facebook RSS # #

20.01.2020 16:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-23 20:53       aktualizacja: 2019-03-25 13:02       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Misja e-dowód. MC: urzędnicy nie zgłaszają wielu problemów na infolinię COI

Misja e-dowód. MC: urzędnicy nie zgłaszają wielu problemów na infolinię COI
dowód.jpg
Proces wdrożenia e-dowodu przebiegł bez większych problemów, wydający dokument urzędnicy nie zgłaszają wielu problemów na infolinię Centralnego Ośrodka Informatyki - zapewnia minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Resort podsumował wdrażanie dowodu z warstwą elektroniczną dwa tygodnie po tym jak uruchomiono możliwość składania wniosków o nowy dokument.

"Wszystkie dowody osobiste, które wydawane będą na podstawie wniosków złożonych od 4 marca to dokumenty wyposażone w mikro chipa. W ciągu pierwszych dwóch tygodni Polacy złożyli ponad 200 tys. takich wniosków. Połowa z nich została już spersonalizowana i w najbliższym czasie trafi do gmin. Do tej pory wysłano tam już ponad 50 tys. gotowych dowodów" - informuje ministerstwo cyfryzacji.

"Proces wdrożenia przebiegł bez większych problemów. Te, które się pojawiły, eliminowane są na bieżąco i nie mają większego znaczenia dla całej operacji. Wszyscy dostaną bowiem dowody zgodne z ich wnioskami i w terminie" - mówi minister Zagórski.

Wcześniej resort informował, że problemy dotyczyły partii dokumentów (702), w których nie wszystkie certyfikaty wgrały się tak jak powinny. Dowody te unieważniono.

Według resortu, "marginalna" jest też liczba zgłoszeń kierowanych na infolinię Centralnego Ośrodka Informatyki, który służy pomocą urzędnikom, którzy wydają dokumenty. "Do tej pory było ich zaledwie 266. W większości dotyczyły spraw technicznych, takich jak np. uruchomienie czytników czy konfiguracja stacji roboczej" - podano.

Ministerstwo informuje, że na ukończeniu jest też weryfikacja dokumentacji potrzebnej do ostatecznego rozliczenia zawieszonego w 2012 roku projektu Pl.ID. Jednym z elementów realizacji tego projektu miało być wdrożenie w Polsce dowodu osobistego wyposażonego w warstwę elektroniczną. Konsekwencją decyzji o zaniechaniu realizacji tej części projektu było zagrożenie, że Polska będzie musiała oddać do Brukseli co najmniej 148 mln zł.

"Do końca marca ostateczne rozliczenie zostanie wysłane do Brukseli, dzięki czemu zagrożenie zwrotu funduszy zostanie zażegnane" - zapewnia MC.

O dowód elektroniczny można wnioskować od 4 marca. Dokument pozwala: potwierdzać tożsamość online; składać podpis elektroniczny; potwierdzać obecność posiadacza dowodu osobistego w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w tym w systemach służby zdrowia; przekraczać granice przez automatyczne bramki na lotniskach w UE. Jak wyjaśnia MC, samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak do tej pory.

Jak uzasadnia MSWiA, e-dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do upowszechnienia komunikacji elektronicznej obywateli z administracją. Obecnie jest to możliwe za pomocą Profilu Zaufanego i podpisu kwalifikowanego, jednak - zauważa MSWiA - liczba osób posiadających te narzędzia jest stosunkowo niewielka.

Urzędnicy zaangażowani w wydawanie nowego dowodu na bieżąco mogą korzystać z platformy e-learningowej, a wszystkie pytania kierować do Centralnego Ośrodka Informatyki. Wsparcie COI dla urzędników oraz lokalnych administratorów danych w zintensyfikowanej formule potrwa do końca maja.

js/
 
KOMENTARZE: 13 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-07-18 07:42:34
Karol: Po co zgłaszać, jak po pierwsze trudno się dodzwonić, po drugie tyle to daje co rozmowa z drzewem w parku.
 
2019-04-24 16:21:52
Maciek: bo informatycy teraz mają wybory i e-faktury, nie licząc spraw urzędowych...
 
2019-04-10 12:52:20
zxcasd: Bo dodzwonić się na infolinie graniczy z cudem... Piękna Atmosfera to kolejny cyrk. Wolę poświęcić dłuższą chwilę i sam rozwiązać problem niż spisywać setki linijek, a to z certyfikatu persona, a to z certyfikatu teryt, a to tamto, sramto...
 
