymi pracami wdrożeniowymi, nastąpi wówczas przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych.

"Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód będą przyjmowane do godz. 11.30. Od godz. 12.00 do zamknięcia urzędu nie będziesz miała/ miał możliwości załatwienia również pozostałych spraw dotyczących dowodu osobistego - nie odbierzesz gotowego, już spersonalizowanego dokumentu" - informuje MC.

Zgodnie z deklaracją resortu, wszystko wróci "do normy" 4 marca


"W poniedziałek 4 marca przywrócimy możliwość składania online wniosków o dowód osobisty. Urzędy będą je też normalnie przyjmować. Wszyscy, którzy tego dnia i później zawnioskują o nowy dokument - dostaną dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód" - zapowiada ministerstwo.

"Korzystanie z warstwy elektronicznej nie będzie obowiązkowe. Mimo to zachęcamy, aby korzystać z tej możliwości" - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.  "Wraz z nowym dowodem pojawią się nowe e-usługi. Wnioski e-dowód będzie można składać online i w dowolnym urzędzie gminy. Sam wniosek o dowód nieco się zmieni, ten elektroniczny będzie jeszcze prostszy niż dotychczas" - zapewnia szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Ważne dowody nie wymagają wymiany. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną ma pozwolić: potwierdzać tożsamość online; składać podpis elektroniczny; potwierdzać obecność posiadacza dowodu osobistego w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w tym w systemach służby zdrowia; przekraczać granice przez automatyczne bramki na lotniskach w UE. Jak wyjaśnia MC, samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak do tej pory.

Jak uzasadnia MSWiA, e-dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do upowszechnienia komunikacji elektronicznej obywateli z administracją. Obecnie jest to możliwe za pomocą Profilu Zaufanego i podpisu kwalifikowanego, jednak - zauważa MSWiA - liczba osób posiadających te narzędzia jest stosunkowo niewielka.

Urzędnicy zaangażowani w wydawanie nowego dowodu na bieżąco mogą korzystać z platformy e-learningowej, a wszystkie pytania kierować do Centralnego Ośrodka Informatyki. Wsparcie COI dla urzędników oraz lokalnych administratorów danych w zintensyfikowanej formule potrwa do końca maja. Kurs dla urzędników dostępny jest na platformie https://szkolenia.obywatel.gov.pl/. Po wykonaniu szkolenia można przejść krótki egzamin sprawdzający wiedzę i pobrać certyfikat ukończenia kursu z obsługi e-dowodu.

js/
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-03-01 07:13:00
Były LAS: Może zamiast biadolić proponuję rzucić papierami i znaleźć pracę w sektorze prywatnym. Deficyt na Informatyków jest ogromny więc ze znalezieniem pracy jak rozumie się sieci czy domenę nie ma żadnego problemu. Nie muszę mówić że zarobki są o wiele lepsze w porównaniu do tej "jałmużny" co łaska zależnej od "widzi mi" się W/B/P.
 
2019-02-28 10:11:40
nasturcja: do LAS/LAR wolontariusz - 100% racji. Dodam tylko, że również wg użytkowników informatyk jest od wszystkiego, co tylko ma jakikolwiek styk z technologią (telefon, ekspres do kawy, waga elektroniczna ....), jak również powinien np. czyścić bazę danych kontrahentów i wpisywać np. adresy skrzynek podawczych, bo to jakieś szlaczki informatyczne są .....
A konieczność konfiguracji stanowisk roboczych i wytyczne na ostatnią chwilę w zakresie e-dowodów - 1,5 dnia trwało przygotowanie 1 stanowiska ... kabelki do czytników stanowczo za krótkie ... Dziękuję, że mam informatyków jakich mam. Szkoda, że ich pracy nikt nie zauważa, no chyba że coś klęknie, to przynajmniej łatwo wskazać winnych :(
 
2019-02-28 09:07:36
LAS/LAR wolontariusz: Aktualizowanie stacji roboczych wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. A do tego nadzór, pomoc, problemy z kartami, certyfikatami, czytnikami, przerwami w pracy sieci dedykowanej, informacje o stanie przygotowań, meldunki. Wszystko "Pilne!", wszystko jako wolontariusze. I tak wygląda o kilku ładnych lat praca "techniczna" tzw. LAS-ów, LAR-ów i Bóg wie kogo jeszcze w SRP - z zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Czy nie można uregulować sytuacji finansowej tak jak ma to miejsce w przypadku pracowników merytorycznych? Tam jest mediana czasu, stawka za godzinę, dotacja - pieniędzy oczywiście za mało żeby pokryć wszystkie wydatki, ale jednak jest to w jakiś sposób sprecyzowane i wiadomo co i jak. A u nas - "Są informatycy? To zrobią!". Za czasów starego SWDO było WASKO, brało grubą kasę i nikt nie cedował na nas swoich obowiązków.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25