facebook RSS # #

20.01.2020 15:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-20 11:25       aktualizacja: 2019-03-20 11:29       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Urząd w sieci. MC: już blisko 41 tys. osób uzyskało odpis aktu urodzenia przez internet

Urząd w sieci. MC: już blisko 41 tys. osób uzyskało odpis aktu urodzenia przez internet
Fot. Fotolia
Już niemal 41 tys. osób uzyskało odpis aktu urodzenia lub małżeństwa bez wizyty w urzędzie, a przez internet - podaje Ministerstwo Cyfryzacji i zachęca do zakładania Profilu Zaufanego.

Resort przypomina, że usługa ta została odmiejscowiona - to znaczy, że wniosek o odpis można wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego.

Miejscem do załatwiania urzędowych spraw przez internet jest portal gov.pl, gdzie należy wybrać sekcję "Obywatel". By móc korzystać z e-usług, w tym zawnioskować o odpis aktu stanu cywilnego konieczny jest Profil Zaufany.

"Profil Zaufany daje nam gwarancję, że w trakcie załatwiania spraw urzędowych przez Internet nikt się pod nas nie podszyje. To w pełni bezpieczny środek identyfikacji elektronicznej" - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Naprawdę warto go mieć. Stale przybywa spraw, które dzięki niemu możemy załatwić" - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Odpis aktu można uzyskać w sekcji "Zaświadczenia i odpisy", gdzie należy wybrać opcję  "Przez Internet".

"Zaloguj się Profilem Zaufanym i wypełnij prosty elektroniczny formularz. Musisz tam zaznaczyć, o jaki rodzaj odpisu wnioskujesz, kogo dotyczy, itp. Jeśli składasz wniosek jako pełnomocnik, dołącz upoważnienia w formie załącznika. W przypadku gdy odpis dotyczy Ciebie, dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną jedynie dane kontaktowe" - instruuje resort cyfryzacji

Następny krok to wybór sposobu odbioru dokumentu. Można to zrobić osobiście w wybranym wcześniej Urzędzie Stanu Cywilnego, zdecydować się na tradycyjną przesyłkę pocztową lub wybrać elektroniczną wersję dokumentu (wysyłka na skrzynkę ePUAP).

Płatności też można dokonać online.  Kwota zależeć będzie od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu. Ceny są różne (22 zł - za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny; 33 zł - za odpis zupełny aktu stanu cywilnego). Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności.

"Nowością jest tu możliwość uregulowania rachunku za pomocą bankowości internetowej. Po wybraniu nazwy banku, nastąpi przekierowanie do strony logowania danego banku. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi tylko 0,59 zł" - informuje MC.

Dla osób nieposiadających konta internetowego istnieje możliwość zapłaty tradycyjnym przelewem. W tej sytuacji należy skan dowodu zapłaty dołączyć jako załącznik.

Odpis aktu można też dostać bezpłatnie. Dotyczy to konkretnych sytuacji np. uzyskania dowodu osobistego lub paszportu, świadczenia socjalnego, pomocy społecznej czy alimentów. Wszystkie przypadki zwolnione z opłaty za wydanie odpisu, określa ustawa o opłacie skarbowej.

js/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-03-21 11:56:53
Pracownik USC: Nie pierwszy raz serwis samorządowy zamiast obiektywnego źródła informacji jest miejscem zamieszczania artykułów które mają charakter krypto-sponsorowany skierowany do laików, ludzi niezorientowanych w temacie. Osoby pracujące i zajmujące się jakąś dziedziną wyłapią od razu delikatnie ujmując "nieścisłości" tylko kto ich pyta i słucha....
 
2019-03-20 19:08:23
Polak mały: Pomieszane z poplątanym. Próba ogłupiania czytelnika.
Co to znaczy uzyskało odpis przez internet? Logicznie myśląc, uzyskało odpis w wersji elektronicznej na skrzynkę ePUAP. I co dalej? Gdzie taki odpis złoży? W sądzie, ZUS, KRUS, gdzie? Kto go będzie honorował? Proszę o jakiś przykład.
Odbiór odpisu w formie papierowej- jak akt jest w systemie, to USC wydaje w ciągu kilku minut.
No i ostatnie zdanie propagandowego artykułu - można otrzymać odpis bezpłatnie:
- do uzyskania dowodu osobistego lub paszportu - już dawno nie jest wymagany,
- świadczenia socjalnego, pomocy społecznej - miał to zastąpić program "empatia"

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25