2019-03-29 12:36:27
zxcasd: Edit: Dodam, że na stacjach z windows 10 - podłączyłem swoją sieć lan, w celu aktualizacji tych systemów, bo nie miałem zamiaru latać z masą nośników i rozwiązywać niepotrzebnie problemów. Działa? Działa. Pomoce atmosfery mogą sobie między wiersze wsadzić...
 
2019-03-28 11:15:44
zxcassd: WYRĄBANE. Zrobiłem, jak się popierniczy to od a do z wypisuje wszystko na "atmosferze", podając wszystkie dane. Oczywiście odpisują na okrętkę ale mam to gdzieś, skoro ja mam roboty to dlaczego i oni mają nie mieć :)
 
2019-03-27 15:09:48
LAS GM: Do UPS: Czy ty wiesz oczym piszesz ? bo raczej nie. Konfiguracja sprzętu urzędowego to po pierwsze a nie w urzędach, a sprzęt wykorzystywany do obsługi Źródła jest ministerstwa w większości, nie urzędu (czasem używa się urzędowego bo MC nie daje niemal środków na sprzęt a jakoś obsługiwać trzeba petentów) poza tym co chwila dochodzą wytyczne co zrobić a czego nie robić. Morze ty chcesz pracować za darmo ale muszę cie zmartwić jeszcze wobec obowiązującego prawa ( morze niedługo wprowadzą oficjalnie niewolnictwo) za wykonana pracę należy się wynagrodzenie którego MC nie przewiduje przynajmniej za obsługę IT stacji SRP w Samorządach. A dotacja celowa która przychodzi nie pokrywa nawet bieżących wydatków na zadania zlecone, i pominę już milczeniem proces zakupu samych czytników bo szkoda słów. Więc Bardzo cie proszę UPS Zanim coś powiesz zastanów się czy aby znasz całą sprawę. Pozdrawiam
 
2019-03-27 14:56:55
LAS gminny: do ups: Jakie są zadania słoneczka to nie będę się wymądrzał bo astronom ze mnie kiepski. Jakbyś znał/a odrobinę temat to nie pisał/a byś głupot. W dowodach osobistych czyli Rejestrach Państwowych zawsze sprzęt obsługiwała firma zewnętrzna dawniej WASKO. Od roku 2012 lub 2013 wdrożono System Rejestrów Państwowych (jakby ktoś nie pamiętał wówczas świeciło nam Słońce Peru). Wszystkie zadania konfiguracji stacji roboczych, przerzucono wówczas na informatyków gminnych. Dostarczono łącze SRP, skonfigurowane przez firmę zewnętrzną. Dla przykładu podam, ze CEPIK w powiatach zawsze obsługiwała firma zewnętrzna i nadal robi to firma zewnętrzna. Ja mam co robić obsługując serwery, switche, routery i stacje robocze na potrzeby aplikacji lokalnych gminnych. Rejestry Państwowe powinny być obsługiwane przez firmę zewnętrzną lub za dodatkową opłatą dla mnie. Znasz takie pojęcie jak płatne obowiązki dodatkowe?
 
2019-03-27 14:53:27
Marcel: Do ups: jak działał stary system do dowodów osobistych to informatyk gminny nie miał prawa się do niego zbliżać nawet kopniecie w obudowę skutkowało wyłączeniem sprzętu wówczas konieczna była wizyta gościa z firmy WASCO który przyjeżdżał (za 2-3 dni) i z łaska coś porobił raczej mi się nie chce wieżyc że za friko przyjeżdżał jakoś wtedy była kasa na obsługę. Dbanie o sprzęt urzędowy masz zapisane w umowie o prace i za to dostajesz kasę a to jest niestety zadanie zlecone na które nie masz żadnego papieru i to nie jest twoim obowiązkiem jak piszesz. Poza tym jeśli tego nie zrobisz to i tak dostaniesz polecenie służbowe od szefostwa i w dodatku masz przeje%$#% bo MC i COI zwali winę na gminę a jak gmina to wójt, burmistrz no i informatyk. Dzięki temu MC i COI korzysta z okazji i żeruje na LASie.
 
