facebook RSS # #

20.01.2020 15:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-05 10:05       aktualizacja: 2019-04-05 10:09       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Mapa JST. MC tworzy interaktywną bazę samorządowych innowacji

Mapa JST. MC tworzy interaktywną bazę samorządowych innowacji
Fot.Ministerstwo Cyfryzacji
Samorządy wdrażające nowe technologie i innowacyjne rozwiązania powinny zgłosić swoje projekty do interaktywnej bazy innowacji, którą tworzy Ministerstwo Cyfryzacji.

Przykładowe projekty, które można zgłosić do ministerialnej bazy to:

- inteligentny monitoring wykorzystujący algorytmy wideodetekcji np. wykrywanie sytuacji niebezpiecznych;- inteligentny wywóz śmieci, czujniki zapełnienia koszy, optymalizacja wyjazdów śmieciarek; - inteligentny parking czyli system, który rozpoznaje wolne miejsca parkingowe (np. za pomocą kamer); - oświetlenie miejskie posiadające inteligentny system zarządzania; - chatbot, wirtualny urzędnik czyli wykorzystanie mechanizmów sztucznej inteligencji do komunikacji z obywatelami; - zdalny odczyt poboru mocy cieplnej, wody i odprowadzania ścieków.

Dzięki zgłoszeniu tych i tym podobnych projektów powstanie centralna interaktywna mapa, która pozwoli zlokalizować najbardziej i najmniej innowacyjne regiony w Polsce. Narzędzie to ułatwi - jak przekonuje resort cyfryzacji - podejmowanie działań zapewniających zrównoważony rozwój całego kraju.

Mapa pozwoli też określić dziedziny, w których zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) i internetu rzeczy (IoT) jest najbardziej i najmniej powszechne, pomoże określić liczbę podmiotów wykorzystujących AI i IoT, będzie też zbiorem zrealizowanych projektów, jako przykładów dobrych praktyk do promocji korzyści płynących z zastosowania nowych technologii.

Resort zapewnia, że podmioty, które zgłoszą swoje projekty, odniosą szereg korzyści. Najważniejsze z nich to:

- promocja województwa/powiatu/gminy/miejscowości;- przyciągnięcie uwagi potencjalnych inwestorów; - możliwość nawiązania współpracy z innymi podmiotami w zakresie wykorzystania nowych technologii; - możliwość uzyskania wsparcia ze strony rządowej - między innymi poprzez określenie barier (np. prawnych) dla rozwoju AI i IoT i późniejsze ich usunięcie - miejsce na polskiej mapie innowacji, udostępnionej na rządowej stronie internetowej;

"Aktywizacja samorządów w promocji nowych technologii jest niezwykle ważna. Mapa innowacji będzie przykładem najlepszych praktyk i inspiracją dla innych podmiotów. Przyczyni się to do rozwoju technologicznego państwa" - przekonuje MC.

Aby zgłosić projekt należy wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę, która dostępna jest na stronie ministerstwa.

Mapa będzie systematycznie aktualizowana. Po zebraniu wiedzy na temat nowych technologii w JST przyjdzie kolej na jednostki naukowe oraz prywatne przedsiębiorstwa.

"Dotychczas dostęp do wiedzy na temat projektów AI i IoT był utrudniony. Powodem było rozproszenie danych i brak publikacji efektów prac. Dzięki zbieranym przez nas danym, dostęp do informacji będzie szybki i przedstawiony w atrakcyjnej dla oka formie - interaktywnej mapy" - tłumaczy ideę projektu MC.

js/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25