2019-03-27 14:39:43
LAS GM: Do UPS: Czy ty wiesz oczym piszesz ? bo raczej nie. Konfiguracja sprzętu urzędowego to po pierwsze a nie w urzędach, a sprzęt wykorzystywany do obsługi Źródła jest ministerstwa w większości, nie urzędu (czasem używa się urzędowego bo MC nie daje niemal środków na sprzęt a jakoś obsługiwać trzeba petentów) poza tym co chwila dochodzą wytyczne co zrobić a czego nie robić. Morze ty chcesz pracować za darmo ale muszę cie zmartwić jeszcze wobec obowiązującego prawa ( morze niedługo wprowadza oficjalnie niewolnictwo) za wykonana prace należy się wynagrodzenie którego MC nie przewiduje przynajmniej za obsługę IT stacji SRP w Samorządach. A dotacja celowa która przychodzi nie pokrywa nawet bieżących wydatków na zadania zlecone, i pominę już milczeniem proces zakupu samych czytników bo szkoda słów. Więc Bardzo cie proszę UPS Zanim coś powiesz zastanów się czy aby znasz całą sprawe. Pozdrawiam
 
2019-03-27 13:48:40
ups: do LAS gminny: Nie mogę czytać takich wypocin. Żal mi jest las-ów bo zostali wkopani po uszy, ale konfiguracja stacji roboczych "z litości" i panika "pań od dowodów" to duża przesada. Jeżeli twój zakres obowiązków nie przewiduje tych czynności to tego nie rób, a nie jak książę na białym koniu w ostatniej chwili ratujesz ludzi obsługujących dowody, i występujesz w roli łaskwacy. Panie obsługujące dowody nie powinny się nawet przez sekundę stresować czy stacja robocza działa czy nie. Czyim obowiązkiem jest konfiguracja sprzętu w urzędach? Gońca? Wójta? Radnych? Nie słoneczko, to Twoje zadanie.
 
2019-03-26 22:38:35
LAS gminny: Ministerstwo nie zapewniło żadnych środków dla Informatyków gminnych na wdrożenie e-dowodu. Postanowiłem nic nie robić w temacie bo za pracę należy się zapłata. Gdy terminy zaczęły zbliżać się, to Panie z dowodów osobistych dostały takiego stresu, że pochorowały się. Jednej skoczyło ciśnienie, innej rozszalały się wrzody, a jeszcze inna grypa żołądkowa. Aby nie mieć ich na sumieniu, z zaciśniętymi zębami zrobiłem konfigurację tych stacji bo mi płakały, że w innych gminach już działa. Takich przypadków jak u mnie pewnie w kraju było kilkaset lub więcej. Gdyby Informatyków nie wzięła litość do koleżanek/kolegów w pracy to byłaby kicha nie sukces. Czy tak załatwia się sprawy w XXI wieku?
 
2019-03-26 09:06:24
Marcin - informatyk gminny: A może by tak warto dodać, że na razie nigdzie nie skorzysta się z tego nowego dowodu? A może by tak dodać, że czytnik dla tego "cuda" kosztuje ponad 300złotych? Ciekawe kto i gdzie będzie zakupował takie czytniki? A może by tak podać, gdzie już mogę skorzystać z takiego dowodu? Wszystko ładnie na papierze wygląda. Rzeczywistość jest jednak bardziej... szara.
 
2019-03-25 22:12:57
Marcel: Ministerstwo z COI przy wdrożeniu e-dowodu zastosowało procedurę „Weźmy się i zróbcie to" czyli podstawową zasadę pracy zespołowej szkoda że ani słowem nie wspomniano o osobach ( LAS - Lokalnych Administratorach Systemu ) którzy odwalili całą robotę za friko i dzięki temu jak wynika z tekstu do tej pory było tylko 266 zgłoszeń. Z resztą od samego początku funkcjonowania ŹRÓDŁA LAS jest wykorzystywany przez Ministerstwo i COI do darmowego świadczenia pracy serwisując i konfigurując sprzęt. A tak na marginesie na dzień dzisiejszy to w żadnym urzędzie bądź instytucji nie można skorzystać z dobrodziejstw jakie oferuje e-dowód bo prócz Gmin nigdzie nie ma czytników, przysłowiowy Kowalski odbierając e-dowód z urzędu powinien otrzymywać z nim czytnik bo raczej niewiele osób będzie chciało wydać około 300 zł na czytnik aby zalogować się do E-PUAPU. Ciekawe kiedy MC pochwali się ilością spraw załatwionych przy użyciu e-dowodu.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25